اخبار

بهره برداری از پتروشیمی لرستان در صورت ترخیص به موقع کالا ها از گمرک

بسپار به نقل از شانا می نویسد، مدیرعامل پتروشیمی لرستان گفت: طرح پتروشیمی لرستان در صورت همکاری گمرک و ترخیص تجهیزات مورد نیاز پروژه امسال به بهره برداری خواهد رسید.

مدیرعامل پتروشیمی لرستان گفت: میزان پیشرفت ساخت این مجتمع پتروشیمی به ٩٢ درصد رسیده و در صورت ترخیص تجهیزات و کالاهای خریداری شده که در گمرک ایران متوقف مانده اند این طرح تا پایان سال ٩٢ به مرحله بهره برداری رسیده و پیش راه اندازی خواهد شد.

مهندس محمد امین نژاد افزود: پتروشیمی لرستان دارای ٣ بخش اصلی شامل بخش یوتیلیتی است که بخار، هوا، نیتروژن و اکسیژن را تامین می کند و در مرحله پیش راه اندازی قرار دارد و افزون بر این بخش، این مجتمع پتروشیمی سالانه توان تولید ۳۰۰ هزار تن پلی اتیلن با ۴٣ نوع گرید و ۳۰ هزار تن بوتن ١دارد.

وی ادامه داد: واحد بوتن ١ دومین بخش این پروژه است که در آستانه پیش راه اندازی قرار داشته و به زودی بهره برداری کامل از آن آغاز می شود و بخش سوم نیز واحد تولید پلی اتیلن سبک و سنگین است که عملیات ساخت این واحد نیز در صورت تکمیل تجهیزات و نیز دریافت خوراک مورد نیاز از خط لوله اتیلن غرب امسال به پایان خواهد رسید.

مدیرعامل پتروشیمی لرستان تصریح کرد: این مجتمع پتروشیمی نیازمند ۴٠ تا ۴۵ تن در ساعت اتیلن به عنوان خوراک است که امیدواریم خوراک مورد نیاز همزمان با راه اندازی کامل دریافت شود.

وی با بیان این که تاکنون موفق به ترخیص چندین پکیج، الکتروموتورها،کنترل ولو ها و نیز چندین قلم دیگر از تجهیزات استراتژیک از گمرک نشده ایم گفت: مکاتبات زیادی با گمرگ ایران انجام شده و از وزارت نفت نیز درخواست داریم تا با مذاکره با نهاد های مرتبط ،پتروشیمی لرستان را در روند ساخت این طرح بزرگ ملی کمک کند.

وزیر نفت چندی پیش در گفت و گو با خبرنگار شانا گفت: امیدواریم با استفاده از امید و تلاش شکل گرفته در صنعت نفت، ارزش تولیدات پتروشیمی ایران را از ٢٠ میلیارد دلار کنونی به بیش از ۴٠ میلیارد دلار برسانیم.

زنگنه افزوده بود: پتروشیمی می تواند سبب دور شدن ایران از سیاست خام فروشی شود؛ این صنعت افزون بر تولید ثروت می تواند زنجیره ارزش را در صنایع پایین دستی تکمیل و همراه با ایجاد اشتغال محصولات متنوعی تولید کند.

وی تاکید کرده بود: امروز بایستی از بخش خصوصی با ایجاد زیربناهای لازم و حمایت های مدیریتی و همچنین تامین مستمر خوراک حمایت شود و از مشارکت دولتی جلوگیری به عمل آید البته در این مسیر باید از رانت خواری نیز جلوگیری کنیم و فرصت های برابر را برای همه در این صنعت ایجاد کنیم.

وزیر نفت تصریح کرده بود: صنعت پتروشیمی برای گذراندن مشکلات کنونی باید تلاش بیشتری کند تا تولید خود را هر چه بیشتر افزایش دهد چرا که پویایی در این صنعت موجب افزایش ثروت ملی ایران خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا