اخباراخبار ویژه

توافق اولیه 180 کشور جهان برای قانونمند کردن مصرف پلاستیک ها

بسپار/ ایران پلیمر  نمایندگان 180 کشور مسیری را برای توافق جهانی الزام آور برای مقابله با آلودگی پلاستیک تا سال 2025 تعیین کردند.

نمایندگان این کشورها اولین گام ملموس را به سوی یک معاهده قانونی الزام آور برای تنظیم مقررات پلاستیک برداشته اند؛ گامی که به عنوان مهم ترین توافق سبز از زمان توافقنامه بین المللی آب و هوا در سال 2015 توصیف شده است.

این مذاکرات با حضور نمایندگانی از 180 کشور و ده‌ها ذی‌نفع از جمله گروه‌های جامعه مدنی، شرکت‌ های جمع‌آوری زباله و ائتلافی از دانشمندان، دومین جلسه از پنج نشستی بود که متن معاهده جدید را که ممکن است در سال 2025 لازم‌الاجرا شود، نهایی کرد.

هر سال تقریباً 400 میلیون تن پلاستیک در جهان تولید می شود. تخمین زده می شود سالانه 14 میلیون تن به اقیانوس ها راه پیدا می کند واین مشکل گسترده بین المللی نیاز به یک پاسخ هماهنگ جهانی دارد.

تحقیقات نشان داده است که تولید پلاستیک، آلودگی هوا را بیشتر می سازد و زباله های پلاستیکی سیل را تشدید می کند. اکنون ذرات پلاستیک در هوا، آب آشامیدنی و خون انسان یافت می شود.

بسیاری از کشورها خواستار اقدامی فراتر از کاهش آلودگی پلاستیک و همچنین محدود کردن تولید آن شدند. نمایندگان جزایر اقیانوس آرام به دلیل چالش منحصر به فردی که پلاستیک برای ایالت هایی مانند جزایر مارشال ایجاد می کند، این درخواست ها را مطرح کردند.

صندوق جهانی حیات وحش (WWF) اعلام کرد که 94 کشور از 180 کشور در پاریس توافق کرده‌اند که برخی از پلیمرها، مواد شیمیایی و محصولات پلاستیکی مضر که ممکن است شامل میکروپلاستیک‌های اضافه‌ شده به برخی محصولات و PFA (مواد شیمیایی پایدار) باشد باید ممنوع یا حذف شوند.

گاردین 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا