اخبار

تولید میکروداروی پلیمری برای درمان نوعی قارچ ناخن

بسپار/ایران پلیمر متخصصان یک شرکت دانش‌بنیان موفق به تولید میکروداروی پلیمری برای درمان نوعی قارچ ناخن شدند که در حال طی مراحل اخذ مجوزهای لازم است تا به بازار عرضه شود.

دکتر ارسلان پاشاپور، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان گفت: این دارو فرمولاسیونی حاوی آمورلفین است که در آن آمورلفین درون نوعی پلیمر قرار داده می‌شود تا به صورت آهسته رهش روی ناخن رهاسازی شود. آمورلفین برای درمان اونیکومیکوزیس استفاده می‌شود که نوعی عفونت قارچی انگشتان پا و دست است. بیشتر محصولات موجود در بازار به صورت محلول بوده که به سرعت پاک شده و اثربخشی خود را از دست می‌دهند، اما این دارو به صورت لاک بوده، روی ناخن قرار می‌گیرد و پس از خشک شدن دارو را به آرامی رهاسازی می‌کند.

پاشاپور افزود: این دارو چسبندگی بالایی روی ناخن داشته و بی‌رنگ است. در حال حاضر مجوزهای لازم گرفته شد و منتظر تاییدیه سازمان غذا و دارو هستیم. از آنجایی که بافت ناخن مرده است، داروهای ضدقارچ رایج اثر زیادی روی آن ندارند، در حالی که این فرمولاسیون بسیار مؤثر است.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان خاطرنشان کرد: گاهی در بیماران دیابتی تغییر شکل ناخن اتفاق می‌افتد که این موضوع در اثر عفونت قارچ رخ می‌دهد که این دارو می‌تواند به این بیماران کمک شایانی کند تا ریسک آلودگی را به حداقل رساند و درمان سریع‌تری را نیز برای آنها به دنبال دارد.

به گفته پاشاپور، توسعه این داروی میکرومقیاس در قالب یکی از برنامه‌های حمایتی ستاد نانو موسوم به رینکست انجام شده است. برنامه توسعه درون‌زا ریسک تحقیق و توسعه را در شرکت‌ها کاهش داده و آنها را به زایش و نوآوری محصولات ترغیب می‌کند.

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، وی از پیش‌بینی فروش ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار عدد از این دارو در سال اول عرضه آن خبر داد.

ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا