اخباراخبار ویژه

اختصاصی بسپار/ صنعت پلاستیک اروپا، تولید، مصرف و ضایعات/ هفتمین صنعت بزرگ اروپا

بسپار/ایران پلیمر صنعت پلاستیک در اروپا شامل تولید کنندگان مواد اولیه، تولید کنندگان محصولات پلاستیکی، بازیافت­ کنندگان پلاستیک و تولید کنندگان ماشین ­آلات تولید پلاستیک می­ شوند. با درنظر گرفتن ۲۸ کشور در اتحادیه­ ی اروپا، می ­توان بیان کرد بیش از ۱.۵ میلیون نفر به طور مستقیم در این صنعت اشتغال دارند و بیش از ۵۵هزار شرکت بزرگ و کوچک جزیی از این صنعت هستند. حجم معاملات این صنعت در سال ۲۰۱۹ بیش از ۳۵۰ میلیارد یورو بوده و در این سال میزان تراز تجاری صنعت پلاستیک در اروپا حدود ۱۳.۱ میلیارد یورو بوده است. صنعت پلاستیک، هفتمین صنعت بزرگ در اروپا به شمار می­ رود و در رده­ ی صنعت دارویی و همچنین بسیار نزدیک به صنعت شیمیایی این اتحادیه قرار دارد. در سال ۲۰۱۸ حدود ۹.۴ میلیون تن از پلاستیک­ها برای بازیافت، از داخل و خارج از اروپا، جمع ­آوری شدند.

در سال ۲۰۱۹، تولید پلاستیک در جهان به عدد ۳۷۰ میلیون تن رسید که از این مقدار، ۵۸ میلیون تن سهم اروپا بود. به بیانی دقیق­تر تولید پلاستیک در کل دنیا در سال ۲۰۱۸ برابر ۳۵۹ میلیون تن بود که این عدد در سال ۲۰۱۹ به مقدار ۳۶۸ میلیون تن رسید. در حالی که تولید پلاستیک در اروپا از ۶۱.۸ میلیون تن در سال ۲۰۱۸ به عدد ۵۷.۹ میلیون تن در سال ۲۰۱۹ رسید.

در سال ۲۰۱۹، تراز کلی این صنعت به بیش از ۱۳ بیلیون یورو رسید.

همچنین در نمودار زیر، میزان مصرف پلاستیک در کشورهای مختلف اروپایی نشان داده شده است.

چگونگی توزیع پلاستیک­های مصرفی در اروپا در بخش­های مختلف نیز در نمودار زیر قابل مشاهده است. این اطلاعات مربوط به سال ۲۰۱۹ بوده و همانطور که مشاهده می­شود بسته­ بندی و ساخت و ساز بیشترین سهم را در بین مصارف دیگر به خود اختصاص داده­ اند.

چگونگی توزیع مصرف پلاستیک­ها در اتحادیه ­ی اروپا بر حسب نوع رزین، در سال ۲۰۱۹، نیز در نمودار زیر نشان داده شده است. همانطور که مشاهده می­شود، پلی­ الفین­ها شامل PP و PE جزو پرمصرف­ترین پلیمرها هستند.

در ادامه نمودار عملکرد کشورهای مختلف اتحادیه در زمینه ­ی بازیافت پلاستیک مشاهده می­شود. برای به دستیابی به اقتصاد چرخشی در صنعت پلاستیک نیاز است میزان زباله ­های پلاستیکی به صفر برسد. کشورهایی که محدودیت­هایی برای تولید زباله ­های پلاستیکی ایجاد کردند به طور متوسط سرعت بالاتری در بازیافت زباله دارند. لازم به ذکر است که این اطلاعات مربوط به سال ۲۰۱۸ است.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا