مقالات

بسته بندی دیواره نازک

مترجم: لیلا سادات احمدی

[email protected]

 Mats از شرکت 915 Labs اولین فن سترون کردن با امواج میکرو است که توسط FDA تایید شده است.                

بسیاری از انواع بسته ­بندی­ها تنها می­توانند با یک روش ساخته شوند، می­توان با فرایند قالب­گیری دمشی یا قالب­گیری تزریقی و یا اکستروژن ورق آنها را تولید کرد. اما برای دیگر انواع بسته ­بندی بین روش­هایی که مزایای مختلفی را ارائه می­دهند، انتخاب وجود دارد. به عنوان مثال برچسب ­زنی در قالب (IML) یک روش تثبیت شده است برای اضافه کردن جاذبه بازاری بسته ­بندی به محصولاتی مانند بسته ­های کره و محصولات دیگر. این کار عمدتا  مرتبط با قالب­گیری تزریقی یا بسته­ بندی به روش گرماشکل ­دهی استفاده می­شود. Thomas Stahl، مدیر فروش lllig، مزیت­های این روش را در همایش اخیر بسته­ بندی دیواره نازک که توسط موسسه “اطلاعات کاربردی بازار” سازمان­دهی شده بود، به نمایندگان شرکت­ها توضیح داد و به ویژه این را که مزایای هزینه­ای بالقوه ترکیب آن با گرماشکل ­دهی نسبت به قالب­گیری تزریقی بیشتر است. او این مطلب را با یک مثال نشان داد: یک وان بچه 500 گرمی که از پلی­ پروپیلن ساخته می­شود و میزان تولید آن حدود 70 متر قطعه در سال است را در نظر بگیرید. این کار یا با دو خط قالب­گیری تزریقی (هر کدام با ماشین­های 500t با قالب 8 حفره­ای) انجام خواهد شد و یا با یک خط گرماشکل­دهی تک­حفره­ای (که در این مورد خط IML-T است). او گفت هزینه سرمایه ­گذاری E1.455m مربوط به خط گرماشکل ­دهی حدود 17% کمتر از هزینه مربوط به خط قالب­گیری تزریقی است. هم­چنین، زمان چرخه برای گرماشکل ­دهی 3.5 ثانیه (در مقایسه با زمان5 ثانیه برای قالب­گیری تزریقی) و وزن نقطه­ای آن 12.5 گرم است (یعنی یک کاهش 11 درصدی). او گفت: ” هزینه­های تولید گرماشکل­دهی حدود 10% کمتر از هزینه­های قالب­گیری تزریقی است.” برخی از حوزه­های صرفه­جویی شامل: هزینه­های قالب، هزینه­های نگهداری ابزار و هزینه­های ساخت است. او هم­چنین گفت که دیگر مزیت­ها، وزن قطعه و خواص سدگری هستند. این شرکت تعدادی پروژه ‘IML-T’ انجام داده است، از جمله تحویل دادن یک خط RDM 70Kc به یک مشتری (و در حال حاضر تجهیزات بیشتری سفارش داده شده است). (Illig جزئیات یک قالب 18 حفره­ای را در نمایشگاه مواد غذایی Anuga در اوایل سال جاری ارائه داد). این تکنیک هم­چنین در خطوط شکل­ دهی پر کردن و درزبندی [1](FFS) مورد استفاده قرارگرفته است. یک خط برای چهار نوع مختلف فنجان مورد استفاده قرار گرفته است – برای ترکیب یک فنجان پلی ­استایرنی با برچسب کاغذی پوشش ­دهی شده. این خط در سه اندازه موجود است و در نتیجه سه اندازه فنجان تولید می­شود.

مزایای امواج میکرو

Michael Locatis مدیرعامل شرکت Labs915 در ایالات متحده برای نمایندگان شرکت­ها از فناوری جدیدی گفت که که روش جدیدی از سترون کردن مواد غذایی بسته­بندی شده را ممکن می­کند. او گفت: ” فناوری قدیمی سترون کردن مواد غذایی یک مانع است که شرکت­های مواد غذایی را از اختراع دوباره برندهای غذایی دارای بازار انبوه خود به جهت متناسب شدن با نیازهای جدید مشتریان، باز می­دارد.” او هم­چنین گفت: فناوری سترون کردن مواد غذایی در طی 200 سال اندکی تغییر کرده است. او گفت: در فرایند برای اطمینان از سترون شدن از دماهای بالا استفاده می­کنند که می­تواند به نامطبوع شدن طعم و بافت مواد غذایی بسته­بندی شده و همچنین کاهش مقدار مواد مغذی منجر شود. در همان زمان مقادیر زیادی از نمک و دیگر افزودنی­ها افزوده می شود تا اثرات آسیب گرمایی را بپوشاند.

او گفت: سترون کردن گرمایی به کمک امواج میکرو(Mats)، حرارت­دهی خارجی حمام آب گرم را با حرارت­دهی داخلی امواج میکرو ترکیب می­کند تا مواد غذایی را با سرعت بیشتری سترون کند. این نخستین فن سترون کردن با امواج میکرو است که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مورد تصویب قرار گرفته است. او گفت: این فرایند همان عمر مفید را با کیفیت و ارزش تغذیه­ای بالاتر فرآهم می آورد.

همانند یک فرآیند اتوکلاو معمولی، این فرآیند در دمای حدود 120 درجه سانتی­گراد انجام می­شود. در حالی که در یک فرایند اتوکلاو زمان گرمادهی 14 دقیقه، زمان فرآیند 73 دقیقه و زمان خنک­سازی 80 دقیقه است، فرآیند MAT همین زمان­ها را به ترتیب به 20، 7 و 5 دقیقه می­رساند. بنابراین مدت زمان کل، حدود 32 دقیقه است (در مقایسه با زمان کل 167 دقیقه برای اتوکلاو).

این شرکت یک مرکز خدمات در دانشگاه ایالتی واشنگتن ایجاد کرده و فروش تجاری دستگاه­ها را آغاز  کرده است.

GN800 بر پایه فناوری است که در اصل توسط شرکت ایتالیایی Agripak توسعه داده شده است.


متن کامل مقاله را می توانید در ماهنامه بسپار شماره 161 دی ماه 1394 بخوانید. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا