اخبار

تولید پلیمر پوشش‌دهی بذر گیاهان زراعی در کشور

بسپار به نقل از ایسنا می نویسد، پژوهشگران موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندر قند موفق به تولید پلیمر پوشش‌دهی بذر گیاهان زراعی شدند.

محققان ضمن سنتز پلیمری مشابه با پلیمر خارجی که در حال حاضر استفاده می‌شود، پلیمر تولید شده را با نمونه وارداتی از لحاظ تاثیر بر صفات کیفی بذر و روند زوال بذر مقایسه کردند. استفاده از پلیمرهای مناسب باعث شده که آفت‌کش‌ها و قارچ‌کش‌ها به طور موثرتری به بذور بچسبند و باعث می‌شوند که پس از کاشت بذور و عملیات آبیاری، بذور تازه جوانه زده و همچنین گیاهچه‌های جوان از گزند آفات و بیماری‌های اول فصل به مدت چندین روز مصون باشند.

این امر باعث افزایش استقرار گیاهچه‌ها در مزرعه خواهد شد؛ بنابراین نیازی به سمپاشی مزارع در اوایل دوره رشد نبوده و این امر علاوه بر حصول تراکم و پوشش گیاهی مناسب و افزایش عملکرد، از نظر مسائل زیست محیطی حائز اهمیت است.

پوشش پلیمری معمولا برای ایجاد یک لایه یکنواخت و نازک از پلیمر دور بذر بدون افزایش قابل توجهی در اندازه و وزن بذر به کار می‌رود. فیلم، هیدروفیل و محلول در آب است؛ بنابراین مانع جوانه‌زنی بذر نمی‌شود.

نتایج جوانه‌زنی بذور در آزمایشگاه و نتایج تجزیه کمی و کیفی مزرعه نیز نشان داد که اختلاف معنی‌داری بین بذور پوشش یافته با پلیمر خارجی و داخلی وجود ندارد؛ بنابراین با توجه به تولید مقادیر متنابهی از بذور گیاهان مختلف در کشور با تشویق به استفاده از این پلیمرها در جهت ارتقاء کیفیت فرآوری بذور داخلی و با توجه به مزایای مهم این محصول در افزایش استقرار گیاهان در مزرعه و متعاقبا افزایش عملکرد می‌توان چالش پیش رو را برطرف کرد. این پلیمر در موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذرچغندرقند مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا