اخبار

تجارت ترجیحی با قزاقستان و اتحادیه اوراسیا اجرایی می‌شود

بسپار می نویسد، رییس سازمان توسعه تجارت در دیدار با سفیر قزاقستان در ایران، از موافقت طرف قزاقی برای اجرای تجارت ترجیحی با ایران خبر داد و گفت: ما هم دنبال آن هستیم تا با فراهم کردن مقدمات، تعرفه ترجیحی را با قزاقستان و اتحادیه اوراسیا برقرار کنیم.
‌روابط عمومی سازمان توسعه تجارت خبر داد، ‌ولی‌الله افخمی‌راد‌ در دیدار با «امریف بغداد کولتائویچ» که در محل سازمان توسعه تجارت برگزار شد، با بیان اینکه موافقت قزاقستان به اتحادیه اوراسیا اعلام شده است، بیان کرد: با بررسی تفاهم‌نامه نقشه راه همکاری ایران و قزاقستان و حل مشکلات موجود درصدد هستیم تا تهران و آستانه بیش از پیش فعالیت‌های تجاری گسترده‌تری را تجربه کنند.
افخمی‌راد با تاکید بر اراده ایران در توسعه روابط با کشورهای همسایه و به ویژه قزاقستان گفت: از شما می‌خواهیم که در این راستا هر گونه مشکلی را به ما منعکس کنید تا اقدامات لازم برای رفع آنها اتخاذ شود.

وی با اشاره به پذیرش هیات تجاری قزاقستان در تهران در ماه اکتبر گذشته، گفت: به زودی یک هیات تجاری نیز از سوی ایران به قزاقستان اعزام می‌شود.

رییس سازمان توسعه تجارت به برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران در کشور عمان اشاره کرد و گفت: قزاقستان کشوری بزرگ و همسایه ما است و ما آماده‌ایم که در این کشور نمایشگاه برگزار کنیم و امیدواریم قزاقستان در این زمینه همکاری و مساعدت کند.

*‌ عزم جدی قزاقستان برای توسعه فعالیت‌های تجاری با ایران

در ادامه این دیدار «امریف بغداد کولتائویچ» سفیر قزاقستان در تهران با تاکید بر اهمیت توافقات صورت گرفته بین دو کشور، تاکید کرد: پی‌گیری توافقات انجام شده به حل سریع‌تر مشکلات پیش آمده کمک می‌کند و قزاقستان در این زمینه از هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد.

وی بر تمایل کشور متبوعش برای همکاری با ایران تاکید کرد و گفت: اولویت توسعه همکاری‌های تجاری و صنعتی قزاقستان با ایران تا جایی است که برای فعالیت برخی شرکت‌های ایرانی شرایطی استثنایی فراهم شده است.

سفیر قزاقستان در تهران از شرکت‌های ایرانی طرف قرارداد با کشورش خواست که از فرصت سرمایه‌گذاری در این کشور به نحو احسن استفاده کنند زیرا این امتیازات به هر کشوری داده نشده است.

در ادامه این جلسه مفاد دیگر تفاهم‌نامه نقشه راه همکاری ایران و قزاقستان مورد بررسی قرار گرفت و بر گسترش همکاری بانکی، همکاری‌های معدنی و سرمایه‌گذاری مشترک تأکید شد.

بنابراین گزارش در سفر اخیر رئیس جمهوری ایران به قزاقستان تفاهم‌نامه نقشه راه همکاری‌های بازرگانی، صنعتی، معدنی و سرمایه‌گذاری بین وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران و وزارت توسعه و سرمایه‌گذاری قزاقستان به امضاء رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا