اخبار

جزییات توافق جدید بورس و پتروشیمی

بسپار می نویسد، مسوولان شرکت ملی صنایع پتروشیمی و سازمان بورس در نشستی مشترک برای ایجاد یک شورای هماهنگی و اتاق فکری مشترک به منظور بهبود ساز و کار عرضه محصولات پتروشیمی در بورس و توقف فعالیت‌های دلالی در تالارهای شیشه‌ای به توافق رسیدند.
عباس شعری‌مقدم امروز در گفتگو با مهر درباره نتایج نشست مشترک مسئولان شرکت ملی صنایع پتروشیمی و سازمان بورس با بیان اینکه یکی از محورهای این نشست مشترک نحوه و ساز و کار عرضه محصولات پتروشیمی و فرآورده های پلیمری در بورس بود، گفت: در این نشست مشترک مسائل و مشکلات عرضه محصولات پتروشیمی در تالار شیشه ای مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه هم اکنون تولیدکنندگان واقعی صنایع تکمیلی پتروشیمی برای خرید محصولات به صورت خرد از بازار بورس با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می‌کنند، تصریح کرد: از این رو با مسئولان سازمان بورس برای عرضه مطمئن و بدون واسطه محصولات پتروشیمی به تولیدکنندگان واقعی به توافق‌هایی دست یافته‌ایم.
معاون وزیر نفت با یادآوری اینکه دو طرف برای جلوگیری از فعالیت‌های دلالی در بازار محصولات پتروشیمی هم به توافق رسیده‌اند، اظهار داشت: از این رو برای عملیاتی کردن توافق‌های انجام گرفته، مقرر شد تا یک شورای هماهنگی و یا اتاق فکر مشترکی بین مسئولان صنایع پتروشیمی و سازمان بورس تشکیل شود.
این عضو هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی با یادآوری اینکه پیش بینی می‌شود با تشکیل جلسات این شورای هماهنگی مشترک راهکارهای جدیدی برای عرضه مستقیم و بدون واسطه محصولات پتروشیمی به تولیدکنندگان واقعی استخراج شود، خاطرنشان کرد: یکی از سیاست‌های کلان دولت توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی و تکمیل زنجیره‌های ارزش صنعت پتروشیمی بوده که در صورت تامین مطمئن مواد اولیه امکان تحقق این اهداف کلان وجود دارد.
علی صالح آبادی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار هم در تشریح نتایج این نشست مشترک با اشاره به رویکرد مثبت دو طرف به‌منظور توسعه همکاری‌ها و همچنین تشکیل اتاق گفتگو با هدف رسیدگی به مسائل و دغدغه‌های مشترک، گفت: در این نشست موضوعاتی همچون سازوکار عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا و حضور شرکت‌های پتروشیمی در بازار سهام مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و برخی مسائل و دغدغه‌های موجود در این زمینه بررسی شد.
سخنگوی سازمان بورس با بیان اینکه سیاست‌های راهبردی شرکت ملی صنایع پتروشیمی به عنوان هدایت‌کننده صنعت پتروشیمی در کشور، بطور مستقیم بر بازار کالا و سهام اثرگذار است، تاکید کرد: با توجه به ضرورت همکاری نزدیک ارکان بازار سرمایه و صنعت پتروشیمی، مقرر شد با تعامل مستمر مسئولان ارشد دو طرف، علاوه بر طرح مسائل و مشکلات موجود، راهکارهای مناسب به منظور بهره گیری از ظرفیت‌های بازار سرمایه در توسعه صنعت پتروشیمی و کمک به تأمین مالی این صنعت و همچنین نظام‌مند کردن سازوکارهای عرضه و قیمت‌گذاری محصولات پتروشیمی در بورس کالا اتخاذ گردد.
این مقام مسئول از توافق دو طرف برای تشکیل اتاق گفتگو با هدف رسیدگی به مسائل و دغدغه‌های مشترک خبر داد و افزود: مسئولان شرکت ملی صنایع پتروشیمی رویکرد بسیار مثبتی درخصوص بازار سرمایه و لزوم هماهنگی و همکاری سازنده بین بازار سرمایه و صنعت پتروشیمی دارند و اعتقاد طرفین بر این است که برخی مشکلات و دغدغه‌های موجود نیز با راه‌اندازی اتاق گفتگو و تعامل نزدیک طرفین قابل حل است.
رئیس سازمان بورس در پایان خاطرنشان کرد: در این جلسه توافق شد که دو طرف هر ماه یک‌بار به منظور بررسی مسائل مشترک، در قالب اتاق گفتگو تشکیل جلسه دهند که راهبردهای اتاق گفتگو نیز به زودی تعیین خواهد شد.
در جلسه مشترک مسئولان ارشد بازار سرمایه و شرکت ملی صنایع پتروشیمی، رئیس سازمان بورس و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، مدیران عامل بورس‌های کالا و انرژی، معاونان و مسئولان ارشد شرکت ملی صنایع پتروشیمی و دبیر انجمن کارفرمایان صنعت پتروشیمی حضور داشتند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا