اخبار

بیات:صنایع تکمیلی پتروشیمی نرخ بازگشت سرمایه بالایی دارد

خبرنگار بسپار از ماهشهر می نویسد، صنایع تکمیلی پتروشیمی به دلیل دارا بودن ارزش افزوده مطلوب، بازگشت سرمایه بالایی را به همراه دارد.معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی صبح امروز (سه شنبه ١١ تیر) در دومین همایش بین المللی معرفی فرصت های سرمایه گذاری و توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی در استان خوزستان اظهار کرد: باید با برنامه ریزی و توسعه صنعت پتروشیمی از خام فروشی فاصله گرفت و در تاثیر تحقق حماسه اقتصادی باید با توسعه صنایع تکمیلی از خام فروشی محصولات پتروشیمی جلوگیری کنیم.

مهندس عبدالحسین بیات افزود: صنایع تکمیلی در تمام بخش ها نیازمند رویکرد و نگاهی ملی است و به عبارتی دیگر باید رویکرد نهضت ملی جلوگیری از خام فروشی را شروع کنیم.

وی افزود: صنایع تکمیلی در صنعت نفت و به ویژه در پتروشیمی بهترین جایگزین صادرات نفت است و ارزآوری این صنایع بسیار بالاتر از نفت خام است.

وی ادامه داد: باید در مسیر زنجیره ارزش حرکت کنیم و این صنعت با ارزش افزوده بالایی که به همراه دارد می تواند زمینه ساز اشتغال زایی بالایی در کشور شود.

بیات تصریح کرد: اشتغال زایی در صنایع تکمیلی پتروشیمی ١٠ تا ۵٠ برابر صنایع بالادستی است و اگر به این هدف دست یابیم لذتی در اشتغال زایی نیز ایجاد کرده ایم.

وی گفت: نرخ بازگشت سرمایه در صنایع بالادستی پتروشیمی ١٢ تا ١۵ درصد است در حالی که صنایع تکمیلی بازگشت سرمایه ای تا ٣۵ درصد را به همراه دارد و بدین ترتیب در صورت گسترش صنایع تکمیلی پتروشیمی تحولی بزرگ در صنعت پتروشیمی ایران رخ خواهد داد.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با بیان این که امروز ماهشهر و عسلویه از شرایط بسیار مطلوبی برای توسعه صنایع تکمیلی برخوردار هستند گفت: مجتمع های پتروشیمی زیادی در مسیر خط لوله اتیلن غرب قرار دارند و در مجموع زمینه برای توسعه صنایع تکمیلی در کنار مجتمع های بالادستی وجود دارد.

بیات افزود: برنامه راهبردی توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی شروع شده و پیش بینی می کنیم تا پایان برنامه پنجم به بسیاری از اهداف خود در توسعه صنایع بالادستی و تکمیلی پتروشیمی دست یابیم.

وی اظهار کرد: تا پایان برنامه پنجم توسعه ظرفیت تولید در صنعت پتروشیمی نیز به یکصد میلیون تن می رسد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا