اخبار

تولید کاغذ ارزان از بطری های پلاستیکی

بسپار می نویسد، یک گروه کارآفرین جوان مکزیکی نوعی سیستم جدید طراحی کرده‌اند که بطری‌های پلاستیکی را به کاغذ تبدیل کرده و می‌تواند تا ۲۰ درخت و ۵۶ هزار لیتر آب را در هر تن کاغذ تولیدی حفظ کند.
به گزارش ایسنا، این کاغذ می تواند برای چاپ کتاب، جعبه و در کل لوازم‌التحریر مورد استفاده قرار گیرد.
به گفته «اور آدریان ناوا» از موسسان شرکت Cronology در مکزیک، با جلوگیری از قطع درختان و عدم استفاده از آب، هزینه‌ها کاهش یافته و همچنین به حفظ سیاره زمین کمک می‌شود.
اگرچه کشورهایی مانند اسپانیا و تایوان در حال حاضر از فرآیندهای مشابه برای تولید کاغذ استفاده می‌کنند، اما محققان مکزیکی بر این باورند که سیستم Cronology چهار برابر ارزانتر از روش‌های رایج است؛ این فرآیند ۱۵ درصد ارزانتر از روش‌های ساخت سنتی کاغذ عنوان شده است، زیرا از مواد شیمیایی مانند کلر یا آب استفاده نمی‌شود.
ایده اصلی این کاغذ، کاهش هزینه‌های تولید و قطع درختان است. مکزیک در حال حاضر سالانه ۷۰۰ هزار تن کاغذ تولید می‌کند که بیشتر برای کتاب و دفتر و همچنین کاغذهای بسته‌بندی و دستمال توالت مورد استفاده است.
به گفته سازندگان، تولید یک تن کاغذ سنتی با تاثیر ۱۰۰ ساله بر روی محیط زیست همراه است، اما کاغذ معدنی با استفاده از ۲۳۵ کیلوگرم گرانول پلی‌اتیلن ترفتالات که از بازیافت بطری‌های آب به دست آمده و کربنات کلسیم توانسته این مسئله را حل کند.
کاغذ جدید از انواع سنتی خود محکمتر بوده و نمی‌توان آن را با دست پاره کرد. همچنین این کاغذ ضد آب بوده و تنها میزان لازم از مرکب را به خود جذب می‌کند.
این کاغذ طی شش ماه تجزیه شده و تنها جنبه منفی آن، این است که نمی‌توان ژل مرکب آن را به دلیل برخورداری از الکل مجددا مورد مصرف قرار داد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا