اخبار

تولید شوینده‌های دوستدار محیط زیست برای پاک کردن شیشه ها و سکوهای نفتی

بسپار / ایران پلیمر محققان  شرکت‌ ستاره تابان پاک  در حوزه نانو با استفاده از ترکیبات گیاهی و فناوری نانو شوینده‌های دوستدار محیط زیستی را عرضه کردند که علاوه بر شست‌وشوی شیشه و خودرو قابل کاربرد در حوزه نفت است.

 سالانه بالغ بر ۱۰ هزار عدد از پنل‌های LED و LCD به دلیل پاک کردن با مواد شیمیایی و قلیایی دچار آسیب دیدگی می‌شوند؛ از این رو یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان از دهه ۸۰ تحقیقات اولیه‌ای در زمینه تولید محصولات پاک کننده طبیعی به منظور جلوگیری از خرابی پنل‌ها آغاز کرد و پس از انجام تحقیقات موفق به تولید آزمایشی انواع پاک کننده‌ها برپایه مواد طبیعی بابهره‌مندی از تکنولوژی نانو شد.

حذف سمیت از مزایای شوینده‌های تولیدی این محققان است، به گونه‌ای که این نانو محصولات دوستدار محیط زیست بر پایه مواد گیاهی است و از آنها برای شست‌وشوی سطوح مختلف می‌توان استفاده کرد.

شیشه شوی MSK نانویی این شرکت از مزایایی چون بدون الکل بودن، تمیز و درخشان کننده انواع شیشه و رایحه خوش برخوردار است و با اسپری کردن آن بر روی سطح می‌توان از آن برای پاک کردن شیشه بهره برد.

با توجه به ضایعات فراوانی که به هنگام استفاده از شوینده‌های موجود در بازار جهت پاک کردن و گردگیری وسایل چوبی یا MDF ایجاد می‌شود، این محققان با استفاده از فناوری نانو و محلول مخلوط روغن‌های گیاهی محلول‌های پاک کننده لوازم چوبی را عرضه کردند. این محصول از ترک خوردگی چوب محافظت و جلوگیری می‌کند، ضمن آنکه ضد گرد و غبار نیز هست.

در روش‌های سنتی و در غیاب استفاده از تکنولوژی نانو، از حلال‌های مضر شیمیایی نظیر شامپو فرش‌های حاوی عناصر شیمیایی سمی و اتانول برای شست‌وشوی فرش استفاده می‌شود، اما در نانو محلول پاک کننده فرش این شرکت از حلال آب و ترکیبات پاک کننده گیاهی استفاده شده است. عدم تداخل رنگ فرش‌های ماشینی در اثر شست‌وشو، استفاده از مواد اولیه طبیعی و  سازگار با محیط زیست، پاک کننده قوی لکه‌های چربی، سیاهی و غیره از سطح الیاف مانند فرش ماشینی، موکت و مبل، نرم کنندگی سطوح پس از شست‌وشو، درخشان کننده، تثبیت کننده رنگ و نرمی الیاف فرش و عدم آسیب رساندن به الیاف فرش، مبل و موکت از جمله مزایای این محصول به شمار می‌رود.

کلیه پاک کننده‌های رینگ و لاستیک موجود در بازار از ترکیبات سورفکتانتی با منشاء نفتی و حلال‌های آلی نظیر الکل و استون استفاده می‌شود و این در حالی است که در نانو محلول پاک کننده و براق کننده رینگ و لاستیک این محققان از ترکیبات کاملاً گیاهی و حلال آب استفاده شده است. این محصول از مزایایی چون کاهش تشکیل لکه‌های چربی و گریس و خاک، پاک کننده و درخشان کننده و سازگار با محیط زیست برخوردار است.

این شرکت اولین تولیدکننده پاک کننده طبیعی به روش نانو بوده و تمام محصولات آن دارای گواهینامه نانو مقیاس از ستاد توسعه فناوری نانو است. همچنین دارای چهار ثبت اختراع استانداردهای ISO 9001:2008 از شرکت AGR سوئد، استاندارد ISO 14001:2004 از شرکت NOBEL آلمان، استاندارد ISO 18001:2007 از شرکت NOBEL آلمان، استاندارد کیفیت اروپا CE، گواهی حلال جهانی است.

شوینده‌های نانویی تولیدشده در کشور برای سطوح مختلف از سینک ظرفشویی و لاستیک خودرو تا عینک و چرم کاربرد دارد.

این محققان با بخش‌های خصوصی برای کاربردی کردن این نانو شوینده‌ها جهت تمیز کردن نفت و آلاینده‌های نفتی در سکوهای نفتی ارتباط گرفته‌اند. نمونه اولیه این محصولات به شرکت صنعتی داده شده است تا در صورت تایید، از شوینده‌های نانویی برای شست‌وشو در سکوهای نفتی استفاده شود. از آنجایی که حساسیت زیادی برای حفظ محیط‌زیست در سکوهای نفتی وجود دارد، استفاده از شوینده‌های شیمیایی می‌تواند آسیب‌های زیادی به آبزیان وارد کند، به همین دلیل استفاده از شوینده‌های نانویی این شرکت می‌تواند مزیت زیادی در این حوزه داشته باشد.

در صورت موفقیت در این قرارداد، مسیر برای فروش این محصول به چند شرکت از کشورهایی چون “عمان”، “قطر” و “کویت” هموار خواهد شد. فروش سالانه این محصولات دانش‌بنیان ۵۰ تن است و برای محصولات مربوط به کارواش این رقم به ۲۰۰ تن در سال می‌رسد.

 

ایسنا

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا