اخبار

بدهی خودرو سازان به قطعه سازها چند هزار میلیارد است؟!

بسپار می نویسد، عضو هیات مدیره انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو گفت: امروز تولیدکنندگان قطعات خودرو با مشکل نقدینگی روبرو هستند بنابراین ۷۰ درصد از طلب حدود پنج هزار میلیارد تومانی خود از خودروسازان را می خواهند.
محمدرضا نجفی منش در گفت وگو با ایرنا افزود: شرایط نامناسب نقدینگی قطعه سازان خودرو سبب کاهش عملکرد حدود ۵۰ درصدی فعالان این بخش شده است.
به گفته این عضو هیات مدیره انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو، پیش از شروع تحریم ها در ایران، وضعیت تولید در این بخش مناسب بود به گونه ای که صادرات خودرو به کشورهای منطقه نیز به خوبی انجام می شد اما تحریم ها مانع ایجاد کرد.
آمارهای گذشته نشان می دهد، ارزش صادرات بخش خودرو سالانه بیش از ۵۰۰ میلیون دلار بود اما تحریم بشدت بر این امر تاثیر گذار بود.
براساس برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت، انتظار می رود در سال ۱۳۹۶ ارزش صادرات خودرو و قطعات مربوطه در مجموع به ۳.۱ میلیارد دلار برسد که سهم خودرو در سال مورد نظر ۲.۲ میلیارد دلار پیش بینی شده است.
ارزش صادرات قطعات خودرو در سال ۹۶ بیش از ۹۰۰ میلیون دلار پیش بینی شده و انتظار می رود در افق ۱۴۰۴ به رقم ۶ میلیارد دلار برسد.
به گفته نجفی منش، تداوم وضعیت دشوار فعالیت تولیدکنندگان قطعات خودرو، می تواند خطر تعدیل نیروی کار این واحدها را به دنبال داشته باشد.
وی اضافه کرد: مشکلات رکودی برای فعالیت این بخش مسائل را پیچیده ساخته، زیرا اغلب این واحدها برای فعالیت خود از تسهیلات بانکی بهره گرفته اند و اکنون بدهکارند و از سوی دیگر مالیات بر ارزش افزوده نیز از دیگر دغدغه های فعالیت این بخش است.
نجفی منش گفت: امروز انتظار اعضای این انجمن از مسئولان دولتی این است که بیمه سهم دریافتی از این واحدها را کاهش دهد و مالیات بر ارزش افزوده نیز یک سال فرصت تنفس برای این بخش منظور شود.
وی افزود: شرایط نامساعد اقتصادی برای فعالان این بخش موجب شده که اعضا استمهال مالیاتی را خواستار شوند تا شرایط بهبود یابد.
این عضو انجمن سازندگان قطعات خودرو گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز همانگونه که به نیروی کار در شرایط بیکاری توجه دارد، به کارفرمایان نیز مهلت بدهد تا بتوانند شرایط دشوار کنونی را پشت سرگذارند؛ اگر واحدهای این بخش ناگزیر از تعدیل نیروی انسانی ۴۰ درصدی هستند، با تخصیص دستمزد این افراد، مانع از بیکاری آنها شوند.
عضو هیات مدیره انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو افزود: انتظار می رود با آغاز سال ۲۰۱۶ میلادی و اجرایی شدن توافق برجام و رفع تحریم ها، مشکلات واحد های تولیدی از جمله فعالان این بخش برطرف شود.
آمار تولید خودرو در کشور نشان می دهد تا سال ۱۳۹۰ روند روند رو به رشدی را داشتند اما سپس با شیب نزولی روبرو شدند.
سال ۱۳۹۰ تولید خودرو، یک میلیون و ۶۵۰ هزار دستگاه بود، سال ۱۳۹۱ به ۹۹۰ هزار دستگاه رسید؛ سال ۱۳۹۲ برابر با ۷۳۰ هزار دستگاه شد و سال گذشته رقم اعلام شده یک میلیون و ۱۴۰ هزار دستگاه بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا