اخبار

بزرگترین بازارهای صادراتی ایران: چین، عراق و امارات متحده عربی

بسپار می نویسد، ارزش صادرات کالا در سال گذشته در مهم ترین بازارهای هدف کالا بیش از 29 هزار میلیون دلار بود که بیشترین میزان با 9000 میلیون دلار ( 25.6 درصد) متعلق به کشور چین بوده است. همچنین قاره آسیا بزرگترین مقصد کالاهای صادراتی ایران بوده است.
به گزارش ایسنا، بر این اساس صادرات کالا به هند، افغانستان و مصر در سال گذشته کاهش یافته است و صادرات کالا به ایتالیا با 208 درصد، بیشترین رشد را داشته است و صادرات به چین نیز 23 درصد نسبت به سال 1392 افزایش دارد.
در حال حاضر سهم ایران از تجارت جهانی بسیار ناچیز است و کشورمان با حدود 78 میلیون نفر جمعیت (1.09 درصد جمعیت جهان) رتبه 19 جمعیت جهان را دارد اما در صادرات کالاهای غیر نفتی از بسیاری از کشورهای در حال توسعه عقب‌تر هستیم.

یکی از ویژگی‌های اقتصاد کشور ما تک محصولی بودن و اتکای شدید به صادرات نفت خام است که با توجه به شرایط بی ثبات سیاسی و بین المللی و در نتیجه افت و خیز در تولید، صادرات و درآمد آن موجب بروز مشکلاتی در همه بخش‌های کشور مخصوصا بخش اقتصادی کشور شده است؛ به طوری که کاهش قیمت نفت به عنوان اصلی‌ترین منبع درآمد دولت بسیاری از سیاست‌ها و برنامه‌ها را با تعویق همراه می سازد. لذا رهایی از اقتصاد تک محصولی از طریق توسعه صادرات غیر نفتی یک استراتژی مهم در توسعه کشور محسوب می‌شود که همواره در برنامه‌های توسعه اقتصادی و سیاست‌گذاری‌ها مورد تاکید قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا