اقتصاد و مدیریت

بدبینی هم مزایای غافلگیرکننده‌ای دارد!

بسپار/ ایران پلیمر می نویسد، یک پژوهش جالب از محققان نشان داد بدبین بودن مزایای غافلگیرکننده‌ای دارد. اکثر مردم به دو دسته تقسیم می‌شوند: خوش‌بین یا بدبین. مردم خوش‌بین همیشه خوشحال هستند، در حالی که بدبین‌ها برای بدترین‌ها در زندگی آماده می‌شوند. یک مطالعه جدید نشان داده است که مزایایی برای بدبینی وجود دارد.

مردان و زنان در سراسر جهان از تفکر مثبت به عنوان راهی برای دستیابی به سلامت، ثروت و شادی استفاده می‌کنند که به آنها خوش‌بین گفته می‌شود. این روش تفکر به آنها کمک می‌کند تا موانع چالش‌برانگیز را در شرایطی که تصور می‌شود فائق آمدن بر آنها غیر ممکن است، از سر راه بردارند.

خوش‌بین بودن فوق‌العاده است، اما یک مطالعه جدید نشان داده است که مزایایی برای بدبینی نیز وجود دارد.

از آنجا که بدبین‌ها همیشه نیمه خالی لیوان را می‌بینند، علاوه بر اینکه انتظارات و توقعات کمتری دارند، اغلب برای بدترین شرایط آماده می‌شوند.

بدبین‌ها تمایل دارند مسائل و کارها را شخصا به عهده بگیرند.

محققان نوع جدیدی از بدبینی را که به عنوان بدبینی دفاعی شناخته می‌شود، پیدا کرده‌اند. افرادی که از تفکر منفی به شیوه‌ای برای کمک به رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنند جزو این دسته قرار می‌گیرند.

شواهد حاکی از آن است که این روش جدید تفکر می‌تواند به بدبین‌ها کمک کند و همچنین مزایای غیرمنتظره‌ای را به همراه داشته باشد.

در این مطالعه، محققان دریافتند که بدبینی دفاعی راهی برای افرادی است که از اضطراب رنج می‌برند. به عنوان مثال، به جای اینکه فرار از چالش‌های زندگی داشته باشند، از بدبینی دفاعی خود برای قرارگیری در مسیر درست و تصمیم‌گیری بهتر استفاده می‌کنند.

این تحقیق نشان می‌دهد که بدبینی دفاعی می‌تواند باعث افزایش اعتماد به نفس دانش‌آموزان و دانشجویان در هنگام حضور در کالج و دانشگاه شود. بعضی از دانشجویان نه تنها توانایی اعتماد به نفس خود را افزایش دادند، بلکه از نتایج منفی که فکر می‌کردند دچار آن خواهند شد نیز پیشگیری کردند.

چه خوش‌بین باشید چه بدبین، زندگی مملو از چالش‌ها است که دیدن پیامدهای مثبت آن را دشوار می‌سازد.

بهترین چیزهایی که مردم می‌توانند برای سلامت خود انجام دهند، یادگیری چگونگی مثبت اندیشیدن است.

فعالیت‌های دیگری که ممکن است به مردم کمک کند مثبت اندیش‌تر باشند این است که از لحظه‌های خوش در زندگی، حیوانات یا طبیعت عکس بگیرند و تفکر کردن در آرامش و خلوت را یاد بگیرند.

“مارتین سلیگمن” نویسنده مجله “Authentic Happiness” اکیدا توصیه می‌کند که یک دفترچه داشته باشید تا هر شب حداقل سه مورد مثبت را که در طول روز برایتان اتفاق افتاده است و دلیل این که چرا اتفاق افتاده است را بنویسید.

منبع: ایسنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا