اخبار

تهیه پایه کاتالیست ها با استفاده از منابع داخلی

رییس پژوهشکده کاتالیست و نانوفناوری پژوهشگاه صنعت نفت از تدوین دانش فنی تولید پودرهای آلومینایی جهت پایه کاتالیست ها با استفاده از منابع داخلی خبر داد.
به گزارش ایرنا، مهدی رشیدزادهˈ روز شنبه در نشست خبری که در محل پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، افزود:در کاتالیست های تجاری علاوه بر عوامل فعال و کاتالیست هایی که به طور معمول اکسید یا سولفید فلزات هستند، ترکیبات دیگری نظیر پایه مورد استفاده قرار می گیرد.

وی تاکید کرد: پایه کاتالیست ها از اجزای بسیار مهم کاتالیست های مصرفی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی محسوب و تعداد قابل ملاحظه ای از این کاتالیست ها با استفاده از پایه های آلومینایی تهیه می شود.

رشید زاده ادامه داد: پایه های آلومینایی می توانند در تنوع گسترده ای از فرم های کریستالی، مساحت سطح، تخلخل و خلوص تهیه شوند. پایه های آلومینایی مورد استفاده در ساخت هر یک از این کاتالیست ها با خصوصیات فیزیکی و شیمیایی منحصر بفرد، نقش ویژه ای در واکنش ها ایفا می کنند.

به گفته ی رئیس پژوهشکده کاتالیست و نانوفناوری، درحال حاضردانش فنی ساخت پایه برخی کاتالیست های تجارتی با استفاده از مواد اولیه خارجی در پژوهشگاه صنعت نفت وجود دارد.

وی با اشاره به موضوع تحریم ها گفت: وجود تحریم ها در شرایط فعلی دسترسی به این مواد را بسیار سخت و در مواردی غیرممکن کرده است. دسترسی به منابع آلومینایی با خلوص بالا در داخل کشور، این امکان را فراهم می سازد تا نسبت به تهیه و تولید مواد اولیه مصرفی در ساخت پایه کاتالیست ها، گامی اساسی در تکمیل زنجیره ساخت کاتالیست شامل تولید پودر اولیه ساخت پایه از منابع داخلی،تولید پایه کاتالیست با استفاده ازاین پودرها ، تولید کاتالیست با استفاده از پایه ساخته شده و بومی سازی تولید کاتالیست برداشته شود.

وی اظهار داشت: در حال حاضر قرارداد پژوهشی توسعه دانش فنی تولید پودرهای مورد نیاز ساخت پایه های آلومینایی کاتالیست های پر مصرف با سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) منعقد شده است.

به گفته ی رشید زاده ، در این پژوهش با استفاده از سنگ معدن نفلین سینیت معادن داخل کشور، پودرهای خالص مورد نیاز برای ساخت پایه کاتالیست ها تولید خواهد شد.

**دانش فنی ساخت کاتالیست و پایه فرایند هیدرودی سولفوریزاسیون نفتا

وی گفت: فرایند هیدرودی سولفوریزاسیون از فناوری هایی است که به منظور جداسازی گوگرد از نفت و فراورده های نفتی در پالایشگاه ها و مجتمع های پتروشیمیایی کاربرد دارد. قبل از فرایند بالا بردن عدد اکتان (خوش سوز کردن) بنزین، به خاطر تاثیر مخرب این عنصر بر ایجاد مسمومیت فلزات گرانقیمت کاتالیست واحد تبدیل کاتالیستی، ترکیبات گوگردی موجود دراین فراورده بایدبه زیر0.5 ppm برسد و این کار به کمک کاتالیست فرایند هیدرودی سولفوریزاسیون نفتا انجام می شود.

وی یادآور شد: پژوهشگاه طی سالیان متمادی پژوهش هایی بر روی ساخت کاتالیست های گوگردزدایی برشهای مختلف نفتی انجام داده و فرمولاسیون و دانش فنی ساخت این کاتالیستها را بدست آورده است.

وی بیان داشت:مصرف این کاتالیست در ایران حداقل 100 تن در سال بوده و با توجه به برنامه های توسعه صنعت پتروشیمی در کشور و همچنین راه اندازی واحدهای جدید پالایشی، این روند رو به افزایش است.

رشید زاده در پایان تصریح کرد: در این دانش فنی، تهیه کاتالیست تجاری هیدرودی سولفویزاسیون نفتا به همراه فرمولاسیون ساخت پایه این کاتالیست، به شرکت صنایع رنگینه و کاتالیست پارس واگذار شد اما از آنجا که این دانش فنی مبنایی بر واگذاری فرمولاسیون کاتالیستهای هیدرودی سولفوریزاسیون سایر برشهای نفتی مانند نفت سفید و گازوییل است، پیش بینی می شود در آینده واگذاری دانش فنی این کاتالیستها با سرعت و سهولت بیشتری انجام گیرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا