اخبار

بزرگترین قرارداد بخش خصوصی در حوزه پتروشیمی در بندر چابهار امضا شد

بسپار می نویسد، بزرگترین قرارداد بخش خصوصی در زمینه ساخت مخازن و انبار سرپوشیده برای ذخیره سازی محصولات پتروشیمی در بندر شهید بهشتی چابهار امضا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان بزرگترین قرارداد بخش خصوصی مخازن و انبار سرپوشیده برای ذخیره سازی محصولات پتروشیمی به صورت B.O.T به مدت 20 سال که 4 سال شامل دوران ساخت و 16 سال برای بهره برداری، روز سه شنبه میان شرکت انبارها و پایانه های توسعه نگین مکران و اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان امضا شد.

ساخت این مخازن در زمینی به مساحت 20 هکتار برای ذخیره سازی 23 میلیون تن محصولات پتروشیمی با سرمایه گذاری 800 میلیارد تومان صورت می گیرد.

سیاوش رضوانی مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه این قرارداد در سطح سازمان بنادر و بنادر کشور بی نظیر است، افزود: در حال حاضر تنها راه نجات اقتصادی کشور ورود بخش خصوصی به بنادر است و چابهار نیز تنها بندر اقیانوسی است که نه تنها بخش های خصوصی داخلی، بلکه سرمایه گذاران خارجی به راحتی می توانند از این ظرفیت استفاده کنند.

وی تصریح کرد: این طرح در راستای اقتصاد مقاومتی نقش بسزایی را ایفا می کند و ما امیدواریم در 2 هفته آینده که زمین در اختیار بخش خصوصی قرار می گیرد عملیات بخش فنی و مهندسی طرح آغاز شود.

به گفته وی، خوشبختانه طرح توسعه بندر شهید بهشتی 60درصد پیشرفت فیزیکی دارد و ما امیدواریم در سال آینده کلیه تجهیزات بندری و سایر امکانات تخلیه و بارگیری و نیازهای سرمایه گذاران تامین شود.

رضوانی خاطر نشان کرد: بر اساس برآورد اولیه میزان برق مصرفی در آینده برای طرح ها 35 مگابایت مورد نیاز است و از یک سال گذشته مذاکره با بخش های وزارت نیرو در حال انجام است که امیدواریم در چند ماه آینده نتیجه خوبی داشته باشد.

مدیرعامل شرکت انبارها و پایانه های توسعه نگین مکران نیز در آیین امضای این قرارداد گفت: امیدواریم با اجرای این طرح بتوانیم گام کوچکی در توسعه منطقه و کشور خود برداریم.

محمدرضا شاهرخی با ارائه گزارشی از فعالیت های شرکت افزود : شرکت انبارها و پایانه های توسعه نگین مکران وابسته به شرکت پتروشیمی مکران به عنوان یکی از سه شرکت زیر مجموعه توسعه نگین مکران وظیفه انتقال، ذخیره سازی و صادرات محصولات تولید شده در مجتمع پتروشیمی مکران واقع در منطقه آزاد چابهار را بر عهده دارد.

وی افزود: این قرار داد برای ساخت مخازن ذخیره سازی محصولات مایع ، انبارهای محصولات جامد و صادرات محصولات در بندر شهید بهشتی منعقد شد.

وی تصریح کرد : این طرح که در بندر شهید بهشتی اجرا می شود با حجم 23 میلیون تن صادرات تقریباً یک سوم تولیدات پتروشیمی کل کشور که قدمت 40 ساله دارد را در بر می گیرد.

وی اظهار داشت : تعداد مخازنی که در سایت بندر شهید بهشتی باید ایجاد شود 29 مخزن با ظرفیت 780 هزار متر مکعب ذخیره سازی فرآورده های پتروشیمی خواهد بود.

شاهرخی تصریح کرد: کل هزینه طرح از طریق بخش خصوصی تامین می شود ودر دولت هیچ ردیف بودجه ای ندارد و از طرفی مباحث محیط زیست این طرح چه در بخش شهرک پتروشیمی منطقه آزاد و چه در بخش بندر با تهیه گزارشات به وسیله مشاوران دانشگاه تهران و استانداردهای تهیه شده با نظارت سازمان محیط زیست کشور همراه و در حال حاضر هم چند دور مذاکرات انجام شده است.

فاصله سایت شهرک پتروشیمی مکران در منطقه آزاد چابهار تا مخازن و انبار سرپوشیده محصولات پتروشیمی در بندر شهید بهشتی چابهار 22 کیلو متر است و ایجاد این طرح به صورت مستقیم برای 150 نفر ایجاد اشتغال می کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا