اخبار

خاکسار: پارس پلاست، شروعي تازه براي تجارت هاي جديد است

بسپار می نویسد، از تاریخ 26 تا 29 شهریور سال جاری نمايشگاه تخصصي بين المللي پلاستيك و پليمر، تحت عنوان پارس پلاست براي دهمين بار در محل دائمي نمايشگاه های بين المللي مشهد برگزار خواهد شد. اين نمايشگاه شامل مجموعه اي از مواد اوليه، ماشين آلات و تجهيزات پليمري، محصولات ساخته شده و نيمه ساخته، خدمات فني و مهندسي و كامپوزيت هاي پليمري و همچنين همزمان رنگ و رزين و محصولات شوينده برگزار مي شود و طيف وسيعي از مخاطبين را در شرق كشور و كشورهاي همسايه در بر مي گيرد.
علي خاكسار مديرعامل شركت نمايشگاهي ارسا، مجري برگزاري نمايشگاههاي تخصصي در داخل و خارج كشور است. از این رو طی گفت و گویی با وی، از چند و چون نمایشگاه پرسیدیم.

بسپار- امسال نمایشگاه چه تعداد غرفه گذار داخلی و احتمالا خارجی داشته؟ در چند سالن برگزار خواهد شد؟ در چه فضایی؟ نسبت به دوره قبل چه قدر رشد داشته است؟
خاکسار: امسال نمايشگاه با استقبال گسترده اي از طرف توليدكنندگان مطرح كشور مواجه شده است و بيش از ١٥٠ مشاركت كننده داخلي و ١٥ مشاركت كننده خارجي خصوصا از كشور هندوستان در آن حضور خواهند داشت. امسال نمايشگاه در بخش ماشين آلات، محصولات نهايي و پتروشيمي در سالن ده هزار متر مربعي فردوسي و در بخش شوينده ها در سالن ٥ هزار متر مربعي عطار برگزار خواهد شد و فضاي مفيد نمايشگاه از مرز ٧ هزار متر مربع فراتر خواهد رفت.
همچنين بدليل محدوديت فضا تعدادي از مشاركت كنندگان در فضاي باز جانمايي خواهند شد.
در حقيقت فضاي نمايشگاه پارس پلاست نسبت به سال گذشته حدود سه برابر رشد داشته است.

بسپار- این رشد به چه عواملی برمی گردد؟
خاکسار: بازار بزرگ اين صنعت در شرق كشور و كشورهاي همسايه و همچنين امكانات مناسب مشهد باعث جذب تعداد زيادي از مشاركت كنندگان شده است. همچنين كيفيت مطلوب برگزاري اين نمايشگاه در سال گذشته توسط شركت آرسا كه تفاوت قابل ملاحظه اي با سال هاي قبل از آن داشت، باعث اعتماد بيشتر مشاركت كنندگان و حضور گسترده تر آن ها شده است. البته از همكاري صميمانه تمامي تشكل هاي تخصصي پلاستيك در سطح كشور جهت ارتقاي نمايشگاه هم نمي توان گذشت.

بسپار- ارتباط شما با تشکل ها در برگزاری این نمایشگاه چگونه بوده است؟
خاکسار: ما تقريبا با تمامي تشكل هاي مرتبط در سطح كشور از جمله انجمن ملي پلاستيك، انجمن سازندگان ماشين آلات و … و همچنين تشكل هاي صنفي و تخصصي استان خراسان رضوي جلسه داشته و در خصوص نحوه مشاركت و كيفيت برگزاري نمايشگاه مشورت كرده ايم و تمامي اين عزيزان هم در اين زمينه نهايت همكاري را داشته اند و حمايت خود را از برگزاري نمايشگاه اعلام داشته اند.

بسپار- اصولا نمایشگاه پلاستیک مشهد پتانسیل خوبی در دسترسی و جذب بازدیدکننده از افغانستان و برخی کشورهای شمالی دارد. آیا از این پتانسیل استفاده شده است؟ چگونه؟
خاکسار: امسال هم همانند نمايشگاه سال قبل ما گروه هاي تخصصي بازديدكننده از كشورهاي افغانستان، پاكستان، هندوستان و تركمنستان خواهيم داشت و اطلاع رساني خوبي در اين زمينه داشته ايم. اميدواريم امسال هم استقبال خوبي از نمايشگاه به عمل آيد و غرفه داران نمايشگاه بتوانند قراردادهاي خوبي منعقد نمايند.

بسپار- تجربه برگزاری سال های قبل نمایشگاه آیا در حضور واحدهای تولیدی در بازار های هدف منطقه ای موثر بوده است؟
خاکسار: غير از وظيفه اي كه ما بر عهده داريم خود مشاركت كننده ها هم درهدف گذاري، بازاريابي، مذاكرات موثر و تامين كالا و تدام تجارت نقش دارند. نمايشگاه شروعي تازه براي تجارت هاي جديد است و نمايشگاه پارس پلاست هم از اين قاعده مستثني نيست.

بسپار- برنامه های جنبی احتمالی نمایشگاه چیست؟
خاکسار: ورود هياتهاي تجاري از خارج كشور و همچنين ساير استان ها، برگزاري نشست هاي تجاري بين گروه خريداران و غرفه داران، جلسه هم انديشي با مسئولان، و همايش هاي تخصصي از جمله برنامه هاي اين نمايشگاه مي باشد.

بسپار- ساعت برگزاری و اطلاعات عمومی در مورد نمایشگاه را لطفا توضیح دهید.
خاکسار: روزهاي برگزاري نمايشگاه از تاريخ ٢٦ الي ٢٩ شهريور ماه بمدت ٤ روز است و ساعات بازديد هم از ١٦ الي ٢٢ می باشد.

بسپار- در پایان اگر صحبت تکمیلی دارید، بفرمایید.
خاکسار: من از نشريه وزين شما تشكر مي كنم كه اخبار اين صنعت رو پوشش مي دهد و از همه متخصصين اين صنعت در سراسر كشور هم دعوت مي كنم به مشهد تشريف فرما شوند و ضمن زيارت بارگاه منور ثامن الحجج (ع) از اين نمايشگاه تخصصي نيز بازديد داشته باشند.

انجمن ها نقشی بی بدیل در برگزاری نمایشگاه ها دارند. معرفی نمایشگاه به اعضا و در نتیجه افزایش حضور ان ها در نمایشگاه و لابی گری برای حضور انجمن های خارجی متناظر از جمله فعالیت های این نهاد ها است. فعالیت هایی که بی شک اثرات چشمگیری در برگزاری هدفمندتر و موثرتر نمایشگاه دارد. نمایشگاه پارس پلاست نیز از این موضوع مستثنا نیست. از این رو با نمایندگان دو انجمن حامی پارس پلاست صحبت کردیم. در ادامه گفت و گوی بسپار را با شعیب حسنی دبیرکل انجمن ملی و آرش کیانی دبیر انجمن همگن ماشین سازان خواهید خواند.

شعیب حسنی: بین المللی تر شدن نمایشگاه پارس پلاست موجب رونق آن خواهد شد.
شعیب حسنی، دبیرکل انجمن ملی درباره مشارکت این انجمن در نمایشگاه مشهد به خبرنگار بسپار گفت: در وهله اول به پیشنهاد برگزارکنندگان نمایشگاه مشهد قرار شد به عنوان حامی معنوی مشارکت داشته باشیم. چون سیاست انجمن ملی حمایت از تولید و نمایشگاه داخلی است، از برگزاری نمایشگاه اعلام حمایت کردیم. چون حامی معنوی بودیم برگزارکنندگان پیشنهاد دادند که اعضای انجمن، در صورت معرفی از سوی انجمن ملی از تخفیفات ویژه ای بهره مند خواهند شد. اطلاع رسانی محدودی داشتیم و چند عضو انجمن برای حضور در نمایشگاه اعلام آمادگی کردند. انعکاس اخبار انجمن از دیگر فعالیت های ما است. همچنین رایزنی با بازرگانان خارجی برای حضور موثر آن ها جز برنامه های انجمن است. به دلیل همجواری استان خراسان با افغانستان و پاکستان، این استان در واقع دروازه صادرات ایران به افغانستان است؛ بنابراین شناسایی و دعوت تجار موثر افغانی راه گشا خواهد بود. در مورد پاکستان نیز همینگونه است البته این کشور بازار سختی برای ایرانیان است، اما می توان در آن نفوذ کرد. بر همین اساس انجمن، پاویون کراچی در آن جا تشکیل داده است. این دو کشور بستر مناسبی برای گسترش صادرات ایران دارند. البته می توان در زمینه عراق و کشورهای CIS نیز کار کرد، اما عمده تمرکز بر پاکستان و افغانستان است.
ثبت نام شرکت سبلان پلاستیک که در زمینه پالت پلاستیکی، مخازن و تهیه سطل زباله فعالیت می کند؛ نهایی شده است. با شرکت های دیگر مثل طب پلاستیک و پیشگامان خراسان که تولیدکننده ظروف یکبار مصرف هستند، در حال رایزنی و در شرف عقد قرارداد هستیم. سعی خواهیم کرد شرکت های دیگر را برای حضور در نمایشگاه متقاعد کنیم. محدودیتی در متراژ نداریم اما سعی می کنیم حدود 500 متر از نمایشگاه را پوشش دهیم.
وی در خصوص فعالیت های جانبی انجمن گفت، انجمن یک غرفه دارد و می خواهیم به صورت چهره به چهره با همه اعم از تولیدکنندگان ایرانی تا هیات های خارجی ارتباط برقرار کنیم و روابط خود را گسترش دهیم. هیاتی هندی و هیاتی افغانی خواهند آمد و می خواهیم با آن ها ارتباط نزدیک¬تری بگیریم و بتوانیم با انجمن هایشان نیز ارتباط برقرار کنیم. در واقع انجمن قصد قوی تر کردن ارتباطات بین المللی را دارد. همچنین یکی از انجمن های فعال زیرمجموعه انجمن ملی، انجمن همگن خراسان رضوی است و می خواهیم با آن ها تعامل بیشتری داشته باشیم.
پارس پلاست نمایشگاهی بوده که زیر سایه نمایشگاه هایی چون اصفهان پلاست قرار داشته و در سال های گذشته بازده کافی را نداشته است. البته دوستان برگزارکننده قول داده اند که امسال رضایت را جلب کنند. بیشترین موضوعی که موجب افزایش اعتبار نمایشگاه خواهد شد، بین المللی تر شدن آن و دعوت تجار مثمر ثمر است. تا شرکت کنندگان بازخورد ببینند و بتوانند ارتباط بگیرند و صادرات خود را افزایش دهند. این موارد موجب رونق گرفتن نمایشگاه در دوره های بعد خواهد بود.
در پایان حسنی از اعضا انجمن خواهش کرد که در نمایشگاه شرکت کنند و افزود، شرایط پساتحریم کار را برای تولیدکنندگان داخلی دشوار خواهد کرد. سرمایه گذار خارجی مسلما حضور فعال خواهد داشت و رقیب جدی خواهد بود. صادرات موجب ارتقا و به روز شدن و در نتیجه افزایش توان رقابتی شرکت ها است. در نتیجه شرکتی که بخواهد در این شرایط روی پای خود بایستد و فعالیت کند باید صادراتی باشد. پس حضور در نمایشگاه موثر است چون بازار افغانستان بازار مهیایی است و خیلی از شرکت ها می توانند از این نمایشگاه کار صادراتی خود را شروع کنند. امیدوارم دوستان در زمینه برگزاری موفق باشند و انجمن نیز هر چه در توان داشته باشد، انجام خواهد داد.

آرش کیانی: نمایشگاه مشهد می تواند قطب صنعتی پلاستیک در زمینه شرکت نمایشگاه ها شود.
بسپار می نویسد، با آرش کیانی دبیر انجمن ماشین سازان درباره مشارکت این انجمن در نمایشگاه مشهد گفت و گوی کوتاهی کردیم که در ادامه خواهید خواند.
کیانی با اشاره به اینکه انجمن ماشین سازان در دوره گذشته هم با نمایشگاه مشهد همکاری داشته گفت، چون اعتقاد داریم به لحاظ موقعیت جغرافیایی این نمایشگاه می تواند قطب صنعتی پلاستیک در زمینه شرکت نمایشگاه ها شود، با آن همکاری می کنیم. در واقع ما با مدیران اجرایی نمایشگاه های مشهد و اصفهان همکاری داریم تا تبدیل به قطب صنعتی شوند.
نمایشگاه پارس پلاست در بین نمایشگاه های شهرستان از زیرساخت مناسبی برخوردار است و سالن فردوسی از سالن های بزرگ کشور است. در واقع فضای مفید این سالن، حدود 5 تا 6 هزار مترمربع است. نصف سالن فردوسی مربوط به تجهیزات و ماشین آلات است که ثبت نام و جانمایی آن برعهده ما است. یعنی فضای در اختیار انجمن ماشین سازان حدود 3000 تا 3300 متر مربع است. تا کنون 2100 متر واگذار کرده ایم و در حدود 26 شرکت ثبت نام کرده اند. بزرگترین غرفه نیز متعلق به شرکت خورشید دریای شرق است. بیشتر شرکت ها از استان تهران و شهرک های صنعتی آن، کرج، مشهد و اصفهان بودند. بیشترین شرکت ها هم متعلق به تهران است. زمینه فعالیت شرکت ها دستگاه های تزریق پلاستیک، دستگاه های بازیافت پلاستیک، تجهیزات جانبی مثل آسیاب و میسکر، اکسترودرها، سازندگان قالب های پلاستیک و سیلندر و مارپیچ است.
وی در خصوص مهلت جانمایی و ثبت نام نیز گفت، واگذاری ماشین آلات به دلیل هماهنگی ها و آوردن دستگاه ها نسبه به محصولات متفاوت است. بنابراین حداکثر تا دو هفته قبل از نمایشگاه باید ثبت نام ها تمام شده باشد. به هر ماشین ساز و هر شرکت فعالی غرفه واگذار می کنیم، البته برای اعضا خود تخفیفاتی داریم.
وی با بیان اینکه مشارکت اعضای انجمن خوب بوده است گفت حضور نسبت به سال گذشته بیشتر است. در گذشته شرکت های مشهدی چندان استقبال نمی کردند اما مشارکت انجمن در سال گذشته موثر بود و مشاهده حضور شرکت های تهرانی و نظم و انظباط غرفه گذارها باعث افزایش حضور شرکت های مشهدی در زمینه فعالیت ما شده است. تلاش ما این است که نمایشگاه مشهد هم مثل اصفهان پلاست به برندی خوب تبدیل شود و به سطحی برسدکه مانند ایران پلاست همه نسبت به تاریخ برگزاری آن حساس باشند. البته با شناختی که از مدیریت آن ،جناب خاکسار، دارم می توان این موضوع را پیش بینی کرد.
کیانی در مورد برنامه های جانبی انجمن در مورد نمایشگاه گفت، وقتی نمایشگاهی را برای حضور انتخاب می کنیم؛ از قبل برای بهتر برگزار شدن برنامه ریزی می کنیم. مثلا مجری برگزار کننده چه کارهایی می خواهد انجام دهد و کجا تبلیغ کند چون تبلیغات وقعا موثر است. آیا مجری به نحو احسن کار خود را می کند. چون نمایشگاه هم هزینه و هم درآمد دارد. حتی برای حضور جرثقیل هم استعلام و قیمت گیری می کنیم تا همه به هر نحوی در کنار اعضا باشیم. قرار داد بستن با هتل ها برای تخفیفات را نیز بر عهده داریم. در واقع رصد همه کارهای اجرایی مربوط به نمایشگاه را انجام می دهیم تا کارها به نحو احسن انجام شود. حضور انجمن به اعضا دلگرمی می دهد که مشکلی در این زمینه ها نخواهند داشت.
وی همچنین افزود سالی که ایران پلاست برگزار می شود، در یک نمایشگاه شهرستان و سالی که ایران پلاست نیست در دو نمایشگاه شهرستان شرکت می کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا