اخبار

تکنولوژی جدید برای تولید لوله های آبیاری در شرکت T.H.E Mashines

بسپار می نویسد، امروزه لوله در صنعت آبیاری بر اساس تکنولوژی های زیر تولید می شوند:
لوله با دریپر گرد (استوانه ای)
لوله با دریپر پلاکتی
نواری ، موسوم به نوار قطره چکانی

سهم تولید لوله های آبیاری نواری و پلاکتی بیش از %۹۰ را به خود اختصاص داده که از این مقدار %۶۵ مربوط به لوله های پلاکتی است. ضخامت دیواره این لوله های پلاکت دار مابین ۱۵/ ۰ الی ۶/۰ میلی متر و با قطر حداکثر ۳۶ میلی متر می باشد. بازه دیگر مورد استفاده شامل ضخامت دیواره ۶/۰ الی ۱.۵ میلی متر و در همان ابعاد دهانه است.
دریپرها توسط ماشین های تزریق پلاستیک و با قالب هایی تا ۱۲۸ حفره تولید می شوند که نیازمند سرمایه گذاری تا ۷۵۰ هزار یورو در هر مجموعه کامل ماشین و قالب می باشد. درحالیکه خط اکستروژن تولید لوله نیز به همراه تجهیزات جانبی خود نیازمند سرمایه گذاری ۱.۵ الی ۱.۷ میلیون یورو می باشند.
بسته به نوع طراحی دریپر و تکنولوژی پانچ مورد استفاده، سرعت تولید در این خطوط تقریبا به ۲۰۰ متر در دقیقه با تلرانس %۲۵ محدود می باشد. البته دریپر پلاکتی، خود در ابتدا با هدف کاهش هزینه در مقایسه با دریپرهای گرد طراحی شده بودند.
برای کاهش بیشتر هزینه ها، لوله های نواری معرفی شدند که در آن از “نوار دریپر” اکسترود شده (labyrinth) استفاده گردید. اولین نمونه ازاین نوع محصولات “T-TAPE” و CHAPIN TAPE با استفاده از طراح دو لبه ((overlap بود. طرح دیگر، نوار آبیاری بدون درز است که نوار دریپر همزمان تولید و بصورت ممتد به داخل نوار اصلی تغزیه می شود. شیارهای آبدهی پس از خنک شدن نوار در محل آبدهی نوار دریپر با استفاده از تیغ ایجاد می شوند. این نوار به صورت همزمان و همراه با لوله تولید شده و پس از مرحله خنک شدن لوله، عمل شکاف زنی انجام می شود که منطبق بر قسمت خروجی آب در نوار مارپیچ داخلی می باشد. شرکت T.H.E. Machines این راهکار نوین را به چند دلیل انتخاب کرد، اول اینکه لوله های یکپارچه کم هزینه تر از لوله های دو لبه بودند و دوم اینکه سرعت تولید آن تقریبا بدون محدودیت بود.
با این تکنولوژی می توان به توان تولید بیش از ۳۰۰۰ درز در دقیقه رسید و فاصله هر دو درز دریپر را به ۵ سانتی متر کاهش داد. اما این تکنولوژی محدود به نوارهایی با ضخامت دیواره حداکثر ۳۵/۰ میلی متر و با ابعاد دهانه لوله ۱۵ میلی متر بود.
درحال حاضر شرکت T.H.E Machines دامنه ضخامت دیواره لوله های این تکنولوژی را به ۶/۰ میلی متر و با ابعاد دهانه ۳۲ میلی متر افزایش داده است. از آن گذشته محصول جدید ثبت اختراع شده و اختصاصی این شرکت، طراحی دریپرها است که دارای ۵ سانتی متر فاصله شکاف ها بوده و درصورت لزوم دارای پروفیل تقویت شده نیزمی باشد.
خطوط تولید در دو مدل مختلف عرضه می شوند. یکی با سرعت تولید تا سقف ۲۰۰ متر لوله در دقیقه همراه با ۱۵۰۰ شکاف به نام LIT 106 و دیگری با سرعت تولید ۳۰۰ متر لوله در دقیقه همراه با ۳۰۰۰ شکاف به نام LIT 106 HP
خط LIT 106 HP به صورت استاندارد همراه با یک دستگاه چاپ لیزری جهت علامت گذاری و چاپ مستقیم اطلاعات بر روی نوار ارائه می شود. این سیستم در صورت اتصال به یک سیستم کنترل کیفیت، می تواند تمامی اطلاعات کیفی چندین خط تولید را در خود حفظ نماید. نوارهای آبیاری تولید شده توسط ماشین آلات T.H.E Machines می توانند جایگزین بخش زیادی از لوله های پلاکتی شوند واین درحالیست که هزینه این نوارها در مقایسه تا %۲۵ کمتر است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا