اخبار

هفته پژوهش/ نشست تخصصی با بزرگان صنعت رنگ در خصوص فرصت­ها و چالش­های توسعه فناوری در صنایع رنگ، برگزار شد/ قول مساعد تشکیل کنسرسیومی برای نشست با ۱۵ کشور همسایه

بسپار/ایران پلیمر به مناسبت هفته پژوهش نشستی تخصصی با عنوان (فرصت­ها و چالش­های توسعه فناوری در صنایع رنگ) با حضور آقایان: دکتر سیف مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر بهشتی، رییس مرکز طرح­های کلان ملی معاونت علمی- فناوری ریاست جمهوری، مهندس تباشیری، رییس هیات مدیره کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار رنگ و رزین، مهندس یگانه ثمر عضو هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان رنگ و رزین و دکتر باستانی عضو هیات علمی پژوهشگاه رنگ و سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس دهم (میزبان نشست)، در روز پنج شنبه مورخ ۲۷/۹/۱۳۹۹ برگزار شد.

هدف از برگزاری این نشست، تقویت سهم پژوهشگاه رنگ در حوزه فناوری بود که در ابتدا به شناخت فرصت­ها و چالش‌ها پرداخته شد. گام بعد کوشش در جهت رفع این چالش‌ها و مدیریت فرصت‌ها می­باشد. بدین دلیل مدعوین از میان صاحب­نظران در بخش­های مختلف دولتی، صنفی و دانشگاهی دعوت انتخاب شدند.

در این وبینار دو موضوع اصلی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. ابتدا به بررسی فرصت‌ها و چالش‌های توسعه فناوری صنعت رنگ، که متاثر از سیاست­های کلان کشور بود، پرداخته شد. در بخش دیگر چالش‌ها و فرصت‌های توسعه و فناوری مرتبط با جامعه داخلی صنعت رنگ مورد بحث واقع شد. در هر دو زمینه چندین موضوع مطرح شد که به اختصار به آنها اشاره می­شود.

در سرآغاز بحث، هر کدام از سخنرانان به مدت ده دقیقه به معرفی خود و زمینه مسئولیت خود پرداختند. مهم­ترین مطالب بیان شده در ابتدای جلسه توسط آقای دکتر باستانی به شرح زیر می‌باشد:

پژوهشگاه رنگ با وجود سابقه کوتاهی که نسبت به سایر پژوهشگاه ها دارد، توانسته در سال گذشته با کسب معیارهای ممتاز به عنوان پژوهشگاه برتر معرفی شود و سه نفر از اعضای هیات علمی پژوهشگاه جزء ۲ درصد دانشمندان برتر جهان هستند. بر اساس شاخص­های وزارتی در موقعیت خوبی قراردارد و می­تواند تاثیرات مفیدی را در حوزه رنگ و ارتباط با صنعت بگذارد. اما در حوزه درآمدزایی و فناوری نیازمند تلاش بیشتری است. اگرچه از نظر وزارت جزء برترین پژوهشگاه­ها شناخته شده است، ولی در طبقه بندی توسعه فناوری می­بایست موثرتر عمل نماید.

آقای دکتر بهشتی در خصوص جایگاه علم و فناوری از نگاه کلان کشوری بیاناتی ارائه نمودند. ایشان مهم­ترین اقدامات کلان علمی کشور را تنظیم سند چشم انداز ۲۰ ساله علمی کشور در سال ۱۳۸۲، تدوین نقشه جامع علمی کشور در سال ۱۳۸۹ و ابلاغ سیاست‌های کلی علم و فناوری در سال ۱۳۹۳ توسط مقام معظم رهبری به سران قوا دانستند. در این اسناد، دولت و مجلس به ویژه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری متولی شناخته شده است.

جناب آقای مهندس یگانه ثمر در این‌ نشست بیاناتی در خصوص اهمیت و تاثیر توسعه فناوری در تمامی علوم و امکان نیل به این اهداف کلی به صورت بلند مدت و کوتاه مدت ارائه نمودند. در ادامه جناب آقای مهندس تباشیری اعتقاد خود را نسبت به جایگاه علم و فناوری ناشی از مسائل درون سازمانی صنعت رنگ بیان فرمودند. از نظر ایشان، صنعت رنگ و رزین در مدت زمان کوتاهی رشد و توسعه چشمگیری داشته و پیشرفت شگرفی مبتنی بر عدم واردات رنگ به کشور وجود دارد. اما متاسفانه کارخانه­ها برای تولید رنگ به مواد اولیه نیازمندند که در این زمینه باید مواد اولیه وارد کشور شود.

همچنین در حوزه فناوری پراکندگی متولی فناوری در تحقیقات مورد بررسی قرار گرفت. آقای دکتر بهشتی دستگاه­های مختلفی را متولی امر فناوری دانستند که مبنای آن سیاست‌گذاری‌های مرتبط با بخش فناوری است و نمی‌توان یک دستگاه خاص را متولی این امر دانست.علیرغم این موضوع، خوشبختانه زیست بوم مناسبی در کشور ایجاد شده است.

آقای مهندس یگانه ثمر در رابطه با فرصت‌ها در صنعت رنگ بر ارتقای فناوری که منجر به ظهور فرصت­های مناسب در زمینه فناوری رنگ می­شود، تاکید نمودند. از نظر ایشان دست­یابی به روش‌های تولید انبوه در زمینه رنگ، منجر به کاهش هزینه­های تولید شده و همچنین باعث سازگاری مواد اولیه و دانش تولید می‌شود. جناب آقای مهندس تباشیری در این باره به ضرورت تدوین استراتژی صنعت رنگ پرداختند. بیان شد که به علت تحریم، صنعت کشور دچار رکود شده است، اما چیزی که می‌تواند در حوزه رنگ و فناوری ایجاد شود هماهنگی بین بخش دولتی و بخش خصوصی است. برای مثال ارتباط بین رنگ­سازان و رزین‌سازان به شکل مناسبی برقرار نمی­باشد. یکی از موانع پیش­روی توسعه فناوری، عدم سابقه طولانی فناوری نسبت به سابقه آموزشی در کشور است.

در رابطه با مسایل کلان حوزه علم و فناوری و جایگاه علم و فناوری و روش­های تسریع آن با توجه به افزایش رشد بیکاری، بحران انرژی و آلودگی محیط زیست، مبحث انرژی می­بایست پیگیری جدی بشود و برای رفع این گونه مسایل باید از دانشگاهیان کمک گرفت و از فناوری روز دنیا نیز در این جهت استفاده کرد. برای اثربخشی در این حوزه می­بایست بودجه­های پژوهش را ارتقا داد. برای مثال در کشور ما ۶/۰ درصد بودجه به پژوهش اختصاص می­یابد. درحالیکه در کره جنوبی این سهم بالای ۴ درصد است. از طرف دیگر تجربه دانشگاه در ایران زیر صد سال است، حال آنکه در کشورهای پیشرفته این عدد به دویست تا سیصد سال می­رسد. همچنین بر این مهم تاکید شد که شرکت دانشجویان در دوره­های مختلف باعث افزایش توانمندی ایشان در جهت ورود آسان­تر به بازار کار و افزایش مهارت­های شغلی می­باشد.

در ادامه آقای دکتر سیف مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن بیان تلاش­های انجام گرفته در سال­های اخیر در راستای رفع موانع ارتباط با صنعت دانشگاهیان، پیشنهادی مبنی بر استفاده از زمینه­های پیش­ بینی شده در طرح­های تحول همکاری دانشگاه­ها و موسسات پژوهشی با جامعه و صنعت، فرصت مطالعاتی صنعتی اساتید و مهارت‌آموزی فارغ­التحصیلان را مطرح نمودند که مورد استقبال نمایندگان صنعت قرار گرفت. در انتها، مقرر گردید که موارد مطروحه از جمله استفاده از حمایت‌های دولتی و صنعتی در راستای ایجاد مسیر صادراتی به منطقه اوراسیا به صورت پایلوت به محوریت پژوهشگاه رنگ و سایر ذی النفعان صنعتی و دانشگاهی کشورهای مذکور و تدوین سند راهبردی توسعه صنایع رنگ به صورت مستمر با محوریت پژوهشگاه رنگ به عنوان حلقه ارتباطی صنعت و دولت پیگیری شود.جناب آقای مهندس تباشیری از طرف کانون برای ادامه همکاری در حوزه توسعه صادرات اعلام آمادگی نمودند.

در پایان جناب آقای دکتر سیف نیز قول مساعد دادند که زمینه­ های شکل‌گیری کنسرسیومی متشکل از پژوهشگاه رنگ، تعاونی تولیدکنندگان رنگ و رزین و کانون هماهنگی دانش صنعت بازار رنگ و رزین برای نشست با ۱۵ کشور همسایه را در جهت تبادلات فناورانه رنگ فراهم آورند. همچنین موافقت شد که معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری از طریق کانون هماهنگی صنعت رنگ با محوریت پژوهشگاه رنگ، برنامه استراتژی توسعه صنعت رنگ را تدوین نمایند.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا