اخبار

تولید فیلم های بسته بندی جدید تخریب پذیر در کشور

بسپار می نویسد، پژوهشگران دانشگاه اصفهان موفق به تولید آزمایشگاهی فیلم های بسته بندی تجزیه پذیر با استفاده از نانومواد شدند.فیلم های نانوکامپوزیتی تولید شده در صورت تولید انبوه قابل کاربرد جهت بسته بندی محصولات مختلف است.
بر اساس گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، این فیلم ها علاوه بر خواص مکانیکی برتر به دلیل امکان تولید به صورت فرایند پیوسته در اکسترودر از هزینه کمتر و سرعت تولید بالاتری در مقایسه با فیلم های تجزیه پذیر متداول در صنعت برخوردار است.
در سال های اخیر، نگرانی ها پیرامون آلودگی محیط زیست ناشی از مصرف بالای مواد پلیمری مصنوعی یا بر پایه نفت، همچون پلی اتیلن به خصوص در فیلم های بسته بندی و کیسه های یکبار مصرف افزایش یافته است.
تجزیه این مواد به دلیل ماهیت آلی تا بیش از 500 سال به طول می انجامد. یک راه جدید برای حل این مشکل، به کارگیری مواد تجزیه پذیر پلیمری همچون نشاسته در ساخت فیلم های بسته بندی است.
استفاده از نشاسته به دلیل ارزانی، فراوانی در طبیعت و سرعت زیاد تخریب طبیعی، کاربرد فراوانی در تولید مواد تجزیه پذیر دارد، اما این مواد در مقایسه با محصولات تولید شده بر پایه مواد پلیمری کاملاً بر پایه نفت دارای خواص مکانیکی ضعیف و قابلیت فرایندپذیری کم هستند.
دکتر امیر حسین نوارچیان، هدف از این پژوهش را اقدام برای بهبود خواص مکانیکی فیلم های بسته بندی تجزیه پذیر با استفاده از نانوذرات رس خواند.
وی در خصوص اهمیت بهبود کیفیت این فیلم ها افزود:در تولید فیلم های بندی تجزیه پذیر، خواص مکانیکی و قابلیت تولید آن ها با تجهیزات رایج در صنعت بسته بندی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
فیلم های بسته بندی تولید شده در این طرح علاوه بر دستیابی به خواص مکانیکی بهینه، قابلیت کاهش هزینه و افزایش سرعت تولید در فرآیند پیوسته را داراست.
لذا در مقایسه با فیلم های رایج، علاوه بر کیفیت و بازدهی مناسب، کاهش آلودگی زیست محیطی به دلیل تجزیه پذیر بودن پلیمر/ نشاسته را در پی دارد. این ویژگی ها، توانایی رقابت با فیلم های کاملاً پلیمری را به فیلم های دوستدار محیط زیست می بخشد.
نوارچیان پیرامون مزایای حضور نانوذرات در تولید فیلم های مذکور عنوان کرد:استفاده از خاک رس با لایه های سیلیکاتی در مقیاس نانو، در بافت فیلم های پلیمر / نشاسته زیست تخریب پذیر، به دلیل ویژگی های لایه ای این نانوصفحات، منجر به تولید نانوکامپوزیت نشاسته – خاک رس شده و خواص ریز ساختار را در مقایسه با پلیمر خالص بهبود می دهد. این ویژگی موجب بهبود خواص مکانیکی همچون مدول کششی این فیلم ها می شود.
وی در ادامه به روند ساخت و بررسی عملکرد فیلم های مذکور پرداخت و افزود: ابتدا نانوذرات خاک رس با اسید سیتریک اصلاح و پس از اختلاط کامل با نشاسته و پلی(وینیل الکل) در داخل اکسترودر دو پیچی آمیزه کاری شد.
محصول خروجی از اکسترودر به شکل فیلم، توسط پرس شکل دهی شد. خواص این نمونه ها به روش های مختلفی همچون میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM) و آزمون پراش اشعه ایکس (XRD) مشخصه یابی و بررسی شد.
به گفته این محقق، نتایج آزمایش های صورت گرفته نشان می دهد خواص کششی این نمونه ها به شدت به میزان پلی(وینیل الکل) و نانوذرات مصرفی در فرمولاسیون مورد استفاده وابسته است. از طرفی برخی عوامل فرایندی همچون سرعت تولید نیز بر خواص مکانیکی اثرگذارند. این در حالی است که توزیع دمایی در اکسترودر در محدوده مورد بررسی در این تحقیق اثر چندانی بر این ویژگی ندارد.
این طرح حاصل همکاری های امیرحسین نوارچیان- دانشیار و عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه اصفهان- مهدی جلالیان- دانش آموخته رشته مهندسی شیمی گرایش پلیمر- مجید پیروز- دانش آموخته رشته مهندسی شیمی گرایش پلیمر در مقطع کارشناسی ارشد- است.نتایج این کار در مجله Journal of film and sheeting به چاپ رسیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا