اخبار

تولید نانوفیلترهای قابل بازیافت برای حذف ترکیبات سنگین در آبها

پژوهشگران پارک فناوری یزد با رفع معایت نانو فیلترهای موجود، نانو ذرات قابل بازیافتی را عرضه کردند که می تواند ترکیبات سنگین و ترکیباتی که باعث شوری آب می شوند را از آب جداسازی کند.
زهرا خیاط، مجری طرح در گفتگو با مهر با اشاره به جزییات این طرح افزود: در این طرح پس از تولید برخی از نانو ذرات در زمینه سیستم های تصفیه آب تحقیقاتی را آغاز کردیم.
وی با اشاره به ویژگی نانوذرات تولید شده، اظهار داشت: در سنتز نانوذرات تلاش شد تا سمیت این نانوذرات حذف و خاصیت مغناطیسی ذرات را افزایش دهیم ضمن آنکه با کاهش اندازه ذرات به ۸.۳ نانومتر رساندیم.

خیاط با بیان اینکه کاهش اندازه نانوذرات کاربردهای ویژه ای به آن می دهد، خاطرنشان کرد: یکی از کاربردهای آن استفاده از این ذرات در تصفیه آب و پسابهای صنعتی است.

مجری طرح با اشاره به معایب استفاده از نانو ذرات در نانو فیلترها برای تصفیه آب، توضیح داد: یکی از معایب استفاده از نانو فیلترها، تعویض مداوم آن است که هزینه های زیادی را به واحدهای صنعتی تحمیل می کند.

وی ماندگاری آلاینده در سیستم تصفیه را از دیگر معایت این نانوفیلترها ذکر کرد و ادامه داد: آلاینده ها به مرور زمان در داخل نانو فیلترها باقی می ماند از این رو آلودگی آب به طور کامل از بین نمی رود و باعث می شود که میزانی از این آلودگی جذب آب شود.

این محقق با اشاره به رفع معایب نانو فیلترها خاطر نشان کرد: در این پژوهش با استفاده از نانو ذرات تولید شده پوششهایی را بر روی آن قرار دادیم که به صورت انتخابی عمل می کنند. بر این اساس زمانی که این فیلترها در مخزن آب قرار می گیرد بر حسب غلظت، اقدام به جذب آلاینده های آب می کند.

وی با اشاره به نتایج به دست آمده از آزمایشها بر روی این نانو فیلتر گفت: این نانو فیلترها تا حجم ۲۰ لیتر مورد آزمایش قرار گرفت و نتایج نشان داد که این فیلتر توانایی جذب آلاینده های آب را دارد.

خیاط ادامه داد: نانو ذرات پوشش داده شده توانایی جذب ترکیباتی چون مس، فلزات سنگین و ترکیباتی که باعث شوری آب می شوند.

مجری طرح، قابل بازیافت بودن نانو ذرات را از مزایای نانو فیلتر تولید شده نام برد و اظهار داشت: نانو ذرات استفاده شده در نانو فیلترها با استفاده از یک حوض مغناطیسی جمع آوری و از سیستم تصفیه خارج می شوند و پس از فرآیند بازیافت مجددا به سیستم باز می گردند. این امر باعث می شود که برای هر بار تصفیه نیازی به نانو ذرات جدیدی نباشد.

این محقق یادآور شد که این سیستم تصفیه برای آبهای جاری و ساکن قابل استفاده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا