اخبار

تولید صنعتی لوله‌های پی‌وی‌سی(PVC) سخت با استفاده از نانوذرات

روابط عمومی شرکت آریا پلیمر پیشگام در تماس با بسپار اعلام کرد، با بهره‌گیری از فناوری نانو، اقدام به تولید صنعتی لوله‌های پی‌وی‌سی(PVC) سخت با خواص ضربه بسیار مطلوب نموده است

این شرکت از پیشتازان حوزه ترویج فناوری نانو در صنعت پلیمر کشور است و در سال‌های اخیر به عنوان کارگزار ستاد توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری در صنعت پلیمر کشور انتخاب شده است.
در میان صنایع پلیمری فعال کشور، صنعت پی‌وی‌سی سهم عمده‌ای از بازار داخلی کشور را داراست. یکی از بزرگترین مصارف پی‌وی‌سی سخت، تولید لوله‌های پی‌وی‌سی است که ارتباطی تنگاتنگ با صنعت ساختمان‌سازی دارد. در اواخر سال گذشته، طی درخواست یکی از تولیدکنندگان داخلی، متخصصان این شرکت با طراحی فرمولاسیونی ویژه، برای نخستین بار در خاورمیانه، اقدام به تولید لوله‌های پی‌وی‌سی‌سخت حاوی نانوذرات نموده‌اند. خواص فیزیکی، حرارتی و مکانیکی چشمگیر، در کنار قیمت تمام شده مناسب این محصول، قابلیت رقابت صادراتی به آن بخشیده است.
به گفته مهندس جواد مفتخریان، با توجه به ویژگی‌های ذاتی پی‌وی‌سی سخت، بزرگترین معضل آن شکنندگی محصولات تولیدی، خصوصا در دماهای پایین است. بسته به نوع کاربرد ساختمانی لوله‌هایی از این جنس، در صورت بروز این پدیده، مشکلات فراوانی برای گستره وسیعی از مصرف‌کنندگان ایجاد می‌گردد. این در حالی است که با تکیه بر ویژگی‌های نانوذرات به کار رفته در این فرمولاسیون، مشکلات مذکور به طور کامل رفع شده و محصولی برتر با قابلیت رقابتی بالا در مقایسه با لوله‌های متداول در بازار ارائه می گردد.
بهبود متوسط خواص ضربه لوله‌های مذکور به میزان حداقل ۴ برابر استاندارد لوله‌ها از ویژگی‌های اصلی این محصول است. از طرفی، در برخی از انواع لوله‌ها، با استفاده از نانوذرات، خواص ضربه سقوط آزاد به بیش از ۸ برابر استحکام ذکر شده در استاندارد رسیده است.
به دلیل اندازه منحصر بفرد نانوذرات و وجود سطح ویژه بالای در تماس با پی‌وی‌سی، حفره‌های ریز زیادی در سطح مشترک نانوذرات و پلیمر ایجاد می‌شود. به عبارتی، وجود این حفره‌ها، آستانه انرژی شکست لوله‌های پی‌وی‌سی سخت را افزایش داده و منجر به بهبود خواص قطعه نهایی می‌شود. از این‌رو، بسته به خواص مورد نیاز، با انتخاب نوع نانوذره مناسب و نحوه طراحی پارامترهای فرآیند و حامل‌های مهندسی محصول، می‌توان مقادیر بسیار اندکی از نانوذرات را جایگزین بهبود دهنده‌های گران‌قیمت ضربه در صنعت پی‌وی‌سی نمود.
مفتخریان در پایان افزود: «از حمایت‌های مالی و معنوی مسئولین محترم ستاد توسعه فناوری نانو و همکاری صمیمانه مدیریت داراکار- جناب مهندس کسائیان و تیم تحقیقاتی شرکت داراکار با مدیریت آقای مهندس کرباسچی کمال تشکر را داشته و موفقیت روزافزون ایشان را از خداوند منان خواهانم.»
متخصصان شرکت آریا پلیمر پیشگام، پس از توفیق در طراحی و تولید فرمولاسیون‌های حاوی نانوذرات در صنایع لوله، اتصالات و پروفیل کشور، سعی در بومی‌سازی نانوکامپوزیت‌ها در دیگر صنایع پلیمری کشور همچون سیم و کابل، خودرو سازی و بسته‌بندی دارند.
جهت دسترسی به اطلاعات بیشتر در خصوص فعالیت‌های این شرکت و محصولات موجود به آدرس زیر مراجعه نمایید.
www.ariapolymer.ir

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا