اخبار

تولیدکنندگان مواد پلیمری و آمیزه کاران، کاربردهای چاپ سه بعدی را در دستور کار قرار داده اند

بسپار می نویسد، بسیاری از تولیدکنندگان بسپار و یا آمیزه کاران در این حوزه محصولات جدید خود در زمینه ی چاپ سه بعدی (3D printing) را در نمایشگاه های مختلف معرفی کرده و تلاش برای بهبود خواص مکانیکی محصولات تولید شده از این روش را در برنامه ی کاری خود قرار داده اند. به عنوان مثال شرکت Teknor Apex به گونه های PLA با کاربری بالا برای استفاده در چاپگرهای سه بعدی دست یافت. این شرکت ادعا دارند این گونه ها مقاومت مناسب در شرایط سخت را دارا بوده، جمع شدگی (Shrinkage) اندک داشته و قابلیت تابیده شدن در دماهای زیاد را دارا هستند. گفته می شود آمیزه های تولید شده از این بسپار زیست تخریب پذیر دمای کج شکلی دو برابر بیشتر از گونه های معمول را داشته و استحکام ضربه ی آن تا چهار برابر از PLA استاندارد بیشتر می باشد. این ویژگی امکان استفاده از این مواد در چاپگرهای سه بعدی را فراهم می آورد. طبق گفته ی مدیر فناوری شرکت Teknor Apex، این شرکت فرمول بندی و روش های آمیزه کاری به خصوصی را استفاده کرده تا چقرمگی (Toughness) و مقاومت حرارتی PLA را نسبت به گونه های معمولی تر بهبود بخشد.
شرکت Eastman نیز الیاف کربنی جدیدی برای بهبود مقاومت بسپارهای مصرفی خود در چاپگرهای سه بعدی با نام Amphora 3D polymer را معرفی کرده است. هم بسپارهای Amphora 3D در واقع بسپارهایی با رایحه ی اندک و فاقد استایرن بوده که در مواردی بهتر از ABS عمل می کند. این شرکت محصول جدید دیگری به نام XT-CF20 را معرفی کرده که حاوی 20 درصد وزنی الیاف کربن می باشد. طبق ادعای این شرکت، این محصول تولیدی با مقاومت حرارتی زیاد، پایداری ابعادی مناسب و سفتی امکان استفاده در هواپیما، فضاپیما و اتومبیل ها را داراست.
شرکت های بسیاری علاوه بر شرکت های ذکر شده، به پیشرفت تکنولوژی در زمینه ی چاپ سه بعدی پرداخته و محصولات مربوط به چاپ سه بعدی به سرعت در حال پیشرفت می باشند. بسیاری از آخرین پیشرفت ها در این زمینه در نمایشگاه NPE 2015 در معرض دید عموم قرار گرفت. شرکت Sabic محصول جذاب خود را که اتومبیل تولیدی با استفاده از چاپگر سه بعدی بود به نمایش گذاشت. شرکت های دیگر نظیر Techmer ES و PolyOne محصولات جدید خود را معرفی کرده اند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا