اخبار

صادقی نیارکی، معاون وزیر صمت: خدمت و خسارت تحریم به صنعت

بسپار/ایران پلیمر معاون امور صنایع وزارت صمت گفت: تحریم در کنار اخلال در سرمایه‌گذاری در بخش بازسازی و نوسازی و خرید تکنولوژی، ظرفیت های خالی صنعت در کشور را بارور کرد.

معاون امور صنایع وزارت صمت گفت: تحریم در کنار اخلال در سرمایه‌گذاری در بخش بازسازی و نوسازی و خرید تکنولوژی، ظرفیت های خالی را بارور کرد.

مهدی صادقی نیارکی، در خصوص وضعیت صنایع کشور و آسیب‌های وارده به صنعت از محل تحریم‌ها اظهار کرد: مهمترین اتفاقی که در حوزه تحریم‌ها رقم خورد، آسیب وارده به سرمایه گذاری در امر بازسازی و نوسازی و خرید تکنولوژی بود، اما از طرفی این تحریم‌ها زمینه احیای ظرفیت‌های خالی را رقم زد.

وی بیان کرد: در ۹ ماهه امسال حدود ۲۰ رشته از ۲۸ رشته فعالیت‌ها، نسبت به سال گذشته رشد تولید داشته است، بنابراین تحریم‌ها در یک بخش باعث افزایش هزینه مبادله شده و نرخ و قیمت تمام شده را بالا برده است و در بخش دیگر ظرفیت‌های خالی را بارور کرده است چراکه در برخی از کالاها واردات توجیه نداشته است و به سمت ساخت داخل رفته‌ایم.

معاون امور صنایع وزارت صمت تصریح کرد: قطعا با تثبیت نرخ ارز بخش عمده‌ای از مسائل حوزه صنعت رفع می شود و با بومی سازی، ساخت داخل و استفاده از دانش متخصصان داخلی بسیاری از فناوری ها را می‌توان داخلی سازی کرد.

وی در پاسخ به این سوال که در صورت رفع تحریم‌ها چه تضمینی برای جلوگیری از واردات بی رویه محصولاتی که در حال حاضر وارد نمی شوند و رکود مجدد در صنایع وجود خواهد داشت، گفت: دولت در این عرصه می‌تواند از مکانیزم‌های تعرفه‌ای و ضوابط فنی استفاده کند، باید به سمتی برویم که حمایت از تولید را با ضابطه فنی انجام دهیم به شکلی که کالاهای فاقد کیفیت، توسط سازمان‌هایی مانند استاندارد با اعمال و اجرای ضوابط فنی دقیق، وارد کشور نشوند.

صادقی نیازکی افزود: سیاست کلی کشور، مدیریت منابع بویژه منابع ارزی برای ساخت داخل و تقویت ارزش افزوده است، هر چه کالاها ارزش افزوده بیشتری داشته باشند، در داخل تولید می‌شوند و مسلما اجازه‌ واردات برای محصولات کم‌ارزش، غیر ضروری و مصرفی داده نخواهد شد.

ایسنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا