اخبار

خاصیت کنترل حرارتی در منسوجات با نانو میکرو پودر معدنی ایجاد شد

برای نخستین بار درکشور، امکان ذخیره سازی و کنترل حرارت منسوجات با استفاده از نانو میکرو پودرهای معدنی توسط محققان دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان،فراهم شد.
به گزارش مهر، این طرح برمبنای تحقیقات انجام شده در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد مهندس مصطفی خسروجردی دانش آموخته رشته مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان و با راهنمایی دکتر سید مجید مرتضوی عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی نساجی این دانشگاه حاصل شده است.

دانش آموخته دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به ویژگی های مواد تغییر فاز دهنده (PCMs)، ذخیره سازی حرارت و امکان جذب و یا آزاد نمودن مقدار قابل توجهی انرژی در یک دمای ثابت را از جمله مزایای بهره برداری از این نوع مواد بیان کرد و افزود: در زمان بهره برداری از مواد تغییر فاز دهنده از قبیل پارافین و در حالت مایع، جهت جلوگیری از خروج آن ها از منسوجات، این مواد درون میکروکپسول ها قرار می گیرد.

وی نشت مواد تغییر فاز دهنده در حین ذوب و تفاوت در نسبت انبساط بین مواد تغییر فاز دهنده و میکروکپسول را از جمله مشکلات استفاده از میکروکپسول ها در دماهای بالاتر از ۱۰۰ درجه سانتیگراد دانست و تصریح کرد: افزایش ضخامت لایه کپسول تنها راه حل رفع این مشکل است که تبعاتی چون کاهش ظرفیت ذخیره حرارتی کپسول را به همراه دارد.

خسروجردی افزود: در این طرح و به منظور دستیابی به یک راه حل عملیاتی جهت رفع این مشکلات، کامپوزیت های تغییر فازدهنده با استفاده از نانومیکرو پودر سنگ معدنی مورد استفاده قرار گرفته است.

وی جذب حرارت مازاد بدن و ظرفیت بالای ذخیره­ سازی انرژی حرارتی، انتشار گرما در ساختار لیف براثر عایق بندی های مبتنی بر این روش، تکرارپذیری فرآیند ذوب و انجماد مواد تغییر فازدهنده برای دفعات متعدد ونیز ظرفیت جذب مناسب مواد تغییر فازدهنده توسط دولومیت منبسط شده را از جمله قابلیت های منسوجات بهینه شده با استفاده از روش فوق بیان کرد.

دانش آموخته مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به لزوم وجود اختلاف دمایی کمتر از پنج درجه سانتیگراد میان کف و سقف ساختمان ها، بهره گیری در ساختمان جهت کاهش اختلاف دمای بین کف و سقف و ثابت نگه داشتن آن در طول یک دوره خاص و کاهش تبعات ناشی از محدودیت جرم گرمایی ساختمان­ های سبک و پیش ساخته را ازجمله موارد کاربردی منسوجات بهینه شده با استفاده از نانومیکرو پودر معدنی عنوان کرد.

وی اضافه کرد: از دیگرکاربردهای این طرح استفاده در منسوجات ورزش­های زمستانی، لباس­های غواصی، ایزوله نمودن فضای داخلی خودرو، بهره برداری در منسوجات پزشکی، کلاه های ایمنی، مصارف نظامی و منسوجات محافظ افراد در فعالیت های خاص می باشد.

خسروجردی در پایان تصریح کرد: باتوجه به مزایایی چون وفور مواد مورد استفاده در این روش در بازار، قابلیت بهره گیری در منسوجات مختلف، امکان استفاده از اقسام مختلف مواد تغییر فازدهنده مانند پارافین­ ها و اسیدهای چرب، پایداری شیمیایی وغیرسمی بودن این نوع مواد و نیز سازگاری آنها با سایر مواد مورد استفاده در منسوجات، استفاده از این شیوه ضمن بازدهی مطلوب اقتصادی، بهره وری قابل ملاحظه ای نیز در بر خواهد داشت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا