اخباراخبار ویژه

بزرگترین شریک تجاری ایران در اروپا/ آلمان تضمین‌های تجاری و گفتگوهای اقتصادی با ایران را به حالت تعلیق درآورد

بسپار/ایران پلیمر  دولت آلمان، بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران در اروپا، روز جمعه اعلام کرد که تمامی تضمین‌های سرمایه‌گذاری در ایران، اعتبار صادرات برای صادرکنندگان آلمانی به ایران و کلیه گفتگوهای اقتصادی از جمله گفتگوهای مرتبط با انرژی را متوقف می‌کند.

وزارت اقتصادی آلمان اعلام کرده‌است که با توجه به «وضعیت بسیار جدی جاری در ایران» کلیه اعتبارات صادرات و تضمین‌های سرمایه‌گذاری برای ایران را تعلیق کرده‌است.

دولت آلمان، بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران در اروپا، روز جمعه اعلام کرد که تمامی تضمین‌های سرمایه‌گذاری در ایران، اعتبار صادرات برای صادرکنندگان آلمانی به ایران و کلیه گفتگوهای اقتصادی از جمله گفتگوهای مرتبط با انرژی را متوقف می‌کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، وزارت اقتصادی آلمان اعلام کرده‌است که با توجه به «وضعیت بسیار جدی جاری در ایران» کلیه اعتبارات صادرات و تضمین‌های سرمایه‌گذاری برای ایران را تعلیق کرده‌است.  آلمان همچنین اعلام کرده‌است که کلیه تماس‌های اقتصادی از جمله گفتگوها در خصوص انرژی را نیز با ایران معلق کرده‌است.  دلیل این تصمیم سرکوب اعتراضات اخیر در ایران عنوان شده‌است.

اعتبار صادرات، نوعی بیمه است که دولت آلمان برای کمپانی‌های آلمانی در نظر می‌گیرد که در صورت انجام صادرات و عدم دریافت هزینه از واردکننده، از این اعتبار استفاده کنند.  تضمین‌های سرمایه‌گذاری هم ساز و کار حمایتی از سرمایه‌گذاری‌های کمپانی‌های آلمانی در کشورهای مقصد در مقابل مخاطرات سیاسی کشور مقصد است.

بر اساس اعلام وزارت اقتصاد آلمان، ساز و کارهای اعتبار صادرات و تضمین سرمایه‌گذاری برای ایران، دهه‌ها وجود نداشت، اما بعد از توافق برجام در سال ۲۰۱۶ این ساز و کارها برای ایران ایجاد شده‌بود.  با این حال هر چند تعدادی از پروژه‌های سرمایه‌گذاری در طول این مدت از تضمین سرمایه‌گذاری استفاده کرده‌بودند، اما از سال ۲۰۱۹ تاکنون هیچ تضمین سرمایه‌گذاری جدیدی برای ایران صادر نشده‌بود.

سال گذشته میلادی (۲۰۲۱) مجموع مبادلات تجاری ایران و آلمان معادل یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بود و در ۹ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ نیز مبادلات تجاری میان دو کشور به یک میلیارد و ۵۸۰ میلیون دلار رسید.


دنیای اقتصاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا