اخبار

تجارت ۳.۴ میلیارد دلاری ایران با اوراسیا در سال ۹۹

بسپار/ایران پلیمر رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: تجارت کشورمان در سال ۹۹ با اتحادیه اقتصادی اوراسیا بیش از ۸.۶میلیون تن کالا، به ارزش  سه میلیارد و ۴۰۷ میلیون دلار بوده است که سهم صادرات کالاهای ایرانی در این تجارت ۳۱ درصد و واردات از این کشورها به ایران ۶۹ درصد بوده است.

مهدی میراشرفی، رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: تجارت کشورمان با پنج کشور عضو اتحادیه گمرکی و اقتصادی اوراسیا در سال ۹۹، جمعا هشت میلیون و ۶۸۲ هزار و ۱۹۱ تن به ارزش سه میلیارد و ۴۰۷ میلیون و ۴۶۷ هزار و ۲۱۲ دلار بوده است که ۶ میلیون و دوهزار و ۷۸۸ تن به ارزش دو میلیارد و ۳۵۸میلیون و ۳۸۱هزارو ۷۲۰ دلار واردات کشورمان از این پنج کشور بوده است که ۶۹درصدکل تجارت مان با این اتحادیه  است و دو میلیون و ۶۷۹هزار و ۴۰۳ تن به ارزش یک میلیارد و ۴۹میلیون و ۸۵هزار و ۴۹۲دلار و سهمی برابربا ۳۱درصد کل تجارتمان با این اتحادیه نیز صادرات کالاهای ایرانی بوده است.

وی افزود: پس از اجرایی شدن موافقت نامه تجارت ترجیحی ایران با اتحادیه گمرکی و اقتصادی اوراسیا درپنجم آبان سال ۱۳۹۸ ، تجارت کشورمان با اعضای این اتحادیه رشد قابل ملاحظه ای را تجربه کرده است و  در سال ۹۹  با وجود توقف تجارت  در مرزها و محدودیت های کرونایی در ارزش واردات و صادرات  به ترتیب یک درصد و و دو درصد  کاهش را تجربه کردیم،   در صورتی که در کارنامه  تجارت خارجی کشور در این سال  کاهشی بیشتر از ۱۵ درصد را شاهد بودیم اما خوشبختانه تجارت با کشورهای عضو این اتحادیه تغییرات اندکی را نسبت به سایرین به همراه داشته است.

میراشرفی درخصوص میزان تجارت کشورمان با هریک  ازاعضای اتحادیه اوراسیا توضیح داد: روسیه جمعابا  ۶میلیون و۳۰۰ هزارو ۸۳۷تن به ارزش دو میلیارد و ۶۲۵میلیون و ۹۹۰ هزارو ۴۹۳دلار اولین شریک کشورمان در این اتحادیه بوده است که رشد ۱۹درصدی در فروش کالا به ایران و رشد ۱۰ درصدی در خرید کالای ایرانی نسبت به سال ۹۸ داشته است  وجمعا ۷۷ درصد تجارتمان با این اتحادیه با روسیه بوده است .

وی در ادامه در خصوص تجارت ایران با  روسیه گفت:پنج میلیون و۲۴۰هزارو ۴۴تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۱۱۶میلیون و ۷۳هزار و ۵۷۶دلار کالا از روسیه وارد کشور شده است که  بیش از ۸۹ درصد وارداتمان ازاین اتحادیه به شمار می رود  و یک میلیون و۶۰ هزار و ۷۹۳تن کالا به ارزش ۵۰۹ میلیون و ۹۱۷هزار و ۹۱۷دلار کالای ایرانی در سال۹۹ به روسیه صادر شده که ۴۸ درصد صادراتمان به این اتحادیه بوده است.

معاون وزیر اقتصاد افزود: قزاقستان با یک میلیون و ۷۸ هزار و ۵۸۵ تن  به ارزش ۳۶۹ میلیون و ۲۰۹ هزار و ۵۶۴دلار ،از مجموع واردات و صادرات دومین شریک تجاری ایران در اتحادیه اقتصادی و گمرکی اوراسیا است که ۷۴۱هزار و ۵۱۰ تن کالا به ارزش ۲۰۱ میلیون و ۲۱۲ هزار و ۵۰۸ دلار از این کشور خریداری شده و ۳۳۷هزار و ۷۵تن کالای ایرانی به ارزش ۱۶۷میلیون و ۹۹۷هزار و ۵۶دلار به آن صادر شده است. پس از قزاقستان نیز ارمنستان با یک میلیون و ۲۵۱هزارو ۷۱۴تن کالا به ارزش ۳۲۱میلیون و ۸۶۷هزار و ۹۷۳ دلار، سومین شریک کشورمان باخرید ۳۰۴میلیون و ۵۴۸هزار و ۸۲۵ دلار کالای ایرانی و فروش ۱۷ میلیون ۳۱۹هزار و ۱۱۲ دلار کالا به ایران بوده است.

میراشرفی در ادامه توضیح داد: بلاروس جمعا  با ۱۹هزار و ۴۹۷ تن کالا به ارزش ۵۲میلیون و ۳۳۷هزار دلار  که ۲۱میلیون و۱۱۷هزار و۴۵۴دلار آن ، صادرات کالاهای ایرانی به این کشور و ۳۱ میلیون و ۲۲۰ هزار و ۲۴۱دلار آن، فروش کالا ازبلاروس به ایران بوده است و این کشور چهارمین شریک تجاری ایران دراین اتحادیه بوده است و نهایتا قرقیزستان پنجمین شریک تجاری ایران دراتحادیه گمرکی و اقتصادی ارواسیا در سال ۹۹   با ۴۰هزارو ۵۲۱ تن کالا به ارزش ۴۸میلیون و ۴۲۶هزار و۳۰ دلار ، که سهم صادرات کالای ایرانی به این کشور ۴۵میلیون و ۸۵۱هزارو ۶۲۰دلار و واردات از این کشوربه ایران دو میلیون و ۵۷۴هزار و ۴۱۰ دلار بوده است .

گفتنی است ۱۸۳میلیون نفر درپنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا زندگی میکنند که نزدیک به ۱۴۰ میلیون نفرآن در کشور روسیه زندگی می کنند. (حدود ۷۷درصد)

اکسپورتنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا