اخبار

خرید دانش فنی پتروشیمی بروجن برای تولید پلی اتیلن سنگین از بازل آلمان

بسپار می نویسد، پتروشیمی بروجن یکی از چهار مجتمع پتروشیمی طرحهای انشعاب دنا در خط لوله اتیلن غرب است که اکنون در مرحله خرید دانش فنی و مهندسی قرار دارد.
به گزارش روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، محسن زراعی فر، مدیرعامل پتروشیمی بروجن با اعلام این خبر افزود: ساخته نشدن خط لوله انتقال خوراک اتیلن اصلی ترین عامل جلوگیری از پیشرفت این طرح است.
مدیرعامل پتروشیمی بروجن گفت: خوراک این پتروشیمی ها از پتروشیمی گچساران و از طریق خط لوله تامین خواهد شد و کسری خوراک نیز از محل خط لوله اتیلن غرب خواهد بود.
به اعتقاد وی احداث این خط لوله به دلیل طولانی بودن و مسیر کوهستانی و صعب العبور از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
مدیرعامل پتروشیمی بروجن مشکل دیگر این طرح را عدم تامین مالی برشمرد و گفت: سهامداران این شرکت به دلیل آنکه از احداث خط لوله گچساران به بروجن اطمینان ندارند در تامین مالی پروژه تعلل می کنند، از این رو این طرح پیشرفت کمی تاکنون داشته است.
وی ادامه داد: از طرف دیگر مجری خط لوله تامین خوراک اتیلن هنوز مسیر را نهایی نکرده است.
زراعی فر افزود: با وجود شرایط سخت کنونی به دنبال تامین منابع مالی از طریق صندوق توسعه ملی و فاینانس کشور چین هستیم.
وی به خرید فناوری مورد نیاز از شرکت بازل آلمان اشاره کرد و گفت: کل سرمایه پیش بینی شده برای اجرای این طرح ٣٤٩ میلیون یورو است، اما به دلیل پیشرفت پایین هنوز خرید تجهیزات آن را آغاز نکرده ایم.
مدیرعامل پتروشیمی بروجن در خصوص سهامدار این طرح نیز گفت: سهامدار عمده این شرکت، شرکت سرمایه گذاری پتروشیمی ایرانیان است که خود یکی از زیر مجموعه های شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس است.
وی ادامه داد: طرحهای دنا شامل چهار پتروشیمی بروجن، ممسنی، کازرون و دهدشت است که قرار است هرکدام از این طرحها سالانه ٣٠٠ هزار تن پلی اتیلن سنگین تولید کنند و در مجموع یک میلیون و ٢٠٠ هزار تن به ظرفیت پلی اتیلن سنگین کشور افزوده می شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا