اخبار

راهکار تامین مواد اولیه بنگاه ها از طریق شرکت‌های تامین نیاز

بسپار / ایران پلیمر یک کارشناس حوزه تعاون تشکیل و توسعه تعاونی های تامین نیاز را از جمله راهکارهای حمایت از تولید برشمرد و گفت: شرکتهای تامین نیاز نقش موثری در تهیه و تامین مواد اولیه مورد نیاز بنگاهها با قیمت پایین دارند.

رضا وفایی یگانه اظهار کرد: در حال حاضر یکی از دغدغه های مهم تولیدکنندگان و واحدهای تولیدی تامین مواد اولیه با قیمت مناسب است ولی به دلیل کم توجهی به موضوع ساماندهی فعالیتهای اقتصادی، بیشتر واحدهای تولیدی خود نسبت به تامین مواد اولیه مورد نیاز اقدام می کنند که می تواند موجب افزایش هزینه های تولید شود.

وی افزود: در بخش تعاون بسترهایی نظیر شرکتهای تامین نیاز وجود دارد که هزینه های تولید را به شکل عملیاتی با امکان دسترسی و قیمت پایین نهاده های تولید کاهش می دهد.

به گفته این کارشناس بخش تعاون، تعاونی های تامین نیاز می تواند از سوی تولیدکنندگانی ایجاد شوند که فعالیتهای همگن دارند و مواد اولیه مورد نیاز بنگاهها را با تجمیع تقاضای همگن با کمترین قیمت به دست واحدهای تولیدی برسانند.

وفایی یگانه در ادامه از واحدهای تعاونی تامین نیاز به عنوان یکی از راهکارهای پشتیبانی و حمایت از تولید نام برد و اظهار کرد: تفاوتی که این شرکتها با بخش خصوصی دارند در این است که شرکتهای خصوصی به حداکثر سازی سود می اندیشند و مواد اولیه را تا جایی که فضای رقابتی اجازه دهد با بیشترین قیمت به واحدهای تولیدی عرضه می کنند.

وی گفت: اگر چه در این شیوه تامین واحد تولیدی از سود شرکت تامین کننده نیاز بهره مند می شود ولی قیمت تمام شده کالا بالا است در صورتی که در شرکتهای تعاونی تامین نیاز، مواد اولیه با کمترین قیمت در اختیار اعضا قرار می گیرد و نگاه سودآوری از سوی واحد تولیدی به شرکت تامین نیاز وجود ندارد.

مدیر امور اقتصادی اتاق تعاون، ملاک سنجش و ارزیابی عملکرد شرکتهای تامین نیاز بخش تعاون را در عرضه مواد اولیه با قیمت های پایین عنوان کرد و افزود: هرچه مواد اولیه با قیمت پایین عرضه شود، تعاونی تامین نیاز در فعالیت و عملکرد خود موفق عمل کرده است.

 

ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا