اخبار

جابجایی ۲ میلیون تن کالا بین ایران و روسیه در کریدور شمال-جنوب

بسپار / ایران پلیمر به نقل از صدا و سیما، سید پرویز فتاح در حاشیه دیدار هیئتی از استان آستاراخان روسیه و سفیر فدراسیون روسیه در ایران و استاندار این استان با وی، با اشاره به دستاوردهای مذاکرات انجام شده میان بنیاد مستضعفان و هیئت روسی گفت: این توافقات، ارزآوری خوبی برای کشور خواهد داشت و روسیه نیز از این تعاملات سود خواهد برد.

وی افزود: ماه‌های گذشته مذاکراتی میان بنیاد مستضعفان و مسئولان آستاراخان روسیه انجام شد که پس از انجام مذاکرات، هیئتی از این استان به دعوت بنیاد مستضعفان با حضور استاندار آستاراخان به تهران سفر کردند.

رئیس بنیاد مستضعفان با بیان اینکه در این سفر مذاکرات نهایی برای امضای تفاهم نامه‌ای میان بنیاد مستضعفان و هیئت اعزامی از روسیه انجام شد و این تفاهم نامه میان مدیران بنیاد و مسئولان بلندپایه آستاراخان به امضا رسید گفت: جلسات مذاکرات تا فردا در تهران ادامه و خوشبختانه تعاملات بسیار خوبی میان دو طرف وجود دارد.

وی ادامه داد: در مذاکرات صورت گرفته مقرر شد تا پروتکلی همه جانبه میان بنیاد مستضعفان و مسئولان آستاراخان تدوین شود و پس از آن، پروتکل مذکور به امضای مقامات رسمی دو کشور برسد و با قید فوریت، مقدمات اجرای تعاملات میان بنیاد مستضعفان و مسئولان این استان فراهم شود.

فتاح با بیان اینکه این مذاکرات در چارچوب تعاملات رسمی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه انجام گرفته است افزود: با توجه به ظرفیت‌های بسیار زیاد دو طرف، اراده دو طرف بر تقویت همکاری‌ها و تعاملات تجاری و اقتصادی است و توسعه همکاری‌ها در بخش‌های مختلف از جمله کریدور شمال به جنوب که به امضای سران دو کشور رسیده می‌تواند منافع طرف‌ها را تضمین کند.

رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به ظرفیت منطقه آزاد لوتوس در آستاراخان روسیه برای حضور بیشتر ایران در این منطقه گفت: در این مذاکرات ظرفیت طرفین در حوزه‌های حمل و نقل، امکانات بندری و همچنین توانمندی‌ها در بخش‌های تجاری، کشاورزی و سایر بخش‌ها بررسی و قرار شد تا جلسه بعدی در استان گیلان و در شهر رشت برگزار شود.

وی ادامه داد: بنیاد مستضعفان در بندر شهید رجایی دارای امکانات بی نظیری در حوزه تخلیه و بارگیری است و با توجه به حضورش در بندر چابهار و همچنین دارا بودن امکان کشتیرانی در دریای خزر و امکانات ریلی، توانمندی‌های خوبی در حوزه حمل و نقل کالا دارد.

به گفته فتاح، در این مذاکرات مقرر شد تا برای شروع تعاملات در حوزه حمل و نقل، ظرفیتی معادل نقل و انتقال ۲ میلیون تن کالا از شمال به جنوب و برعکس مورد استفاده قرار گیرد و این ظرفیت می‌تواند در گام‌های بعدی تا ۵ میلیون تن و پس از آن تا ۲۰ میلیون تن توسعه یابد.

استاندار آستاراخان روسیه نیز در حاشیه دیدارش با رئیس بنیاد مستضعفان از حضور ۱۵۰ شرکت با سرمایه ایرانی در آستاراخان خبر داد و گفت: دورنمای خوبی برای توسعه تعاملات با بنیاد مستضعفان وجود دارد.

ایگور بابوشکین استاندار آستاراخان ضمن تشکر از دعوت مسئولان بنیاد مستضعفان برای حضور هیئت روسی در تهران و بررسی توسعه همکاری‌های مشترک اظهار کرد: در حال حاضر استان آستاراخان روسیه همکاری‌های خوبی با شرکت‌های تجاری و اقتصادی ایران دارد و هم اکنون شرکت‌هایی با سرمایه ایرانی در این استان مشغول به فعالیت هستند و علاوه بر این، اتاق بازرگانی ایران و همچنین یک بانک ایرانی نیز در این استان فعالیت دارند.

استاندار آستاراخان روسیه اضافه کرد: مذاکرات در زمینه همکاری‌های کشاورزی، صنایع تبدیلی و کشتی سازی و مواردی از این دست انجام شد و خوشبختانه دورنمای خوبی از توسعه تعاملات مشترک وجود دارد.

وی گفت: من بابت روحیه عملگرایانه رئیس بنیاد مستضعفان در خصوص توسعه روابط مشترک و ایجاد کارگروهی میان دو طرف تشکر می‌کنم چراکه مقرر شد تا فاصله تصمیم گیری و عملیاتی کردن تصمیمات کوتاه باشد.

 

مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا