اخبار

خروج پتروشیمی‌ها از بورس کالا منتفی شد

بسپار می نویسد، پیشنهاد خروج پتروشیمی‌ها از بورس کالا در جلسه اخیر ستاد تنظیم بازار به اتفاق آرا رد شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، هفته گذشته در نشست ستاد تنظیم بازار، پیشنهادی در مورد خروج پتروشیمی‌ها از بورس کالای ایران مطرح شد که پیگیری‌ها بیانگر آن است که اکثریت قاطع اعضای این ستاد بار دیگر مخالفت خود را با تضعیف این نهاد ملی اعلام کردند.

در همین رابطه دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پتروشیمی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با اشاره به نشست هفته گذشته ستاد تنظیم بازار گفت: بحث خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا در این نشست بی‌نتیجه ماند.
احمد مهدوی درباره روند معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا گفت: امروز در معاملات عمده محصولات پتروشیمی مشکلی وجود ندارد به‌طوری‌که حجم عرضه پتروشیمی‌ها به مراتب بیشتر از حجم تقاضا در بورس کالاست؛ اما در برخی محصولات به دلیل مشکلاتی در تامین خوراک یا اورهال پتروشیمی ها، شاهد کاهش عرضه هستیم که واسطه‌ها روی این محصولات مانور می‌دهند. مهدوی با بیان اینکه هیچ کس با مکانیسم بورس کالا مخالف نیست، گفت: باید با حمایت‌هایی که از سوی مسوولان انجام می‌شود شرایطی فراهم کرد تا بورس کالا براساس رسالت اصلی‌اش و بدون هیچ گونه دخالتی از سوی برخی نهادها فعالیت کند.
وی تصریح کرد: در بورس کالا قیمت‌ها براساس عرضه و تقاضای آزادانه خریداران و فروشندگان کشف می‌شود، پس محدود کردن و اعمال برخی محدودیت‌ها که به بورس تحمیل می‌شود، کارآیی این بازار شفاف را کاهش می‌دهد.
مهدوی به ایجاد قراردادهای بلند مدت در بورس کالا اشاره کرد و گفت: با ایجاد یکسری قراردادهای بلند مدت، خرید صنایع پایین دستی از بورس کالا تسهیل می‌شود که در این صورت واحدهای تولیدی می‌توانند برای تولید و صادرات‌شان برنامه‌ریزی منظم‌تری داشته باشند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا