اخبار

حجم تجارت ایران و چین ۱۵ برابر می‌شود!

بسپار به نقل از مهر می نویسد، حسن روحانی امروز در حالی از افزایش حجم تبادلات تجاری ایران و چین به ۶۰۰ میلیارد دلار ظرف ۱۰ سال آینده خبر داد که اکنون این حجم حدود ۴۰ میلیارد دلار در سال است.

به گزارش مهر، حسن روحانی در حالی امروز همتای چینی خود را سخت در بغل فشرد که وعده داد حجم مبادلات تجاری ایران و چین را ظرف ده سال آینده، حداقل به ۶۰۰ میلیارد دلار برساند. او البته سفر «شی جین‌پینگ» را آغاز فصلی جدید در روابط ایران و چین دانست و به صراحت از تدوین استراتژی ۲۵ ساله روابط ایرانی- چینی سخن به میان آورد.

بعد از اجرایی شدن برجام، رئیس‌جمهور چین اولین مقام بلندپایه در سطح رئیس‌جمهور کشورهای خارجی به ایران بود. او به ایران آمده بود تا بار دیگر از حضور پررنگ چینی‌ها در اقتصاد و سیاست و عرصه‌های مختلف ایران بگوید و بر این نکته تاکید کند که اقتصاد ایران یک شریک تجاری برای چین به شمار می‌رود و البته چین هم شریک اول تجاری ایران است. او هم این نکته را مورد تاکید قرار داد که قرار است حداقل هر سال ۶۰ میلیارد دلار روابط با چینی‌ها را تجربه کند.  

تجارت ایران و چین ۱۵ برابر می‌شود

آمارهای گمرک نشان می‌دهد که هم اکنون اقتصاد ایران و چین، راه تعامل ۴۰ میلیارد دلاری را در پیش گرفته‌اند. شراکتی تجاری که البته کاهش قیمت نفت، سایه سنگینی بر سر روابط تجاری دو کشور که بخش عمده‌ای از آن را نفت و فرآورده‌های نفتی تشکیل می‌دهد، انداخته است.  

در این میان مجیدرضا حریری، نایب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین در گفتگوی کوتاه با خبرنگار مهر گفت: هم اکنون تبادلات تجاری ایران و چین ۴۰ میلیارد دلار است که قرار است با قول و قرار روسای جمهور دو کشور، ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش یابد، این در شرایطی است که بنا بر این برنامه‌ریزی، روابط ایران و چین باید ظرف ده سال آینده به ۶۰۰ میلیارد دلار برسد که این رقم معادل تبادلات تجاری حداقل ۶۰ میلیارد دلاری در هر سال است.

او می‌افزاید: روابط ایران و چین سال گذشته که قیمت نفت حدود ۵۰ دلار در هر بشکه بود، به ۵۲ میلیارد دلار رسیده بود اما اکنون با کاهش قیمت نفت، این روابط به ۴۰ میلیارد دلار رسیده است، بنابراین اگر قیمت نفت، تکانی بخورد، آنگاه روابط به راحتی می‌تواند به ۵۰ میلیارد دلار برسد، پس هدفگذاری رسیدن به سالانه ۶۰ میلیارد دلار تبادلات تجاری، چیزی دور از ذهن نیست.

حریری گفت: براساس توافقی که میان ایران و چین صورت گرفته، قرار است راه آهن پرسرعت میان تهران و مشهد از سوی چینی‌ها و در همکاری مشترک با ایران احداث شود که در این صورت، فاصله زمانی میان دو شهر به ۳.۵ ساعت خواهد رسید، ضمن اینکه چینی‌ها در توافق‌نامه ای که میان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با مقامات چینی به امضا رسید، تعهد کرده‌اند که کل ایران را مجهز به فیبر نوری کنند و حتی خدمات فیبر نوری را تا درب منازل شهروندان برسانند.

وی اظهار داشت: در سایه همین توافق‌نامه‌هایی که در جریان سفر رئیس‌جمهور چین به ایران به امضا رسید، بخش خصوصی نیز فعال خواهد شد.

روایت آماری از تبادلات تجاری ایران و چین

به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران میزان واردات ایران از چین در نه ماهه منتهی به آذرماه امسال، معادل ۷ میلیارد و ۶۶۹ میلیون و ۴۲۸ هزار و ۵۲۰ دلار بوده که در مقابل، چینی‌ها از ایران، ۵ میلیارد و ۵۰ میلیون و ۸۲۴ هزار و ۳۶۳ دلار کالا وارد کرده‌اند. البته حجم صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی که از سوی ایران به چین صورت می‌گیرد سبب شده تا تراز تجاری دو کشور به نفع ایران مثبت باشد.

این میزان تبادل تجاری در شرایطی رخ داده است که آذر ۹۲ در یک شب سرد پاییزی، حسن روحانی چند ماه بیشتر نبود که بر کرسی ریاست جمهوری تکیه زده بود اما حرف‌هایی زد که حداقل تا چند روز، تیتر داغ روزنامه‌ها شد. از رکود شدید و عمیق اقتصاد ایران گرفته تا آمارهایی مبنی بر اشتغال‌زایی. البته این بار جنس آمارهای اشتغالزایی، روایتی از ایجاد شغل برای ایرانی‌ها نبود بلکه صحبت از اعداد و ارقامی به میان می‌آمد که حکایت از شغل‌های ماندگار و سودآور برای چشم بادامی‌های کره‌ای و چینی بود.

آن شب، حسن روحانی وقتی در قامت رئیس‌جمهور تازه کار و دیپلمات کهنه کار، جلوی لنز دوربین‌هایی قرار گرفت که مخاطبانش مردم ایران بودند، این گونه گفت: «دولت قبل شغل ایجاد کرد، اما برای چینی‌ها. درسال‌های اخیر، شغل زیاد درست کردیم، منتها برای چینی‌ها و کره‌‌‌ای‌ها مرتب شغل اضافه کردیم.» همین یک جمله کافی بود تا بازار تحلیل‌ها در این رابطه را گرم کند. کم کم موضوع داشت به دست فراموشی سپرده می‌شد که این بار، توپ انتقاد از اقتصاد چینی توسط دولت یازدهم، از جانب معاون اول به سمت چینی‌ها پرتاب شود.

این بار اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی بود که کمتر از شش ماه از سخنان جنجال برانگیز رئیس کابینه یازدهم در مورد اشتغالزایی برای چینی‌ها، برگ دیگری را برای تائید حرف‌های رئیس خود رو کرد. جهانگیری درست ۵ اردیبهشت ماه سال ۹۳، صحبت از اشتغالزایی ۷۰۰ میلیارد دلاری برای چینی‌ها با پول نفت ایران کرد.  

جهانگیری گفت: «در دو دوره گذشته، ۷۰۰ میلیارد دلار پول مملکت خرج واردات کالا به کشور شد، در دو دوره قبل پیش و پس از مصرف ۷۰۰ میلیارد دلار، تعداد شاغلین در کشور ۲۰ میلیون نفر بوده است و این به آن معناست که این میزان پول رفته و موجب اشتغال جوانان چینی و کشورهای دیگر شده است.»

جدول مقایسه ای حجم و ارزش دلاری واردات کالا از چین

ردیف سال واردات (دلار) صادرات (دلار) مجموع تجارت (دلار)
۱ ۹۰ ۷۴۴۳۲۱۷۴۰۷ ۵۵۵۷۴۲۵۰۱۲ ۱۳۰۰۰۶۴۲۴۱۹
۲ ۹۱ ۸۱۸۱۴۴۲۸۸۴ ۵۵۱۳۱۸۳۲۴۳ ۱۳۶۹۴۶۲۶۱۲۷
۳ ۹۲ ۹۷۸۶۷۶۷۶۰۹ ۷۴۵۸۱۶۶۰۲۲ ۱۷۲۴۴۹۳۳۶۳۱
۴ ۹۳ ۱۲۷۳۲۷۴۷۱۴۷ ۹۳۸۸۹۰۸۱۰۱ ۲۲۱۲۱۶۵۵۲۴۸
۵ ۹ ماهه ۹۴

۷۶۶۹۴۲۸۵۲۰

۵۰۵۰۸۲۴۳۶۳

۱۲۷۲۰۲۵۲۸۸۳

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا