اخبار

جزییات افتتاح ۴ واحد پتروشیمی توسط رییس جمهور در هفته آتی

بسپار می نویسد، چهار طرح جدید صنعت پتروشیمی هفته آینده توسط رئیس جمهوری افتتاح می‌شود.

هفته آینده با سفر رئیس جمهوری به منطقه ویژه انرژی پارس به طور رسمی چهار طرح جدید صنعت پتروشیمی ایران مورد بهره برداری قرار می گیرد و با افتتاح این چهار طرح شامل پتروشیمی تخت جمشید پارس، فاز ۲ پتروشیمی کاویان، MEG پتروشیمی  مروارید و پلی استایرن گروه صنعتی انتخاب در مجموع حدود دو میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی و پلیمری ایران افزوده می‌شود.

از سوی دیگر با بهره برداری از این چهار طرح جدید پیش بینی می‌شود سالانه بالغ بر ۲ میلیارد دلار به ارزش تولید محصولات پتروشیمی و پلیمری ایران افزوده شود.

 

فاز ۲ پتروشیمی کاویان

فاز دوم پتروشیمی کاویان به عنوان بزرگترین تولیدکننده اتیلن منطقه خاورمیانه از ظرفیت تولید سالانه بیش از یک میلیون تن اتیلن برخوردار بوده که با بهره برداری رسمی از این واحد خوراک مورد نیاز طرح های مسیر خط لوله اتیلن غرب همچون مجتمع های پتروشیمی کردستان، لرستان، مهاباد، پلی اتیلن ایلام و … تامین خواهد شد.

این طرح با سرمایه گذاری ارزی و ریالی به ترتیب  حدود ۲۰۰ میلیون یورو و ۲۳۵۰ میلیارد ریال اجرا شده است.برآورد فروش سالانه محصولات فاز دو پتروشیمی کاویان حدود ۹۵۰ میلیون دلار بوده و خوراک فاز دو این طرح به میزان ۱۳۰۰ هزار تن در سال اتان از فازهای پارس جنوبی تامین خواهد شد.

 

پتروشیمی تخت جمشید پارس

پتروشیمی تخت جمشید پارس هم به عنوان یکی از طرح هایی که هفته آینده به طور رسمی توسط رئیس جمهوری افتتاح خواهد شد از ظرفیت تولید سالانه ۵۵ هزار تن پلی استایرن برخوردار است .

این طرح با سرمایه گذاری ارزی و ریالی به ترتیب حدود۴۰ میلیون یورو و ۱۳۵۰ میلیارد ریال اجرایی شده و برآورد میزان فروش محصولات این طرح حدود ۸۵ میلیون دلار در سال است.در حال حاضر خوراک طرح استایرن به میزان ۵۰ هزار تن در سال از پتروشیمی پارس تامین می‌شود.

 

پلی استایرن گروه صنعتی انتخاب

واحد پلی استایرن گروه صنعتی انتخاب با ظرفیت تولید ۲۵۰ هزار تن در سال پلی استایرن انبساطی احداث شده که این طرح با سرمایه گذاری ارزی و ریالی به ترتیب حدود ۱۲۰ میلیون دلار و ۲۰۰۰ میلیارد ریال به بهره برداری رسیده است. برآورد فروش سالانه محصولات حدود ۳۸۵ میلیون دلار بوده و خوراک طرح به میزان ۲۳۵ هزار تن در سال استایرن  از پتروشیمی پارس تامین می شود.

در مجموع پیش بینی می‌شود امسال با افتتاح و راه اندازی این چهار طرح و پروژه هایی همچون پتروشیمی متانول کاوه، فاز اول پتروشیمی بوشهر، مرجان، فاز سوم پتروشیمی پردیس، پتروشیمی پتروکیمیای ابن سینا و … در مجموع ظرفیت تولید محصولات پتروشیمیایی ایران از مرز ۷۰ میلیون تن در سال عبور کند.

 

MEG پتروشیمی مروارید

به گزارش نیپنا، فاز دوم پتروشیمی مروارید با هدف تولید انواع اتیلن گلایکول شامل منو و دی  و تری اتیلن گلایکول با ظرفیت تولید سالانه ۵۴۰ هزار تن محصول طراحی، ساخت و آماده بهره برداری رسمی است.

خوراک های این واحد شامل ۳۴۰ هزار تن در سال اتیلن از محل واحد الفین پتروشیمی مروارید و ۳۶۸ هزار تن در سال اکسیژن برای تولید ۵۵۴ هزار تن در سال اتیلن گلایکول ها است.این طرح با سرمایه گذاری ارزی و ریالی به ترتیب حدود ۱۷۰ میلیون یورو ۸۹۰۰ میلیارد ریال اجرا شده و برآورد فروش سالانه محصولات این طرح جدید صنعت پتروشیمی حدود ۶۳۰  میلیون دلار است.

 

 منبع:نیپنا


[EasyDNNnewsLink|16]

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا