اخبار

بی ضرر و سالم؛ تولید رنگ مصنوعی سازگار با محیط زیست از قارچ

بسپار/ایران پلیمر گروهی از محققان موسسه بیوانرژی وابسته به وزارت انرژی آمریکا موفق به تولید نوعی رنگ مصنوعی سازگار با محیط زیست با استفاده از رنگدانه های آبی به دست آمده از نوعی قارچ شده اند.

بر پایه این گزارش؛ رنگدانه های یادشده توسط نوعی میکروب تولید می شود که کاملاً بی ضرر و سالم هستند و استفاده از آنها به جای رنگ های مصنوعی موجود در بازار به کاهش آسیب های وارد شده به محیط زیست کمک شایانی می کند.

رنگدانه های به دست آمده بدین شیوه از کیفیت و قابلیت های رنگ مصنوعی برخوردارند و از آنها می توان برای تولید رنگ های مختلف استفاده کرد. این اولین بار است که از گیاهی مانند قارچ برای تولید رنگهای پایدار و متنوع و سازگار با محیط زیست استفاده می شود.

گفتنی است؛این فرایند هزینه زیادی نداشته و موجب تولید سموم آلوده کننده محیط زیست نیز نمی شود. از سوی دیگر این کار چندان وقت گیر هم نیست. ولی تجاری سازی فرایند یادشده هنوز مستلزم صرف وقت است.

شایان ذکر است؛ رنگدانه های شناسایی شده در قارچ ها برای تولید رنگ حاوی آنزیمی موسوم به NRPS هستند که میکروب ها و قارچ ها از آنها برای نگهداری و حمل برخی مولفه های حیاتی استفاده می کنند. NRPS از قابلیت تبدیل دو نوع آمینواسید به رنگدانه های آبی برخوردار است.

مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا