اخبار

تولید نانوغشاهاي پليمري صنايع نفت و گاز در كشور

محققان دانشگاه‌هاي صنعتي اصفهان و تربيت مدرس، موفق به ساخت نانوغشا هاي بهبود يافته شدند كه مي‌توانند نقش مهمي در صنايع نفت و گاز و پتروشيمي ايفا كنند.
بسپار به نقل از سانا افزود: دكتر مرتضي صادقي، استاديار دانشگاه صنعتي اصفهان و از مجريان اين طرح اظهار كرده است که جداسازي‌ هايي كه به كمك فن‌آوري غشا صورت مي‌گيرند معمولاً در دماي محيط انجام مي‌شوند، بنابراين جداسازي محلول‌هاي حساس به دما بدون هيچ تغيير شيميايي انجام مي‌شود. اهميت اين موضوع در صنايع دارويي و زيست‌فن‌آوري كه محصولاتي حساس به دما دارند، مشخص مي‌شود؛ لذا بهبود خواص غشا، توجه بسياري از پژوهشگران را به خود جلب كرده است.
دكتر صادقي و دكتر محمدعلي سمسار زاده در تحقيقات خود براي بهبود عملكرد غشاها، نانوذرات سيليكا را به آنها افزوده ‌اند. به گفته دكتر صادقي، آن ها ابتدا نانوذرات سيليكا را با روش سل-ژل با هيدروليز تترا اتوكسي سيلان، در محيط اتانول و با حضور كاتاليزور اسيدكلريدريك تهيه كرده و سپس براي ساخت غشاهاي مركب پليمر- سيليكا محلول پليمري را به نسبت وزني مشخص با نانو ذرات سيليكا، به خوبي مخلوط كرده و يك محلول يكنواخت براي ريخته‌گري غشا تهيه كرده‌ و پس از ريخته‌گري محلول پليمري روي شيشه (تشكيل فيلم)، عمليات حرارتي تكميلي را براي خروج حلال و همچنين بهبود خواص غشا انجام داده است.
گفتني است، ضخامت غشاهاي مركب پلي ‌بنزيميدازول سيليكاي تهيه شده، در حدود 40 ميكرون است. استاديار دانشگاه صنعتي اصفهان گفت: با توجه به بازار رو به رشد غشاهاي جداسازي گاز در دنيا و بازار بسيار گسترده آن در ايران (صنايع نفت، گاز و پتروشيمي)، بهبود عملكرد غشاها با كمك فن‌آوري نانو از جمله موضوعات مهم تحقيقاتي است. گروه پژوهشي ما نيز با تأسيس شركت پارسيان پويا پليمر، در صدد تجاري‌سازي نانوغشاهاي پليمري است. جزئيات اين پژوهش در مجله Journal of Membrane Science(جلد 331، صفحات30-21، سال 2009) منتشر شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا