اخبار

تولید نانواکسید روی با استفاده از پسماند گیاهی

بسپار می نویسد، محققان دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان برای نخستین بار بابهره گیری از پسماندهای زائد گیاهان دارویی موفق به تولید محصول نانواکسید روی شدند.
به گزارش مهر، این دستاورد علمی که برمبنای تحقیقات صورت گرفته درقالب پایان نامه کارشناسی ارشد رضا ابوالقاسمی دانشجوی رشته مهندسی کشاورزی گرایش سبزی کاری دانشگاه صنعتی اصفهان و با راهنمایی دکتر مریم حقیقی عضو هیات علمی گروه باغبانی این دانشکده به دست آمده، بعنوان نخستین نانوکودروی تولیدی با پایه پسماند زائد گیاهان دارویی معرفی شده است.

مجری این طرح با اشاره به پیشرفت روزافزون فناوری نانو درحوزه کشاورزی و تغذیه گیاهان گفت: پسماند گیاهی به ویژه پسماند گیاهان دارویی از معضلات کارخانجات فرآوری و نیز محیط زیست است و اشاعه روش های عملی مدیریت پسماند در کشاورزی، گامی مهم در راستای نیل به اهداف توسعه پایدار و حفظ محیط زیست به شمار می آید.

دکتر مریم حقیقی؛ بهره وری اقتصادی در کنار حفظ محیط زیست را از دیگر دستاوردهای اعمال مدیریت صحیح پسماندهای محصولات باغی به ویژه گیاهان دارویی عنوان کرد و افزود: استفاده مجدد از پسماندها، تولید محصولات سازگار با محیط زیست، افزایش راندمان مصرف مواد اولیه و کاهش پسماندهای بی استفاده، از زاویه کلان اقتصادی توجیه پذیر و قابل بررسی است.

وی با اشاره به تولید روزانه قریب به 400 هزارتن پسماند کشاورزی و عدم توانایی سازمان حفاظت محیط زیست در جمع آوری و فرآوری آنها تاکید کرد: مقدار قابل توجه مواد آلی موجود در این پسماندها که مورد غفلت مدیریت شهری قرار گرفته و نیز بهره های اقتصادی نهفته در بازیافت این محصولات، بازیافت پسماندهای محصولات کشاورزی را از دیرباز مورد توجه ویژه قرار داده است.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان اضافه کرد: بطور نمونه انتقال و دفع پسماند زائد گل محمدی که حاصل عملیات گلاب گیری در مقیاس وسیعی از کشور است، همه ساله مشکلات و هزینه های قابل توجهی را به کشاورزان و مجموعه محیط زیست کشور تحمیل می کند.

وی استفاده مجدد پسماندهای گیاهان دارویی به منظور رفع این مشکلات را از محورهای تحقیقات صورت گرفته در این طرح عنوان کرد و افزود: بدین منظور در این پروژه کاربرد مجدد این پسماندها به عنوان نانواکسیدروی پیشنهاد شد.

حقیقی با بیان این که نانواکسیدروی تولیدی در این فرآیند به دلیل بهره گیری از مواد آلی، با محیط زیست سازگار بوده و فاقد هرگونه عوارض زیست محیطی است اضافه کرد: با استفاده از شیوه به کار برده شده در این فرآیند می توان از هر دو گرم پسماند گیاهی، نیم گرم نانواکسیدروی تولید کرد که با توجه به میزان پسماندهای تولیدی در سال که در حدود 14 هزار و 386 تن است، قریب به 3 میلیون و 596 هزارتن نانواکسیدروی استحصال خواهد شد.

وی افزود: لعاب سازی، چینی سازی، تولید لاستیک، تولید کفش، صنایع کاشی و سرامیک، تولید دستکش و نیز لوازم بهداشتی و آرایشی و دارو از جمله کاربری های بهره گیری از نانواکسید روی هستند.

طرح تولید نانو اکسید روی با استفاده از پسماند گیاهی برای نخستین بار توسط محققان دانشگاه صنعتی اصفهان ابداع شده و به شماره 84224 در اداره مالکیت و اختراعات صنعتی به ثبت رسیده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا