اخبار

برترین های بسپاری سال ۹۵ چه کسانی بودند؟

ماهنامه بسپار برای دومین سال در آستانه نوروز ۱۳۹۶ نسبت به معرفی برترین های بسپاری سال در شاخه های مختلف اقدام کرد. این دوره به احترام دکتر علی اکبر انتظامی و برای زنده نگاه داشتن یاد وی، به نام او نام گذاری شد.


چهره صنعتی بسپاری سال

برادران سلطانی

 

شرکت تولیدی و صنعتی ممتاز سهند (با برند ناصرپلاستیک) در سال ۱۳۷۴ تاسیس شده است. سعیدآقا سلطانی، رییس هیات مدیره و محمدرضا سلطانی، مدیرعامل این واحد تولیدی هستند. اصل ارتقای کیفیت و کسب رضایت مشتری همراه با هسته مهندسی کارآمد توانسته موفقیت های بسیاری را برای این شرکت رقم بزند.

ممتاز سهند در سالهای ۸۲، ۸۳ و ۹۴ صنعتگر نمونه و در سال های ۸۱، ۸۲، ۸۳، ۹۳ و ۹۴ صادر کننده نمونه ملی بوده است. این شرکت در سال ۹۵ توانست عنوان صادرکننده ممتاز کشور را به خود اختصاص دهد.

بازارهای صادراتی این شرکت در عراق، امارات متحده عربی، افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، ازبکستان، آذربایجان، عمان، ترکیه، ارمنستان، روسیه، کویت، اکراین و قطر نام ایران و صنعت پلاستیک ایران را در کشورهای یاد شده درخشان ساخته است.

 

ماهنامه بسپار عنوان چهره صنعتی بسپاری سال را به دلیل استمرار موفقیت های این واحد در تولید و خصوصا صادرات اعطا می کند به برادران سلطانی.

 

 

 

 

همچنین بسپار از تلاش های محمد علی آبادی فراهانی به دلیل مهارت های مدیریتی بالا و نوآوری عالی در تکنولوژی در طول سالهای فعالیت شرکت آریاپلیمر پیشگام که نهایتا منتج به اخذ جایزه طلایی ASPA، جایزه بزرگ  (Prize Grand) بیستمین جشنواره انجمن های پارک های علمی و فناوری آسیا شد، قدردانی ویژه و آرزوی موفقیت های روزافزون آتی کرد. 

 

 

چهره فرهیخته بسپاری سال

دکتر رضا باقری

استاد دانشکده مهندسی و علم مواد دانشگاه صنعتی شریف

 

دکتر رضا باقری، نمونه ای است از یک عضو هیات علمی و عضوی از جامعه دانشگاهی کشور که با شناخت دقیق و عمیق از صنعت کشور در حوزه مطالعاتی خود، توانسته بسترساز ایجاد یک فعالیت تولیدی فناور باشد. او رییس هیات مدیره و مدیر تحقیق و توسعه شرکت پارسا پلیمر شریف است که به تولید آمیزه های پیشرفته پلیمری مشغول است و همین چند روز پیش طرح توسعه خود را نیز راه اندازی کرد. او دکترای مهندسی و علم مواد خود را از دانشگاه Lehigh امریکا در سال ۱۹۹۵ اخذ کرده و زمینه فعالیت تخصصی او خواص فیزیکی و مکانیکی پلیمرها و مواد مرکب زمینه پلیمری است. او استاد نمونه کشوری در سال ۱۳۹۳ بوده است.

ماهنامه بسپار عنوان چهره فرهیخته بسپاری سال را به دلیل آنکه وی توانسته ارتباط معنادار میان دانشگاه و صنعت را به خوبی تفسیر و اجرایی نماید، اعطا می کند به آقای دکتر رضا باقری.

 

سوابق اجرایی

•     عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف از سال ۱۳۷۶

•      تدریس دروس پلیمر و کامپوزیت در مقاطع کارشناسی تا دکتری

•      سرپرستی پروژه های دانشجویی – کاربردی در حوزه مواد پلیمری

•      اجرای طرح های تحقیقاتی صنعتی برای صنایع خودرو، ساختمان و بسته­بندی

•      تاسیس شرکت پارسا پلیمر شریف در مرکز رشد دانشگاه صنعتی شریف (۱۳۸۶)

•      عضو هیئت تحریریه و داور مجلات علمی داخلی و بین المللی

پروژه ­های انجام شده

•     توسعه کامپوزیت­های پایه پلی­پروپیلن برای مصرف در صنعت خودرو

•     مطالعه وضعیت کامپوزیت­ها در جهان و ایران و راه­های توسعه آن

•     مطالعه وضعیت نانوکامپوزیت­ها در جهان و روش­های توسعه آن­ها در ایران

•     ساخت نانوکامپوزیت­های پایه پلی­پروپیلن

•     افزایش مقاومت به خراش پلی­پروپیلن تولید داخل برای مصرف در صنعت خودرو

•     ساخت لوله­های بی صدا از جنس نانوکامپوزیت پایه پلی­پروپیلن

اختراع ثبت شده

۱.                  B. D. Bauman, M. A. Williams, and R. Bagheri, “Higher Modulus Compositions Incorporating Particulate Rubber”, US Patent No. 5,693,714, Dec. 1997.

 

۲.                  س. زکایی و ر. باقری، “دستگاه آزمون مقاومت به خراش پلیمرها”، اداره کل ثبت شرکت­ها و مالکیت صنعتی، شماره ۴۰۳۲۰، مورخ ۲۶/۲/۸۶، تهران، ایران.

۳.                  س. زکایی و ر. باقری، “ساخت ترکیبات هموپلی­پروپیلن و کوپلی­پروپیلن مقاوم به خراش”، اداره کل ثبت شرکت­ها و مالکیت صنعتی، شماره ۴۰۳۲۱، مورخ ۲۶/۲/۸۶، تهران، ایران.

۴.                  م. حسین­مردی، ر. باقری، و. سرپوشان، ن. محمدی و ع. شریف، “کف­پوش مقاوم به سایش و لغزش برای پل عابر پیاده”، اداره کل ثبت شرکت­ها و مالکیت صنعتی، شماره ۴۶۰۳۵، مورخ ۱۶/۱۱/۸۶، تهران، ایران.

۵.                  م. حسین­مردی، ر. باقری، و. سرپوشان، ن. محمدی و ع. شریف، “کف­پوش زمین بازی کودکان با قابلیت عبوردهی آب و جذب ضربه”، اداره کل ثبت شرکت­ها و مالکیت صنعتی، شماره ۴۶۰۳۶، مورخ ۱۶/۱۱/۸۶، تهران، ایران.

 

 

مقالات برتر بسپاری سال

به منظور یافتن بهترین مقاله و پژوهشگر ایرانی در حوزه مهندسی پلیمر در سال ۲۰۱۶ تعداد استنادها (Citation) و تعداد مقالات پژوهشگران در وبگاه اسکوپوس (Scopus) با جستجوی واژه بسپار در عنوان، چکیده و یا واژگان کلیدی بررسی شدند. نتایج مشاهدات در جدول ۱ آورده شده است. لازم به ذکر است که ترتیب اسامی پژوهشگران و دانشگاه­ها در جستجوی مقالات تاثیر نداشته و ممکن است تعداد مقالات دانشگاه­ها یا پژوهشگران در اثر همکاری مشترک افزایش یافته باشد. همان­طور که مشاهده می­شود دانشگاه صنعتی امیرکبیر با ۱۳۹ مقاله بیشترین تعداد مقالات چاپ شده را در میان سایر دانشگاه­ها دارد. سه استاد فعال­ در این حوزه به ترتیب:

آقای دکتر شادپور ملک­پور، استاد دانشگاه صنعتی اصفهان با چاپ ۳۲ مقاله

آقای دکتر مجید عبدوس، استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر با چاپ ۱۲ مقاله

آقای دکتر سیدحسن جعفری، استاد دانشگاه تهران با چاپ ۸ مقاله

هستند.

همچنین آقای مهندس یاسر زارع، عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی (واحد علوم و تحقیقات) فعال­ترین دانشجوی دکتری مهندسی پلیمر دانشگاه امیرکبیر است که با چاپ ۱۶ مقاله در سال ۲۰۱۶ رتبه نخست را در میان دانشجویان کسب کرده است.

 

جدول ۱: عملکرد علمی دانشگاه­ها در حوزه پلیمر با بیشترین تعداد مقالات چاپ شده در سال ۲۰۱۶ (منبع: وبگاه Scopus)

دانشگاه

تعداد مقالات

فعال­ترین پژوهشگر

تعداد مقالات فعال­ترین پژوهشگر

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

۱۳۹

مجید عبدوس

۱۲

دانشگاه تهران

۱۱۱

سیدحسن جعفری

۸

دانشگاه صنعتی اصفهان

۹۳

شادپور ملک­پور

۳۲

دانشگاه آزاد اسلامی علوم و تحقیات

۵۶

یاسر زارع

۱۶

 

گزارش مقالات چاپ شده در سال ۲۰۱۶ با بیشترین تعداد استنادها در جدول ۲ آورده شده است. همچنین مجلاتی که در آن­ها بیشترین مقالات در حوزه پلیمر از ایران به چاپ رسیده است به ترتیب مجله RSC Advances (ضریب تاثیر ۲۸۹/۳)، مجله Journal of Applied Polymer Science (ضریب تاثیر ۶۷/۱) و مجله Iranian Polymer Journal (ضریب تاثیر ۶۸۴/۱) می­باشد.

 

جدول ۲: مقالات با بیشترین تعداد استناد در حوزه پلیمر

دانشگاه

عنوان مقاله

نویسندگان

مجله

تعداد استناد

دانشگاه آزاد اسلامی علوم و تحقیات

Study of nanoparticles aggregation/agglomeration in polymer particulate nanocomposites by mechanical properties

Y. Zare

Composites Part A: Applied Science and Manufacturing

۱۶

دانشگاه تهران

Voltammetric determination of ultratrace levels of cerium(III) using a carbon paste electrode modified with nano-sized cerium-imprinted polymer and multiwalled carbon nanotubes

T.Alizadeh

M.R.Ganjali

M.Akhoundian

P.Norouzi

 

Microchimica Acta

۱۵

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

Nanocomposite of p-type conductive polymer/functionalized graphene oxide nanosheets as novel and hybrid electrodes for highly capacitive pseudocapacitors

A. Ehsani,

H. Mohammad Shiri

E. Kowsari

R. Safari

J. Torabian

S. Kazemi

Journal of Colloid and Interface Science

۱۱


و در پوشرنگ  


چهره فرهیخته بسپاری سال

سیامک مرادیان

پروفسور سیامک مرادیان در خرداد ماه سال ۱۳۲۸  در تهران به دنیا آمد. او تحصیلات خود  را در مقطع دبستان و تا کلاس هشتم دبیرستان در مدرسه “ایران فردا” در خیابان بهار تهران به پایان رسانید و در سیزده سالگی عازم انگلستان شد.

وی رشته Color Chemistry and Color Technology را در دانشگاه برادفورد برای ادامه تحصیل انتخاب کرد و در سال ۱۹۷۲ شاگرد اول شد.

در سال ۱۹۷۴، مدارج (Grad. RIC (Graduate of Royal Institute of Chemistry و همچنین مدرک FCS – Fellow of the Chemical Society به ایشان اعطا گردید. به پیشنهاد Professor Eric Coates برای اولین بار بورس Society of Dyers and Colorists که فقط به افراد بریتانیایی اعطا می شد، جهت ادامه تحصیل در مقطع دکتری به ایشان تعلق گرفت.

او در سال ۱۹۷۶ و در سن ۲۶ سالگی موفق به اخذ (Ph. D. Doctor of Philosophy) در رشته شیمی و تکنولوژی رنگ از دانشگاه برادفورد شد. او در همان سال به ایران بازگشت و در دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران) تدریس و تحقیق را آغاز کرد.

دکتر سیامک مرادیان یکی از بنیانگذار رشته علوم و تکنولوژی رنگ در دانشگاه صنعتی امیرکبیر است.

بیش از شصت و پنج مقاله ISI، چهل و پنج مقاله علمی- پژوهشی و یکصد و هشتاد مقاله کنفرانسی حاصل فعالیت های تحقیقاتی اوست. دکتر مرادیان همچنین مولف یک کتاب و مترجم سه کتاب در زمینه رنگ می­باشد.

وی پس از بازنشستگی، همچنان یکی از فعالان و صاحبنظران عرصه رنگ و پلیمر و از افتخارات این سرزمین محسوب می شود.

گروه مجلات بسپار، عنوان چهره فرهیخته بسپاری سال را به دلیل یک عمر تلاش تخصصی دکتر سیامک مرادیان در ایران، به وی اعطا می کند.

 


چهره صنعت مرد برتر بسپاری سال

ایرج اعتمادامامی

ایرج اعتماد امامی، متولد ۱۳۱۶ است. او در خرداد سال ۱۳۴۱ از دانشکده بازرگانی دانشگاهی که امروز با عنوان علامه  طبا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا