اخبار

پتروشیمی هگمتانه در آستانه راه اندازی/ تولید PVC گرید پزشکی در کشور با ظرفیت 45 هزارتن

بسپار/ایران پلیمر همرمان با دریافت نخستین محموله خوراک، پتروشیمی هگمتانه تولید کننده PVC گرید پزشکی و دارویی، به عنوان یکی از طرح های جهش دوم صنعت به جمع پتروشیمی های فعال کشور می پیوندد.

نخستین محموله خوراک پتروشیمی هگمتانه در چند روز آینده وارد این طرح پتروشیمی می شود و با تولید آزمایشی و اولیه روند تولید pvc گرید پزشکی در کشورآغاز می شود.

محصول استراتژیک گرانول پی.وی.سی با گرید پزشکی یکی از محصولات ویژه پتروشیمی های جهان است و فقط چند کشور محدود فناوری تولید این محصول راهبردی پتروشیمیایی را در اختیار دارند و با تولیدی شدن پتروشیمی هگمتانه ایران از واردات یک محصول ارزشمند و کاربردی در صنایع بهداشتی و پزشکی بی نیاز خواهد شد.

بهزاد محمدی معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی چندی پیش با بیان اینکه گرید تولیدی پتروشیمی هگمتانه دارای اهمیت ویژه ای برای کشور است، گفت: خوشبختانه با حمایت های وزارت نفت و NPC منابع مالی این طرح تامین شده و همکاران با برنامه ریزی دقیق و مناسب باید تلاش کنند این طرح درزمان تعیین شده به بهره برداری برسد.

این طرح به منظور تولید PVC گرید پزشکی به روش سوسپانسیون با ظرفیت سالانه 45 هزار تن (36 هزار تن پودر و9هزار تن گرانول) در زمینی به مساحت 15 هکتار در کیلومتر ده جاده همدان – تهران از سال 1382 آغاز به کار کرد. برای این منظور واحد دست دوم از ایتالیا خریداری و به محل طرح منتقل شد . دانش فنی این واحد متعلق به شرکت ایتالیایی IGS بوده که 10 درصد سهام طرح را نیز در اختیار داشته و 57 درصد آن متعلق به شخص حقیقی و 33 درصد باقیمانده به شرکت ملی صنایع پتروشیمی تعلق دارد.

این طرح شامل سه واحد فرآیندی، یوتیلیتی و آفسایت است و کلیه مجوزهای محیط زیست، آب، سوخت وخوراک اخذ شده است.

 

اشتغال زایی پتروشیمی همدان

حمیدرضا متین، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با اشاره به اشتغال‌زایی مستقیم 250 نفر در پتروشیمی، گفت: پتروشیمی هگمتانه توانایی ایجاد دو هزار شغل را به صورت غیرمستقیم دارد.

وی با بیان اینکه تولید PVC گرید پزشکی در کشور نقش بسیار زیادی در جلوگیری از خروج ارز خواهد داشت، افزود: پتروشیمی هگمتانه دومین تولیدکننده بزرگ این محصول در کشور خواهد بود که 22 درصد نیاز کشور را تامین خواهد کرد.

به گفته وی، پتروشیمی هگمتانه یکی از قدیمی ترین پروژه های پتروشیمی کشور است که از ابتدا به نیت بهبود شرایط اقتصادی و شکوفایی صنعت همدان کلنگ زنی شد. پروژه‌ ای که در طی 18 سال گذشته بیش از 90 درصد پیشرفت داشته و فقط به چند قدم دیگر برای بهره برداری نیاز دارد.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان همدان، با بیان اینکه برای راه اندازی و افتتاح پتروشیمی هگمتانه مبلغ 19 میلیون و 488 هزار دلار به عنوان تسهیلات به این واحد پرداخت شده است خاطر نشان کرد: هم اکنون با رایزنی های صورت گرفته مشکلات مربوط به شرکا حل شده است.

وی با تاکید بر اینکه استان آمادگی کامل دارد تا این واحد راه اندازی شود معتقد است: پتروشیمی توجیه اقتصادی و حاشیه سود بالایی دارد و با بهره برداری از آن صنایع پایین‌دستی نیز فعال می شود.

براساس قرارداد اولیه، 32 درصد از این پتروشیمی سهم شرکت ملی صنایع پتروشیمی، 56.7 درصد متعلق به خانواده علاقبندیان، 10 درصد متعلق به شرکت اینداستری جنرالی و 1.3 درصد از سهام متعلق به سایر است.


تامین خوراک از پتروشیمی غدیر

مدیرعامل پتروشیمی غدیر نیز با اعلام آمادگی برای تامین خوراک می گوید : در صورت تامین خوراک خود می توانیم تا پایان امسال بخشی از خوراک پتروشیمی هگمتانه همدان را تامین کنیم.

 

نیپنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا