اخبار

تولید پوشش کامپوزیتی با خاصیت روان‌سازی

محققان در فرآیند لایه نشانی از مواد معدنی فولرین‌مانند استفاده کرده و در نهایت یک پوشش کامپوزیتی ساخته‌اند که این پوشش، خاصیت روانسازی داشته و خستگی قطعات را به حداقل می‌رساند.
به گزارش ایسنا، در اطراف ما ماشین‌های زیادی موجود هستند که در آنها قطعات درگیر درهم وجود دارد. پژوهشگران اتحادیه اروپا روی تولید پوشش‌هایی کار کرده‌اند که مبتنی بر نوع جدیدی از مواد بوده و می‌تواند خستگی این قطعات را به حداقل برساند. معمولا برای این که قطعات درگیر با هم، اصطکاک کمی داشته باشند از روان‌ساز‌ها استفاده می‌شود. با گذشت زمان عملکرد این قطعات تضعیف شده و هزینه تعمیر و نگهداری آنها افزایش می‌یابد. در مجموع این کار موجب کاهش عمر ماشین می‌شود.
در صنعت معمولا از روان‌سازهایی استفاده می‌شود که برپایه روغن هستند بنابراین دفع آنها در محیط موجب آسیب به محیط زیست می‌شود. برای حل این مشکل پژوهشگران اروپایی روی ساخت پوشش خاصی کار می‌کنند.
این پوشش که نوعی کامپوزیت است موجب کاهش اصطکاک در قطعات می‌شود و در نهایت عمر قطعات را افزایش می‌دهد. از دیگر مزایای این پوشش، آن است که آسیبی به محیط زیست نمی‌رساند و همچنین از هزینه‌های تعمیر و نگهداری می‌کاهد.
این گروه تحقیقاتی از مواد معدنی فولرین مانند (IFLMs) استفاده کردند. فولرین ماده‌ای از جنس کربن با فضای توخالی است که در سال 1985 کشف شد. ساختاری مشابه یک توپ فوتبال دارد که به‌دلیل خواص و ویژگی‌های منحصر به‌فرد به شدت توجه پژوهشگران را به خود جلب کرده است.
البته تنها کربن نیست که می‌توان دارای چنین ساختاری باشد، از برخی مواد معدنی نیز می‌توان ساختاری شبیه توپ فوتبال ایجاد کرد، به این مواد، مواد معدنی فولرین مانند گفته می‌شود که دارای خواص روان‌سازی بسیار عالی هستند. محققان اتحادیه اروپا از این مواد برای تولید روان‌ساز استفاده کردند. آنها پوشش‌هایی ساختند که حاوی نانوذراتی از جنس مواد معدنی فولرین مانند است.
در این پروژه محققان مواد معدنی فولرین مانند را در فرآیند لایه نشانی مورد استفاده قرار دادند و در نهایت پوشش کامپوزیتی ایجاد شد. پژوهشگران در قدم بعد ویژگی‌های این پوشش را مورد بررسی قرار دادند آنها خواص مکانیکی، ساختاری و شیمیایی آن را مطالعه کردند. نتایج این تحقیق درک آنها را از مکانیسم روان‌سازی افزایش داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا