اخبار

به آینده خوشبین هستیم

بسپار می نویسد،  ترسن کومان مدیرعامل انجمن ماشین سازان صنعت پلاستیک و لاستیک آلمان در گفت و گویی با روزنامه صمت از دلایل برگزاری   نشست تجاری سازندگان ماشین آلات صنعت پلاستیک و لاستیک آلمان در ایران گفت.

 به چه دلیل انجمن ماشین سازان صنعت پلاستیک و لاستیک آلمان (VDMA) تصمیم گرفته که همایشی را در آذرماه سال جاری در تهران برگزار کند؟

 ایران و آلمان سابقه طولانی در روابط اقتصادی دارند و هر دو کشور دارای نقاط قوت مشترکی هستند. در هر دو کشور نیروهای متخصص و تحصیل کرده را از بستر جامعه دارا می باشند و هر دو کشور از جمله کشور های صنعتی با سابقه طولانی تولید  محسوب می شوند. همچنین سوابق پیشین همکاری نشان دهنده موفقیت دو کشور در تمامی زمینه های تجاری می باشد. صنعت ماشین آلات آلمان همواره ایران را به عنوان یکی از مهمترین مقاصد فروش خود می شناخته است، به طوری که ده سال پیش، در حدود نیمی واردات ماشین آلات بخش پلاستیک و لاستیک ایران از کشور آلمان بوده است. علیرغم اینکه صنعت پلاستیک و لاستیک، به عنوان مثال ماشین های تزریق، موضوع مستقیم تحریم های اخیر نبوده است، ولی واردات این ماشین آلات به دلیل مشکلات در بخش تامین مالی جهت سرمایه گذاری های جدید و تامین کالا های سرمایه ای، تقریبا به صفر رسیده است.

ما به آینده خوش بین هستیم و امیدواریم که تغییرات مثبت سیاسی اخیر زمینه ساز تجارت آزاد بین دو کشور شود. هم اکنون زمان آن رسیده است که دو کشور روابط اقتصادی و تجاری خود را از سر بگیرند و این از اهداف اصلی این نشست می باشد.

شرکت کنندگان ایرانی می توانند چه دستاوردهایی را بعد از شرکت در این همایش و با توجه به گروه های هدف صنایع خودروسازی، ساختمان سازی، بسته بندی و پزشکی، متصور باشند؟

          صنایع ایران مستحکم و قدرتمند هستند و توانسته اند بر دوره تحریم ها غلبه کنند، اما انزوا از بازار های جهانی باعث کاهش تولید و قدرت رقابت این صنایع شده است. کشور ایران شانس خوبی برای برگشت به جایگاه اصلی خود در میان کشور های صنعتی بزرگ دارد، هر چند که برای تحقق این امر نیازمند به بازنگری در روندهای تولید و توجه ویژه به استفاده از تکنولوژی های جدید و با بازدهی بالا می باشد. صنایع بخش خودروسازی نیازمند دستیابی به بهره وری بالاتر با استفاده از اتوماسیون بهتر و استفاده از ساختارهای سبک و چابک می باشد. صنعت ساختمان باید پاسخگوی عایق کاری در سازه ها و سیستم آبرسانی باشد، صنایع بسته بندی باید به سمت بسته بندی های هوشمندتر در جهت استفاده کمتر از مواد اولیه حرکت کنند و همچنین بخش پزشکی باید بر روی تولید در کلین روم و میکرو اپلیکیشن تمرکز کند. در پایان، تمام این موارد باعث خواهد شد تا در هزینه های این صنایع صرفه جویی شود. حضار در این همایش می توانند از معرفی آخرین تکنولوژی های روز بهره ببرند، علاوه بر این، قسمت دیگری از این نشست به مذاکرات های رو در روی تجاری (B2B) اختصاص داده شده است. در این مذاکرات بزرگترین شرکت های ماشین سازی در صنعت پلاستیک و لاستیک آلمان، فرانسه و اتریش آماده ی ملاقات و مذاکرات انفرادی با شرکت های تولید و تجاری ایران می باشند.

 آیا تولیدکنندگان ماشین آلات صنعت پلاستیک و لاستیک آلمان، فرانسه و اتریش به جز ملاحظات مالی صرف  دارای یک برتری ذاتی نسبت به دیگر کشور های فعال در این زمینه می باشند؟ چه زمینه های دیگری می تواند برای فراورندگان پلاستیک در ایران مورد توجه قرار گیرد؟

بله، مطمئنا برتری های ذاتی در زمینه های تولیدات سازگار با محیط زیست و بهره وری بالا تجهیزات یا در زمینه سیستم های تولید بر اساس اصول صنایع نسل چهارم است. برای مثال به نظر می آید دولت ایران با قبول استاندارد آلایندگی یورو 4، در مورد کاهش آلایندگی خودروها بسیار جدی است. بهترین راه کاهش آلایندگی کاهش مصرف سوخت است. این موضوع با سازه های سبک خودروها امکان پذیر شده است. این هدف به وسیله استفاده از مواد کامپوزیتی جدید و استفاده کمتر از مواد پلاستیکی با استفاده از تولید هوشمندانه تر، محقق شده است. تکنولوژی آلمان، فرانسه و اتریش در زمینه سازه های سبک، پیشرو است.

صنایع نسل چهارم شامل بهره گیری کامل از راهکارهای فناوری اطلاعات در تولید برای اجرایی شدن مفهوم کارخانجات هوشمند، می باشد و از آن به عنوان انقلاب چهارم در صنعت پس از انقلاب ماشین بخار در قرن 18 میلادی، انقلاب تولید انبوه در قرن 19 میلادی و انقلاب اتوماسیون در قرن 20 میلادی، نام می برند. مفهوم صنایع نسل چهارم مدتی است در دستور کار صنایع آلمان قرار دارد. نمایشگاه پیشرو در صنعت پلاستیک کا-2016 در داسلدورف به نمایش کامل این مفهوم می پردازد.

در باره ی همایش

انجمن ماشین سازان صنعت پلاستیک و لاستیک آلمان همایشی دو روزه ای را در روز های 16 و 17 آذرماه سال جاری با نام       ” مذاکرات تجاری سازندگان ماشین آلات صنعت پلاستیک و لاستیک آلمان در ایران “ در تهران برگزار می کند. 21 نماینده از شرکت های برتر عضو این انجمن راهکار های خود را در کنار معرفی تجهیزات تخصصی برای مشتریان بالقوه سراسر ایران در صنایع خودروسازی، بسته بندی، ساختمان سازی و پزشکی، ارائه می کنند. همچنین در بخش دیگر این همایش نشست های رو در روی تجاری برگزار خواهد شد تا به شرکت کنندگان آلمانی و ایرانی فرصت تجدید و احیای روابط جدید را بدهد.

 

 نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا