اخبار

بلاتکلیفی بزرگترین معدن تیتانیوم کشور در ارومیه به دلیل نبود دانش فنی

بسپار می نویسد، رئیس صنعت،معدن و تجارت آذربایجان غربی نبود دانش فنی و تکنولوژی مورد نیاز برای استحصال و فراوری لازم را مهمترین دلیل رکود و بلاتکلیفی بزرگترین معدن تیتانیوم کشور در ارومیه عنوان کرد.
جعفر صادق اسکندری در گفتگو با مهر با بیان اینکه معدن تیتان قره آغاج ارومیه به همراه معدن تیتان کرمان دو معدن ارزشمند تیتان کشور به شمار می روند، اظهارداشت: تیتانیم قره آغاج ارومیه، بزرگترین معدن ارزشمند تیتانیم ارومیه که از سال 87 گواهی کشف آن صادر شده به دلایل مختلف از جمله نبود دانش فنی و… بلاتکلیف و راکد مانده است.

وی با بیان اینکه این معدن با توجه به ذخایر و عیار آن مورد مشابهی در کشور ندارد، افزود: این معدن دارای ذخیره قطعی 56 میلیون تن با عیار 6 درصد به همراه عناصر بسیار مفید در ٣٦ کیلومتری شمال غربی ارومیه در استان آذربایجان غربی واقع شده است.

اسکندری ادامه داد: هم اکنون دانش فنی و تکنولوژی تیتان در اختیار معدودی از کشورهاست و این امر موجب شده دو معدن موجود تیتان کشور به دلیل نبود دانش فنی و تکنولوژی روز این فلز، راکد و بلاتکلیف باقی بمانند.تکنولوژی و دانش فنی استحصال و فرآوری تیتان به دلیل حساسیت و کاربرد خاص آن هنوز در دنیا عمومیت پیدا نکرده است

وی با اعلام اینکه تکنولوژی و دانش فنی استحصال و فرآوری تیتان به دلیل حساسیت و کاربرد خاص آن هنوز در دنیا عمومیت پیدا نکرده است، عنوان کرد: این امر فعال کردن معدن تیتان در ارومیه را زمان برکرده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: هم اکنون برای استحصال این معدن بخشی از ماده کشف شده آن در دو مرحله به کشور اوکراین ارسال شده و در مراحل نهایی است و پس از مشخص شدن نتایج وضعیت، این معدن آماده فراوری می شود.

اسکندری عنوان کرد: با توجه به این محدودیت ها شرکت مذکور اقدامات زیادی از جمله تکمیل و تصحیح مطالعات و اطلاعات ناقص قبلی و نیز تحقیقات بیشتر در زمینه نحوه فرآوری این فلز انجام داده است.

وی موارد مصرف تیتان را در صنعت زنگ سازی و نیز تهیه فلزات مورد نیاز در صنعت هواپیمایی عنوان و تاکید کرد: در صورت ورود دانش فنی و تکنولوژی روز فرآوری تیتان در کشور شاهد تحول عظیمی در بخش معادن استان و نیز کشور خواهیم بود.

ذخیره قطعی معدن تیتان قره آغاج ارومیه را 56 میلیون تن و ذخیره احتمالی آن را 120 میلیون تن است یک معدن تیتان در کهنوج کرمان وجود دارد که رودخانه ای است اما معدن تیتان قره آغاج ارومیه در کوه بوده و به دلیل ذخیره، عیار 6 درصد و نیز دارا بودن عناصر مفید در کشور منحصر به فرد است.

معدن تیتان قره آغاج ارومیه که از اهمیت فوق العاده ای در کشور برخوردار است در 36 کیلومتری مرکز استان آذربایجان غربی ارومیه واقع شده و هم اکنون عملا هیچ اقدام اکتشافی در آن صورت نمی گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا