مقالات

به چه نسبت L/D در دستگاه خود واقعا نیاز دارید؟

بسپار/ ایران پلیمر درست مانند انتخاب اندازه رانشگر (اکسترودر)، اندازه یا نسبت طول به قطرL/D  باید به دقت انتخاب شود. در این مقاله، مزایا و معایب L/D با مقادیر زیاد آورده شده است.

 

در اوایل دهه 1960، رانشگرها نسبت طول به قطر 20:1 داشتند و دستگاه باL/D  24:1 طولانی به نظر می­رسید. از آن زمان به بعد، رانشگرها طولانی­تر شدند و L/D 30:1 تا 36:1 در صنعت متداول شد. L/D بعضی از رانشگرها حتی تا مقدار 40:1 برای اهداف خاصی مانند گازگیری دومرحله ­ای، آمیزه­ کاری و یا فراورش با سرعت زیاد رسید.

این طول اضافی چه مزایایی فراهم می­کند؟ اکثرا برونداد بیشتر و همگن ­سازی بهتر.

از آن­جایی که طول بخش خوراک تقریبا ثابت باقی می­ماند، بقیه طول ماردان به ذوب و پمپش اختصاص داده می­شود. به منظور تکمیل فرایند ذوب و ایجاد فشار لازم برای راندنبسپار به خارج از ریژه (دای)، در ماردان­ ها با کانال­ عمیق­تر یا برای داشتن برونداد ویژه (lb/rpm) بیشتر، شما به طول ماردان بیشتری نیاز دارید. رانشگرها برای برآوردن الزامات اقتصادی برای پمپش بیشتر و محصول بهتر، طولانی­تر ساخته می­شوند.

با این حال، با افزایش L/D، محدودیت­ هایی در عمل برای افزایش برونداد وجود دارد. معمولا این محدودیت­ها ناشی از عدم قابلیت بخش خوراک برای انتقال بسپار بیشتر است. درماردان ­های ­کم ­قطر، این محدودیت اغلب با استحکام ماردان سنجیده می­شود. در ماردان ­های کوچک می­توانید تا زمانی­که ماردان دچار گشتاور بیش از حد نشده و وانداده است، کانال­های ماردان را عمیق کنید. در رانشگرهای بزرگ­تر، بازده ی خوراک­ده ی کاهش می­ یابد، زیرا کانال­های ماردان تا زمانی عمیق­تر می­شوند که افزایش بیشتری در برونداد وجود نداشته باشد.

ماردان­های دو مرحله­ای از افزایش L/D، بیشتر بهره می­برند، زیرا حدود D 6-4 در ناحیه گازگیری وجود دارد که به ذوب یا فشرده­ سازی کمک زیادی نمی­کند. در اکثر کاربردها، برای مطابقت با برونداد ماردان 24:1 به ماردان دو مرحله­ ای با L/D 30:1 نیاز است (شکل 1).


شکل 1: تطابق برونداد ماردان تک­مرحله­ای و دومرحله ­ای

 

آیا رانشگرهای طولانی­تر معایبی دارند؟ برخی از بسپارها بسیار ساده ­تر و سریع­تر از بقیه ذوب می­شوند. هم­چنین بعضی از فرایندها فشار پشت ریژه کمی دارند، در حالی­که برخی دیگر دارای فشار تخلیه بسیار بیشتری هستند. گرانروی ذاتی بسپارها بسیار متفاوت است و برخی از آن­ها به طور قابل توجهی رفتار روان ­­شوندگی برشینشان می­دهند، در حالی­که برخی بیشتر نیوتونی هستند. در نتیجه، عملکرد ماردان در هر نوع L/D به جای یک L/D استاندارد، باید بهینه ­شود.

ماردانی که برای فراورش کلی بسیار طولانی است، می­تواند برونداد را محدود کند. این محدودیت معمولا به صورت دمای ذوب بیش از حد مشاهده می­شود که می­تواند باعث تخریب بسپار، تغییر رنگ و افت کارایی افزودنی شود. برای بسپاری که به راحتی ذوب می­شود، به طور ایده­آل طول ذوب باید کوتاه­تر باشد، زیرا گذارهای بیش از حد طولانی می­تواند آهنگ ذوب را کاهش دهد. همین­طور برای کنترل فشار تخلیه نیاز به بخش­های پیمایش طولانی، کاهش می­یابد.

(ادامه دارد …)


متن کامل این مقاله را در شماره 188ام ماهنامه بسپار که در نیمه اردیبهشت ماه منتشر شده است بخوانید. 

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های 02177523553 و 02177533158 داخلی 3 سرکارخانم ارشاد .تماس بگیرید. امکان اشتراک آنلاین بر روی صفحه اصلی همین سایت وجود دارد.نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا