اخبار

تصمیم جدید دولت برای کالاهای ممنوعه وارداتی/ ارجاع به سازمان توسعه تجارت

بسپار می نویسد، براساس تصمیم دولت، واردات کالاهایی که پیش از ممنوعیت واردات، ثبت سفارش شده‌اند، فقط از طریق ارجاع متقاضی به سازمان توسعه تجارت امکان‌پذیر است.

به گزارش خبرنگار مهر، دولت به تازگی تصمیم جدیدی در خصوص ترخیص کالاهای ممنوعه وارداتی که پیش از ممنوع شدن ثبت سفارش شده باشند، صادر کرده است. براساس اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، ممنوعیت کالا با توجه به درخواست دستگاه‌های متولی و غالبا در راستای حمایت از تولید داخلی اعمال می‌شود اما همواره تلاش می‌شود که حقوق افرادی که پیش از اعلام ممنوعیت واردات این کالاها، اقدام به ثبت سفارش کرده‌اند، حفظ شود.

از آنجا که ثبت سفارش قبل از ممنوعیت واردات کالا طبق ماده ۱۱ آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات با رعایت شرایط مندرج در آن، جزو حقوق مکتسب متقاضی محسوب می‌شود، بر اساس ابلاغ سازمان توسعه تجارت مقرر شده مکانیزم بررسی و تایید ثبت سفارش فقط از طریق مراجعه متقاضیان به دفتر مقررات صادرات و واردات صورت گیرد.

بر همین اساس از این پس متقاضیان واردات این نوع کالاها باید پس از مراجعه به دفتر مقررات صادرات و واردات، با ارایه درخواست کتبی و تکمیل فرم کارتکس در این خصوص اقدام کنند.

سازمان توسعه تجارت از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها خواسته با امعان نظر، از تمدید و تایید درخواست‌های واصله برای ثبت سفارش کالاهای ممنوعه بدون رویت کارتکس تایید شده توسط دفتره مربوطه در سازمان، جددا خودداری کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا