اخبار

بیانیه انجمن صنایع همگن پلاستیک استان تهران به مناسبت فرارسیدن 21 تیرماه

بسپار می نویسد انجمن صنایع همگن پلاستیک استان تهران در آستانه روز بدون کیسه های پلاستیکی بیانیه ای به این مضمون صادر کرد: بار دیگر روز 21 تیر ماه فرا می‌رسد و اعضا کمیسیون فنی انجمن صنایع همگن پلاستیک استان تهران نیز مانند تمامی شهروندان علاقمند به محیط زیست، پشتیبانی خود را از حرکت‌های اجتماعی که با هدف کاهش مصرف بی‌رویه باشد، اعلام نموده و فعالانه در اینگونه حرکت‌های اجتماعی مشارکت خواهند کرد.
به منظور فرهنگ سازی الگوی مصرف آنچه که پیشنهاد می‎شود مصرف مناسب کلیه‎ اقلام از جمله کیسه‌های پلاستیکی و هدایت سیاست‌ها و برنامه‌های کلان ملی در جهت بازیابی و بازیافت پلاستیک‌ها با تبعیت از اهداف زیر می‌باشد:

یک- تشویق به مصرف کمتر توسط شهروندان، اعم از مصرف کمتر کیسه پلاستیکی، مصرف کمتر بنزین، مصرف کمتر برق، مصرف کمتر آب و از این قبیل. در این راه یکی از روش‌های موثر، بالا بردن هزینه استفاده نامناسب از منابع، برای شهروندان کم توجه خواهد بود.

دو- در پیش گرفتن برنامه تفکیک پسماند از مبدا و سپس بازیافت پسماند ها از جمله کیسه ها و سایر پسماند های پلاستیکی به طور اصولی و بازگرداندن مواد بازیافت شده به چرخه تولید و مصرف. در این راه نیاز به سرمایه گذاری فرهنگی زیاد و بالا بردن هزینه تفکیک نکردن پسماند در مبدا می باشد.

سه- در کشور ما برخورد اصولی و علمی با پسماند ها و بازیافت آنها، از جمله بازیافت کیسه های پلاستیکی به اندازه کافی صورت نگرفته است. ضروری است که طرح های پژوهشی و طرح های صنعتی در این خصوص مورد حمایت مادی و معنوی قرار گیرند. اگرچه در زمینه استفاده از پلاستیک های تجزیه پذیر و پلاستیک های گیاهی تلاش هایی صورت گرفته است، اما این تلاش ها هنوز نتایج ملموس و قابل توجهی را به بار نیاورده است. باید توجه داشت در شرایطی که هنوز پلاستیک ها به عنوان بهداشتی ترین و اقتصادی ترین ماده در بسیاری از کاربرد ها –از جمله بسته بندی- شناخته می شوند، جامعه چاره ای جز استفاده از پلاستیک ها ندارد.

تیر ماه 1394 ‎
علیرضا میربلوک ‎
عضو هیات مدیره و رییس کمیسیون فنی ‎
انجمن صنایع همگن پلاستیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا