اخبار

تولید نانوذرات مورد نیاز صنایع رنگ و پوشش، لاستیک و پلاستیک کشور از ضایعات ذوب آهن

بسپار می نویسد، محققان مرکز رشد موسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش از ضایعات کارخانه‌های ذوب آهن، ماده با ارزشی برای ساخت باتری‌های لیتیومی و بالا بردن قدرت مصالح تولید کردند.
مریم ممی نژاد در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در فرآیند فعالیت‌های کارخانه‌های ذوب آهن ضایعاتی به نام لجن صنعتی کنورتور تولید می‌شود. زمانی که این ضایعات تحت شرایط جوی قرار گیرند، وارد آب و خاک و در نهایت موجب آلودگی‌های زیست محیطی خواهند شد؛ از این رو صاحبان این صنایع در پی راهکارهای مناسب برای امحای این ضایعات و تبدیل آن به محصولات با ارزش هستند.
وی از اجرای پروژه تحقیقاتی در این زمینه خبر داد و گفت: در این پروژه از لجن ذوب آهن اصفهان، نانو ذرات اکسید آهن استخراج کردیم که علاوه بر ارزش افزوده بالا دارای کاربردهای بسیار زیادی است.
ممی نژاد با بیان اینکه این ضایعات دارای منابع غنی آهن هستند، خاطرنشان کرد: لجن تولید شده در کارخانه ذوب آهن ابتدا به صورت مایع است و سپس خشک شده و به صورت پودر در می‌آید. این ضایعات در بشکه‌هایی در کارخانه‌ها انبار می‌شود که در این مطالعات این ضایعات به محصول با ارزش تبدیل شده است.
مجری طرح با اشاره به کاربردهای نانواکسید آهن تولید شده، خاطرنشان کرد: محصول تولید شده در رنگ و پوشش‌ها، صنایع سرامیک، بالابردن قدرت مصالح، ‌صنایع لاستیک و پلاستیک و ساخت باتری‌های لیتیومی کاربرد دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا