اخبار

ترکمنستان: یک بازار صادراتی جذاب که نباید از دست برود

بسپار/ایران پلیمر  برگزار کننده نمایشگاه های بین المللی در منطقه سی. آی. اس و غرب آسیا معتقد است که ترکمنستان به دلیل همسایگی با ایران و دارا بودن بیش از یک هزار و ۲۰۰ کیلومتر مرز مشترک، چهار گذرگاه مرزی مشترک و هزینه‌های حمل ارزان، همواره یکی از مهمترین مقاصد صادراتی کشورمان بوده و هست که نباید از آن غافل شد.

بندر«آوازه» ترکمنستان نهم تا سیزدهم آگوست (۱۸ تا ۲۲ مرداد ماه امسال) میزبان بزرگترین رویداد نمایشگاهی این کشور از زمان فروپاشی شوروی سابق بود.

این نمایشگاه صنعتی و بازرگانی با عنوان «نمایشگاه و همایش اقتصادی دریای خزر»، با دستور اخیر رئیس جمهوری ترکمنستان و دعوت از همه کشورهای ساحلی دریای خزر و حوزه سی. آی. اس (CIS)، همچنین هند، ترکیه، چین، کره جنوبی و برخی کشورهای اروپای شرقی (در مجموع ۲۳ کشور) و مسئولان این کشورها بویژه چهار معاون رئیس جمهوری برگزار شد که از جمهوری اسلامی ایران نیز معاون اول رئیس جمهوری، وزیر راه و شهرسازی و رئیس اتاق بازرگانی ایران در آن حضور یافتند.

همچنین ۱۵ شرکت بزرگ ایرانی در حوزه های دانش بنیان، صنعتی، کشاورزی و حمل و نقل در این نمایشگاه به ارائه آخرین دستاوردها و محصولات خود پرداختند.

در این پیوند، «حسن مرتجی»‌ برگزارکننده نمایشگاه های بین المللی در منطقه سی. آی. اس و غرب آسیا در گفت وگویی افزود: روسیه، آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان، چهار مقصد اصلی صادراتی ایران به کشورهای حوزه سی. آی. اس در سال های اخیر بوده اند که با دارا بودن منابع غنی نفت و گاز، همواره پروژه های زیادی برای اجرا دارند و بنابراین فرصتی برای تجار و صنعتگران ایرانی هستند.

مرتجی بیان داشت:‌ بطور نمونه هزینه حمل دریایی کالا از بندر امیر آباد ایران به بندر «ترکمن‌باشی» ترکمنستان فقط ۵۰۰ دلار به ازای هر کانتینر است که رقمی ناچیز محسوب می شود، همچنین دسترسی به بازار این کشور ارزان بوده و از نظر فرهنگ و سلیقه نیز اشتراکات زیادی با ایرانی ها دارند.

وی یادآور شد: ‌برخی از مهمترین مزیت های صادراتی ایرانی ها در ترکمنستان، صنعت ساختمان، کشاورزی و مواد غذایی، صنعت دارو و سلامت و لوازم خانگی است که به شدت مورد استقبال ترکمن ها قرار گرفته است.

برگزارکننده پاویون جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه یاد شده، از ساخت ۳۸ هتل جدید در بندر آوازه ترکمنستان و بهره برداری رسمی از این بندر خبر داد که حاکی از اراده قوی حاکمان این کشور برای توسعه تجارت با کشورهای حاشیه دریای خزر است و فعالان اقتصادی، تجاری و صنعتی کشورمان نیز باید از فرصت پیش آمده به نفع توسعه صادرات خود استفاده کند.

وی ادامه داد:‌ همایش و نمایشگاه یاد شده قرار است به صورت دوره ای در کشورهای حاشیه ای خزر برگزار شود و دوره بعدی آن در بندر آستراخان روسیه برگزار خواهد شد؛ همچنین در سال های آینده ایران میزبان این همایش خواهد بود.

مرتجی با تاکید بر متاثر نبودن مراودات با کشورهای حاشیه ای خزر از تحریم های ظالمانه، تاکید کرد: باید با دیپلماسی فعال سیاسی و در پیش گرفتن روابط برد- برد در روابط اقتصادی و تجاری، فرصت صادرات به این کشورها بویژه ترکمنستان را از دست ندهیم.

یارانه های نمایشگاهی، مشوق صادرکنندگان

وی خواستار شد دولت با پرداخت به موقع یارانه‌ها و مشوق‌های برگزاری نمایشگاه‌ها، به یاری صادرکنندگان و تحقق شعار «رونق تولید» بپردازد.

این فعال اقتصادی بیان داشت: بابت برگزاری پنجمین همایش و نمایشگاه صنعتی کشورهای ساحلی دریای خزر در بندر آستراخان روسیه (۲۹ اردیبهشت تا ۳۱ خرداد) حدود ۹۸۰ میلیون تومان و بابت همایش و نمایشگاه اخیر ترکمنستان ۴۵۰ میلیون تومان دیگر یارانه طلبکار است، اما تاکنون دولت مصوبه ای برای پرداخت این یارانه ها صادر نکرده است.

 

 

پارسال برای حضور در نمایشگاه های بین المللی در خارج کشور، ۵۰ درصد هزینه های غرفه داران تا سقف ۲۰ میلیون تومان به شرکت کنندگان پرداخت شد.

بر پایه این گزارش؛ در سال ۲۰۱۷ حجم مبادلات ایران و ترکمنستان یک میلیارد دلار بود و این میزان حجم تجارت موجب شده بود که ایران به عنوان شریک اول تجاری این کشور محسوب شود.

پارسال حجم مبادلات تجاری دو کشور به ۴۰۰ میلیون دلار رسید.

ایرنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا