اخبارمقالات

سازندگان ماشین آلات قالب گیری تزریقی در جنگ با کووید-19

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار/ایران پلیمر تامین کنندگان ماشین آلات قالب گیری تزریقی به دنبال ایجاد نوآوری در بازار فناوری پزشکی هستند. در این مقاله، جدیدترین یافته ها در پاسخ به کووید 19 آورده شده است.

به علت دنیاگیری (pandemic) کووید-19، تقاضا برای محصولات پزشکی، به خصوص تجهیزات محافظت شخصی (PPE) هیچ  زمانی به این زیادی نبوده است. چندین سال است که تولیدکنندگان ماشین آلات قالب گیری تزریقی شاهد توسعه سریع بازار فناوری پزشکی هستند. با این حال، وقایع سال 2020 نیز به معنای نیاز این تامین کنندگان به پاسخ سریع در برابر تغییر نیازهای بازار و رفع چالش جهانی بوده است.
طبق گفته شرکت Arburg رشد بازار فناوری پزشکی هم چنان ادامه دارد و فرصت هایی برای توسعه در جهات مختلف را فراهم می کند. از سوی دیگر، این به علت ورود پیوسته مواد جدید به بازار و گسترش حوزه های کاربردی است، درحالی که از طرف دیگر، شرکت به طور مداوم شاهد پیشرفت فنی در فناوری قالب سازی و در فرایندهایی که می توانند در فناوری پزشکی اعمال شوند، برای مثال در میکرومکانیک ها و میکروسیالات، است. عبارات کاربردی در این متن، فرایند سیلیکون، قالب گیری میکروتزریقی (تزریق قطعات کوچک) و فرایند چندجزیی است.
یک روند افزایش استفاده از مواد تک نوع به جای مخلوط مواد است. هم چنین این امر منجر به افزایش آهنگ بازیافت می شود. برای مثال، با نگاه کردن به مقدار پسماند پلاستیکی تولیدشده در بیمارستان ها و میزان آهنگ بازیافت فعلیِ آن ها که تنها حدود 10 درصد است، به وضوح مشاهده می شود که برای افزایش این درصد کارهای بسیار بیشتری می توان انجام داد. در آینده، افزایش استفاده از مواد زیست پایه، قابل بازیافت و زیست تخریب پذیر در این زمینه کمک خواهند کرد.
حوزه های مراقبت های بهداشتی و تشخیصی، رشد قابل توجهی نشان دادند. تقاضای عمومی در میان مردم برای نظارت بر سلامت خود برای مثال منجر به افزایش تقاضای سَری پیپت (سری نمونه برداری) در تشخیص شده است. علاوه براین، زمینه های مراقبت شخصی و مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه وجود دارد. این شامل ساعت های هوشمند و دیگر دستگاه های اندازه گیری است که می توانند برای بررسی و ارزیابی اطلاعاتی ازجمله نبض، مصرف کالری، الگوهای حرکت و خواب در هر زمان استفاده شوند.
دیگر محصولات محبوب، قلم انسولین برای دیابت  و صافی ها برای دیالیز هستند. مرحله دیگر توسعه مربوط به دستگاه های هوشمند با ابزار الکترونیکی یکپارچه ازجمله تراشه های تجزیه وتحلیل هستند که می توانند با تلفن های هوشمند ارتباط برقرار کنند. فناوری آزمایشگاه روی تراشه (lab-on-a-chip)، که انقلابی در تشخیص بیماری است، نیز یک روند توسعه پویا است. این به طور فزاینده ای جایگزین تشخیص های آزمایشگاهی مرسوم شده است و نیز تشخیص درمان های منحصر به فردتر را ممکن ساخته است.
در تولید انبوه، فرایندهای موثر به دلیل فشارهای هزینه بالا در این بازار مهم هستند. طبق گفته شرکت Arburg، دستگاه های Allrounder برقی و ترکیبی (هیبریدی) برای تولید مجموعه هایی با کیفیت عالی و موثر برای کاربردهای مربوط به مراقبت شخصی، صنایع پزشکی و دارویی، تولید قطعاتی ازجمله سری پیپت، لوله سرنگ و درپوش ها طراحی شده اند. آن ها زمان های چرخه کوتاه، قابلیت تولید مجدد و الزامات انرژی کمتر و نیز پایداری فرایند و طول عمرکاری بیشتر را فراهم می کنند. هم چنین این دستگاه ها رده بندی های انتشار بهتری نسبت به ماشین آلات هیدرولیک فراهم می کند. علاوه بر افزایش خودکار شدن فرایند تولید، استفاده از ماشین آلات پرسرعت با کارایی زیاد برای بسته بندی دارویی یکی دیگر از موارد مهم است.
هم چنین شرکت Arburg شاهد افزایش تقاضا برای پروژه های کلیدی در حوزه فناوری پزشکی است. یکپارچه سازی بازرسی کیفیت و تجهیزات سرهم بندی پایین دست قالب گیری تزریقی به طور زیادی دخالت انسان و آلودگی محصول را از بین می برد.
گرایش به سمت درمان های منحصربه فرد به طور زیادی به تولید پیمانه های (batch) کم حجم تا فراورش تک قطعه ای (one-piece) نیاز دارد. برای اجرای چنین وظایفی، شرکت Arburg در میان سبد محصولات خود، محصول Freeformer دارد که یک سامانه صنعتی برای ساخت افزایشی است. ماشین آلات Freeformer مواد استاندارد با کیفیت را فراورش می کنند و استفاده از طیف وسیعی از مواد نو و نیز ترکیبات رنگی را ممکن می سازند . این شامل کشایندهای گرمانرم گونه پزشکی یا پلی لاکتید قابل جذب (PLA پزشکی) است. قطعات از کیفیت و پایداری زیادی برخوردار هستند. اندازه قطره و کنترل فرایند می تواند به طور خاص تحت تاثیر قرار گیرد و منجر به گزینه های سفارشی سازی منحصربه فرد شود. کاربردهای بالقوه شامل منحصربه فرد کردن دارو است. دستگاه Freeformer می تواند برای تولید داروهایی منحصربه فرد که می توانند از نظر مقدار و نوع رهایش ماده فعال یا حتی ترکیباتی از مواد فعال برای برآورده کردن نیازهای بیماران و درمان بهینه شوند، استفاده شوند.

برگردان: مهندس رویا پورشوشتر
Roya.p7@gmail.com

(ادامه دارد …)

متن کامل این گفت و گو را در شماره 218 ماهنامه بسپار که در نیمه آذرماه منتشر شده است، بخوانید.

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های ۰۲۱۷۷۵۲۳۵۵۳ و ۰۲۱۷۷۵۳۳۱۵۸ داخلی ۳ سرکار خانم ارشاد تماس بگیرید. نسخه الکترونیک این شماره از طریق فیدیبو و طاقچه قابل دسترسی است.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا