اخبار

توليد بسپارهاي خود ترميم شونده با استفاده از شكر

اختصاصی بسپار/گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار می نویسد، بسپارهاي خود ترميم شونده (self healing) در دانشگاه Clemson اين بار با استفاده از يك ماده به خصوص، شكر، توليد شدند. اين روش داراي مزايايي ذاتي نسبت به روش‌هاي قبل مي باشد. اين بسپار جديد مي تواند با استفاده از اجزاي موجود در هوا خود را ترميم كند. شيمي اين بسپار تنها به بخار آب و دي اكسيد كربن نياز دارد. در نتيجه، همانند يك گياه كه در چرخه ي فتوسنتز خود قرار دارد رفتار مي كنند.
اين تكنولوژي كه به تازگي توليد شده است، بخشي از پروژه ي نمايشي تحت نظارت وزارت دفاع آمريكا براي جلوگيري از خوردگي تجهيزات و كنترل آن ها مي باشد. پيش از اين از يك پوشش پلي اورتان كه حاوي افزودني هاي به خصوصي بود، در مقياس گسترده در درب هاي پناه‌گاه ‌ها در انبار ارتش در تگزاس استفاده شده كه داراي مكانيسم خود ترميم شوندگي بود.
طبق گفته ي يك مهندس مواد در مركز تحقيق و توسعه ي ارتش آمريكا، تلاش هاي بسياري انجام مي گيرد تا اين بسپار جديد خود ترميم شونده براي استفاده در محيط هاي خورنده ارزش گذاري شود. خوردگي تجهيزات نظامي هر ساله ميليون ها دلار هزينه در بر دارد. پوشش اولين دفاع در مقابل خوردگي محسوب مي شود. با توجه به اين مساله، استفاده از يك پوشش كه پس از صدمه ديدن خود را ترميم كرده و سدي در برابر خوردگي ايجاد نمايد، مي تواند باعث ذخيره ي قابل توجهي از هزينه هاي از دست رفته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا