اخبار

تاجران بخوانند: جزییات توافق ۲۵ بندی گمرکات ایران و ترکیه

بسپار به نقل از مهر می نویسد، روسای گمرک ایران و ترکیه درباره ۲۵ موضوع مربوط به رفع موانع گمرکی موجود بر سر راه توسعه و تسهیل تجارت میان دو کشور و ارائه راهکارها توافق کردند.

گمرک ایران و ترکیه برای همکاری در ۲۵ موضوع مانند اجرای مرحله دوم تیرالکترونیکی، پویایی فعالان اقتصادی مجاز، ۲۴ ساعته و دو برابر شدن ظرفیت مرز بازرگان- گوربلاغ و اجرای برنامه مشترک مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر با استفاده از اشعه ایکس توافق کردند.

صورتجلسه این توافق به امضای «مسعود کرباسیان» رئیس‌کل گمرک جمهوری اسلامی ایران و «جیناپ آشجی» رئیس‌کل گمرک ترکیه، رسید. با توجه به تصویب موافقتنامه «ایجاد دروازه مشترک مرز زمینی سرو – اسن‌دره» در مجلس های دو کشور و اعلام آن از سوی مجاری دیپلماتیک، دو طرف اعلام کردند این موافقتنامه از بیست و هفتم خرداد امسال (شانزدهم ژوئن ۲۰۱۶) لازم‌الاجراست. همچنین دو طرف در مورد اجرای مرحله دوم تیر الکترونیکی از آگوست ۲۰۱۶ (مهرماه ۱۳۹۵) توافق کردند.

نمایندگان دو کشور توافق کردند در مورد برنامه فعالان اقتصادی مجاز (AEO) همکاری و در یک نشست فنی تجربه های خود را در اختیار یکدیگر قرار دهند، همچنین دو طرف توافق کردند همه اقدام های لازم برای تسهیل عبور و افزایش شمار خودروهای ورودی و خروجی را به‌طور موثر با استفاده از مسیرهای دوگانه برای خودروهای تجاری در دروازه مرزی زمینی بازرگان – گوربلاغ انجام دهند.

طرف ایرانی از طرف ترکیه ای خواست نیروی انسانی کافی را برای دستیابی به هدف های این بند تامین کند، فضای پارکینگ را توسعه و ساعت های کاری را به ۲۴ ساعت افزایش دهد و اختلال های سامانه های رایانه ای برای کامیون ها را رفع کند.

در این نشست نماینده ترکیه به طرف ایرانی اعلام کرد: دروازه مشترک زمینی گوربلاغ را برای دو برابر کردن اندازه و ظرفیت آن بازسازی می کند. همچنین دو طرف توافق کردند فعالیت گمرک سرو- اسن‌دره را بر پایه ۲۴ساعت و هفت روز پس از افتتاح عملی کنند.

ایران و ترکیه برای کنترل موثر موادمخدر و روانگردان‌ها توافق کردند در مورد کشفیات و چگونگی اختفا به همراه تصاویر و مستندات لازم با یکدیگر همکاری و به طرف مقابل گزارش کنند. به منظور خودداری از معطلی کامیون‌ها در دو طرف مرز و کاهش هزینه‌های تجارت، دو طرف پذیرفتند در یک نشست کارشناسی، عملیات یک‌بار اسکن کامیون‌های عبوری و تبادل الکترونیکی تصاویر ایکس‌ری را اجرا کنند.

برای مبارزه با تجارت کالاهای قاچاق، موادمخدر و پیش‌سازها دو طرف توافق کردند یک کمیته مشترک درباره انجام عملیات مشترک تا آگوست ۲۰۱۶ (مهرماه ۱۳۹۵) ایجاد شود. طرف ترکیه ای از نماینده ایران برای پیوستن به ابتکار جاده ابریشم و پروژه کاروانسراها، درخواست پشتیبانی کرد که با استقبال طرف ایرانی همراه شد.

موافقتنامه همکاری دوجانبه در امور گمرکی میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه بیست و سوم نوامبر سال ۲۰۰۰ میلادی (سوم آذرماه ۱۳۷۹) و همچنین یادداشت تفاهم تبادل الکترونیکی اطلاعات درباره حمل‌ونقل بین‌المللی وسایل نقلیه، کالا و مسافر در هفتم آوریل ۲۰۱۵ میلادی (هجدهم فروردین ماه ۱۳۹۴) امضا شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا