اخبار

بساق زاده: صادرات محصولات پتروشیمی 12 درصد افزایش یافت

بسپار می نویسد، مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی از افزایش 6 درصدی تولید در پنج ماه نخست و 12 درصدی صادرات محصولات مختلف پتروشیمی در چهار ماه اول امسال خبر داد.

«علی محمد بساق زاده» مدیر کنترل تولید این شرکت با اشاره به آمار پنج ماهه تولید و چهار ماهه صادرات در سال 96 بیان داشت: میزان تولید محصولات پتروشیمی در پنج ماه نخست سال جاری نسبت به زمان مشابه سال گذشته 6 درصد افزایش یافته و این درحالی است که در نیمه اول سال به دلیل این که تعمیرات اساسی در مجتمع ها صورت می گیرد به طور معمول میزان تولید کاهش پیدا می کند.
وی با بیان این که خوشبختانه امسال روند تولید با توجه به برنامه ریزی های انجام شده از وضعیت قابل قبولی برخوردار است، تصریح کرد: انتظار می رود تا پایان سال حجم تولید نسبت به سال 95، حدود پنج میلیون تن افزایش یابد.
مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی همچنین از تلاش برای پر کردن چهار درصد از ظرفیت اسمی خالی، گفت: سال گذشته ظرفیت تولید نسبت به ظرفیت اسمی حدود 81 درصد بود و امسال درصدد هستیم نسبت تولید به ظرفیت نصب شده را به 85 تا 86 درصد برسانیم.
بساق زاده درباره میزان صادرات پتروشیمی نیز گفت: صادرات از نظر مقدار درسال جاری در مجموع بیشتر شده است به گونه ای که از نظر حجمی 12 درصد و از نظر ارزشی 4 درصد افزایش داشتیم.
مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به دیگر مواردی که سبب افزایش تولید و فروش محصولات پتروشیمی از ابتدای سال تاکنون شده است، گفت: در سال96 بورس کالا شرایط بهتری را تجربه می کند و از سوی دیگر در بورس اوراق بهادار نیز در مجموع باید گفت که شاخص بیشتر پتروشیمی ها مثبت شده است و افزایش تولید نفت نیز در بهتر شدن شرایط نقش داشت.
وی افزود: انتظار داریم در نیمه دوم سال با توجه به تعامل با بالادست، خوراک بیشتری برای مجتمع های تولیدی در دسترس باشد و در این زمینه کمبود نداشته باشیم و می توانیم در نیمه دوم امسال تولیدی پایدار را رقم بزنیم.
بساق زاده با تاکید بر این که در کنار افزایش ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی در بخش بالادستی، توسعه صنایع پایین دستی به منظور تکمیل زنجیره‌های ارزش یکی از سیاست‌های در دست اجرای شرکت ملی صنایع پتروشیمی است، گفت: توسعه زنجیره ارزش در صنعت پتروشیمی افزون بر کاهش خام فروشی و اشتغال پایدار، منجر به متنوع سازی سبد تولید محصولات پتروشیمی می شود که پیامد آن افزایش بازارهای هدف پتروشیمی ایران خواهد بود.
عضو هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه افزون بر مجتمع هایی که در حال تولید هستند، امسال چند طرح دیگر وارد مدار تولید می شوند و ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران افزایش خواهد یافت، اظهار کرد: امید است با مشارکت بیشتر بانک های داخلی و نیز جذب سرمایه گذاران خارجی بتوان تامین مالی طرح ها را شتاب بخشید تا هر چه زودتر این طرح ها به بهره برداری برسند.
مدیرکنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصریح کرد: امسال همزمان با راه اندازی طرح های جدید پتروشیمی به دنبال افزایش ظرفیت تولید هستیم و در صورت فراهم شدن شرایط باید افزایش تولید را رقم بزنیم.
  در سال 1392 میزان صادرات محصولات پتروشیمی 12 میلیون و 800 هزار تن بود که در پایان سال 1395 به 20 میلیون و 400 هزار تن افزایش یافت.
اجرای توافق هسته ای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) و رفع تحریم ها باعث جهش در صادرات محصولات پتروشیمی و بازارهای جدید اروپا و آمریکای جنوبی به روی محصولات ایرانی گشوده شد.
ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی در دوره زمانی سال های 1392 تا 1395 با بیش از 9 درصد رشد از ناحیه اجرای 12 طرح تولیدی و یک طرح توسعه ای سرویس های جانبی بیش از پنج میلیون تن افزایش یافته است.
ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور تا پایان سال 1396 با بهره برداری از 6 طرح جدید به 72 میلیون تن و ارزش کل فروش خالص این محصولات نیز به 17 میلیارد دلار افزایش می یابد.

منبع:ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا